A szülőknek...
Fotó: Balázs Attila/MTI
Június második fele igazán nehéz időszak a végzős diákok számára, legyenek nyolcadikosok vagy tizenkettedikesek. Az előző előző évekkel ellentétben a pandémia miatti otthonoktatás következtében új helyzettel szembesültek a mostani végzősök, ami sok esetben nehézségeket jelentett felkészülés szempontjából.
2021. július 03., 21:572021. július 03., 21:57
A tanév nagyrészét otthonoktatásban volt kénytelen a diákság eltölteni a pandémia miatt. A bizonytalan helyzetet tavasszal az is tetézte, hogy Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a húsvéti vakáció meghosszabbításáról rendelkezett a járványhelyzetre hivatkozva, ami további felháborodást váltott ki úgy a diákok mint a szülők és az oktatók szintjén. Az általunk megkérdezett diákok szerint habár
Egy idén érettségizett tanuló elmondása szerint neki nem volt annyira hatékony az online oktatás, mint a jelenléti, és sokkal jobban örült volna, ha bejárhattak volna az iskolába, főként a tavaszi időszakban. A tanuló azt is hozzátette, hogy a döntés nyomán többedmagával könnyített vizsgákban is reménykedtek, végül pedig
„Ennyire tanügyminiszter nem szívatta meg a diákságot, legalább az érettségi ne lenne ennyire nehéz” – osztotta meg egy diák, aki szerint az otthonoktatásra és a meghosszabbított vakációra vonatkozó döntések felelőtlenek és elhamarkodottak voltak.
A megkérdezett diákok egyetértenek abban, hogy a járványhelyzettől függetlenül is lehetett volna találni olyan megoldást, ami ugyanúgy jó a tanároknak és a diákoknak is, például személyes oktatás, vagy a vizsgák halasztása.
– mondta el egy másik érettségiző.
A vizsgázók nagy része pesszimista volt a vizsgák miatt, nem alaptalanul. Az egyik nyolcadikos szerint „ez az első nagy megmérettetés volt az életemben, és ezt úgy kellett végig csinálnom, hogy semmiben sem voltam biztos”. Egy másik megkérdezett diák szerint viszont esélyes, hogy az előnyükre válhat a kialakult helyzet, ami csak részben igaz, mert habár a magyar nyelven tanuló nyolcadikosok 77,09 százaléka ért el 5-ös vagy 5-ös feletti átlagot, ami magasabb mint az országos átlag, a román nyelv és irodalom tantárgyból a magyar diákok csak 55,85 százalékának sikerült, mely eredmény 5,25 százalékkal kevesebb a tavalyi átlaghoz képest.
Az eredmények igazolták a diákok aggodalmait a felkészülés minőségéről és nehézségeiről.
– fejtette ki az egyik megkérdezett csíkszeredai tanuló.
Mint kifejtette, a román nyelv és irodalomnál érezték a megfelelő felkészülés hiányát. „Mindig is 9-es tanuló voltam románból, alig lett meg a 7-es a kisérettségin.
– fejtette ki egy frissen vizsgázott nyolcadikos.
Egy érettségizett diák szerint hiába tértek vissza Csíkszeredában a személyes oktatásra a vakáció után, az addigi „online zűrzavar, és a kevés idő a csak nehezítette a felkészülést”.
A legtöbb iskolás, aki nem vizsgázott idén, a hosszú vakáció felszabadulást jelentett, de vannak olyanok is, akiknek online oktatás hatékonyabbnak bizonyult.
– osztotta meg velünk egy másik tanuló.
Az általunk megkérdezett diákok egyetértettek abban, hogy az idei tanév a sok egymástól távolt töltött idő miatt nem volt hatékony. „Jó volna ha minket is megkérdeznének a minket érintő döntések meghozatala előtt, hogy ne azok legyünk, akik ezeknek a levét isszák” – adott hangot felháborodásának egy másik végzős.
Kassay Levente
A szerző egyetemi hallgató, szakmai gyakorlatát a Székelyhon.ro portálnál végzi.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!