Az egészségügyi személyzet esetében az orvosok kérték a legnagyobb arányban az oltás beadását
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az egészségügyi személyzet körében az orvosok kérik a legnagyobb arányban a koronavírus elleni védőoltás beadását. Hargita megyében az oltáskampány első három napján majdnem hétszáz adag vakcina fogyott el, ebből az első fázisban beoltandó oltásra jogosultaknak a mintegy 12 százalékát immunizálták. Napokon belül elkezdődik az oltáskampány második szakasza.
2021. január 11., 12:182021. január 11., 12:18
Zökkenőmentesen zajlik a koronavírus elleni oltáskampány első fázisa Hargita megyében. Három nap alatt elfogyott az első oltóanyag-szállítmány, ami 675 adag védőoltást jelent – tájékoztatott Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője, megjegyezve azt is, hogy már megérkezett a második szállítmány.
Az első fázisban az egészségügyben dolgozó alkalmazottak, illetve a szociális ellátórendszerben ápolási munkát végző személyzet jogosult az oltásra, az igazgatóság becslése szerint ez körülbelül ötezer személyt jelent, tehát a harmadik nap végére a jogosultaknak majdnem a 14 százalékát immunizálták.
– tájékoztatott Tar Gyöngyi, rámutatva, ebből is látszik, hogy azok tartanak leginkább a védőoltástól, akiknek nincs kellő ismeretanyaga a vakcináról. Kitért ugyanakkor arra is, hogy a közösségi hálón terjedő tudománytalan, illetve hamis információk nagyon sokat ártanak az oltáskampánynak.
A koronavírus elleni oltáskampány második fázisa január 15-én kezdődik – tájékoztatott a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője. Ebben a szakaszban az idősek, illetve krónikus betegek, valamint a kulcsfontosságú tevékenységi területeken, továbbá a terjedés szempontjából magasabb kockázatot jelentő munkakörökben dolgozó munkavállalók kaphatják meg a védőoltást. Ebbe a jogosultsági csoportba tartoznak a 65 éven felüliek, kortól függetlenül a krónikus betegségekben szenvedők, a védelmi, illetve belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó hatóságok és intézmények alkalmazottai, de ebbe a kategóriába tartozik az állami intézmények, minisztériumok, a parlament, a kormány, az elnöki hivatal – valamint az ezek alárendeltségébe tartozó intézmények – működését biztosító személyzet is.
Az élelmiszeripar esetében ide tartozik a pék-, tej-, hús, zöldség- és gyümölcsipari ágazat termékeinek az előállítását, feldolgozását és szállítást végző személyzet. Az összes közműszolgáltató alkalmazottai, illetve az energiaszállítási ágazatban dolgozók is jogosultak az oltásra, akárcsak a gyógyszergyártásban dolgozók, illetve egészségügyi anyagok előállítását, forgalmazását, szállítását végző alkalmazottak, a vasúti pályaudvarok, katonai és polgári repülőterek, fontosabb kikötők dolgozói, az oktatási rendszer és a bölcsődék alkalmazottai, az egyházi személyzet, a posták és futárszolgálatok személyzete, az állami televízió és rádió alkalmazottai, valamint a sajtó munkatársai, akik a megfertőződés fokozott kockázatával járó tevékenységet végeznek.
A felsoroltak többsége intézményi, vállalati szinten kell előjegyeztesse magát az oltásra, a 65 éven felüliek, valamint a krónikus betegek esetében a legajánlatosabb az, ha háziorvosuknál teszik meg ezt – mondta el Tar Gyöngyi.
„A legjobb, ha családorvosuknál regisztrálnak.
– még az immunbetegségek esetében sem –, de ilyen esetekben beszélni kell a kezelőorvossal” – magyarázta az egészségügyi igazgatóság vezetője.
A második fázisban lesznek prioritások. Tar Gyöngyi elmondta, arról már tájékoztatást kaptak, hogy az idősotthonokban és a bentlakásos rendszerben működő ápolási központokban élő idősek és betegek kérésre történő beoltásával kezdődik az oltáskampány második fázisa. Ezeknek az intézményeknek már el is küldték a felszólítást, hogy írják össze az oltásigénylőket, Tar Gyöngyi szerint ugyanakkor fontos az is, hogy a szóban forgó idős, beteg emberek az otthonok személyzetétől, valamint a hozzátartozóktól megkapják a megfelelő tájékoztatást az oltás fontosságáról.
– mondta el az igazgatóság vezetője. Hangsúlyozta ugyanakkor: ezért fontos, hogy aki most valamelyik prioritási csoport tagjaként megkaphatja az oltást, az adassa is be magának, mert kérheti ugyan a későbbi fázisokban is, de akkor már nem tudnak számára prioritást biztosítani.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
3 hozzászólás