Az egészségügyi személyzet esetében az orvosok kérték a legnagyobb arányban az oltás beadását
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az egészségügyi személyzet körében az orvosok kérik a legnagyobb arányban a koronavírus elleni védőoltás beadását. Hargita megyében az oltáskampány első három napján majdnem hétszáz adag vakcina fogyott el, ebből az első fázisban beoltandó oltásra jogosultaknak a mintegy 12 százalékát immunizálták. Napokon belül elkezdődik az oltáskampány második szakasza.
2021. január 11., 12:182021. január 11., 12:18
Zökkenőmentesen zajlik a koronavírus elleni oltáskampány első fázisa Hargita megyében. Három nap alatt elfogyott az első oltóanyag-szállítmány, ami 675 adag védőoltást jelent – tájékoztatott Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője, megjegyezve azt is, hogy már megérkezett a második szállítmány.
Az első fázisban az egészségügyben dolgozó alkalmazottak, illetve a szociális ellátórendszerben ápolási munkát végző személyzet jogosult az oltásra, az igazgatóság becslése szerint ez körülbelül ötezer személyt jelent, tehát a harmadik nap végére a jogosultaknak majdnem a 14 százalékát immunizálták.
– tájékoztatott Tar Gyöngyi, rámutatva, ebből is látszik, hogy azok tartanak leginkább a védőoltástól, akiknek nincs kellő ismeretanyaga a vakcináról. Kitért ugyanakkor arra is, hogy a közösségi hálón terjedő tudománytalan, illetve hamis információk nagyon sokat ártanak az oltáskampánynak.
A koronavírus elleni oltáskampány második fázisa január 15-én kezdődik – tájékoztatott a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője. Ebben a szakaszban az idősek, illetve krónikus betegek, valamint a kulcsfontosságú tevékenységi területeken, továbbá a terjedés szempontjából magasabb kockázatot jelentő munkakörökben dolgozó munkavállalók kaphatják meg a védőoltást. Ebbe a jogosultsági csoportba tartoznak a 65 éven felüliek, kortól függetlenül a krónikus betegségekben szenvedők, a védelmi, illetve belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó hatóságok és intézmények alkalmazottai, de ebbe a kategóriába tartozik az állami intézmények, minisztériumok, a parlament, a kormány, az elnöki hivatal – valamint az ezek alárendeltségébe tartozó intézmények – működését biztosító személyzet is.
Az élelmiszeripar esetében ide tartozik a pék-, tej-, hús, zöldség- és gyümölcsipari ágazat termékeinek az előállítását, feldolgozását és szállítást végző személyzet. Az összes közműszolgáltató alkalmazottai, illetve az energiaszállítási ágazatban dolgozók is jogosultak az oltásra, akárcsak a gyógyszergyártásban dolgozók, illetve egészségügyi anyagok előállítását, forgalmazását, szállítását végző alkalmazottak, a vasúti pályaudvarok, katonai és polgári repülőterek, fontosabb kikötők dolgozói, az oktatási rendszer és a bölcsődék alkalmazottai, az egyházi személyzet, a posták és futárszolgálatok személyzete, az állami televízió és rádió alkalmazottai, valamint a sajtó munkatársai, akik a megfertőződés fokozott kockázatával járó tevékenységet végeznek.
A felsoroltak többsége intézményi, vállalati szinten kell előjegyeztesse magát az oltásra, a 65 éven felüliek, valamint a krónikus betegek esetében a legajánlatosabb az, ha háziorvosuknál teszik meg ezt – mondta el Tar Gyöngyi.
„A legjobb, ha családorvosuknál regisztrálnak.
– még az immunbetegségek esetében sem –, de ilyen esetekben beszélni kell a kezelőorvossal” – magyarázta az egészségügyi igazgatóság vezetője.
A második fázisban lesznek prioritások. Tar Gyöngyi elmondta, arról már tájékoztatást kaptak, hogy az idősotthonokban és a bentlakásos rendszerben működő ápolási központokban élő idősek és betegek kérésre történő beoltásával kezdődik az oltáskampány második fázisa. Ezeknek az intézményeknek már el is küldték a felszólítást, hogy írják össze az oltásigénylőket, Tar Gyöngyi szerint ugyanakkor fontos az is, hogy a szóban forgó idős, beteg emberek az otthonok személyzetétől, valamint a hozzátartozóktól megkapják a megfelelő tájékoztatást az oltás fontosságáról.
– mondta el az igazgatóság vezetője. Hangsúlyozta ugyanakkor: ezért fontos, hogy aki most valamelyik prioritási csoport tagjaként megkaphatja az oltást, az adassa is be magának, mert kérheti ugyan a későbbi fázisokban is, de akkor már nem tudnak számára prioritást biztosítani.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
3 hozzászólás