Mivel nem hagyta annyiban, a következő utazását a CFR „fizeti”. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A menetrend szerinti járat hat, illetve öt és fél órás késése miatt igényelt kártérítést egy gyergyószentmiklósi fiatalember a Román Állami Vasúttársaságtól (CFR). Igaz, ugyan, hogy az egész procedúra hosszadalmas volt, de az utasnak végül megítélte a kártérítést a vasúttársaság.
2019. november 03., 11:222019. november 03., 11:22
2019. november 03., 16:422019. november 03., 16:42
Precedens értékű kártérítést ítélt meg járatainak késése miatt a Román Állami Vasúttársaság egy gyergyószentmiklósi férfinak. A neve elhallgatását, történetének viszont széleskörű ismertetését kérő fiatalember elmesélte, hogy ez év május 8-án készült az országos vasúttársaság menetrend szerinti járatával Budapestre utazni. A szerelvény 21 óra 29 perckor kellett volna a gyergyószentmiklósi állomásra befusson, de ez nem történt meg.
– emlékezett vissza a történtekre a férfi. Egy héttel később, szintén szerencsétlen helyzet adódott, akkor a Budapestről hazafelé úton öt és fél órás késéssel számolt az utas. Kiderült, hogy előbbi alkalommal javítás miatt volt az elakadás Tusnád környékén, a második esetben Kolozsváron a mozdonnyal történt valami.
„A kártérítés-igénylési űrlapot a gyergyószentmiklósi vasútállomásról kértem ki, az alapján, hogy tudtam, ha legalább kétórás késése van a járatnak, és ezt nem közölték a jegyvásárláskor, akkor kérhetek jegyár visszafizetést. Én 240 lejért vásároltam a hálókocsis jegyemet, így 120 lejt, az utazási költségem felét kellett megtérítse a CFR” – mondta a fiatalember. Az igénylést május végén fogalmazta meg.
A panasztételre azt a választ kapta, hogy három napon belül elektronikus postán értesítik, hogy mi a teendője. Levél azonban egy hónap múlva sem érkezett, ezért a Román Vasúttársaság személyszállító egységét (CFR Călători) kereste fel telefonon, ahol ígéretet kapott a kártérítés odaítélésére.
A válaszlevél és a jegyek
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
A kártérítési igénylésen ugyan készpénz visszafizetését kérte a gyergyószentmiklósi fiatalember, de mivel az utolsó telefonbeszélgetés alkalmával a kártérítés összegével megegyező értékű vonatjegyet is felajánlottak, ez utóbbi elfogadása mellett döntött.
– ismertette a gyergyószentmiklósi férfi.
Amit az utasok jogairól tudni érdemes
A cfrcalatori.ro honlapon közzétett rendelkezés értelmében, amennyiben a vasúttársaság hibájából a vonat késve érkezik a célállomásra, akkor kártérítés kifizetésére köteles. Ha a késés 60 és 119 perc közötti időintervallumba esik, akkor a jegyár 25 százalékát, ha a késés 120 percnél több, akkor az érték 50 százalékát kell a társaságnak visszafizetnie. Kártérítést akkor nem fizet a CFR, ha a késést jegyvásárláskor jelezték az utasoknak, vagy ha az utaztató 60 percen belül megoldja az utasok továbbszállítását. A négy eurónál olcsóbb jegyek árát szintén nem téríti meg a társaság. A kártérítést legkésőbb két hónapon belül kell igényelni. Az ehhez szükséges okiratot a vasútállomások jegyirodáiban, vagy a vonatjegyeket árusító utazási irodákban lehet kérni, illetve le is lehet tölteni a társaság honlapjáról.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!