A munkaorvos állapítja meg, hogy bizonyos munkakörre alkalmas-e valaki vagy sem. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A munkanélküliek gyakran próbálkoznak azzal, hogy egészségügyi okokra hivatkozva utasítsák vissza a felajánlott állást, hogy ne veszítsék el a szociális segélyt és a társadalombiztosítást – mutatott rá Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója. Mint magyarázta, a törvény sem fogalmaz egyértelműen, ezért az orvosi kamara és az ügynökség is javasolja, hogy tisztázzák, egyértelműsítsék a fogalmakat.
2019. július 25., 10:022019. július 25., 10:02
A vonatkozó jogszabály értelmében alkalmazáskor és a munkanélküli státus elnyeréséhez is szükséges az orvosi igazolás, amiben az orvos az egészségi állapotról tájékoztat. Kelemen elmondása szerint azonban nem egyértelmű, hogy azt írja le, hogy „munkára alkalmas” vagy mindössze azt, hogy egészséges, vagyis a kórelőzményeiben nem szerepel krónikus szervi vagy pszichés betegségekkel. A szakember rámutatott: első lépésben megkapják az orvosi igazolást, hogy a munkanélküli egészséges, aztán
„Nyilvántartásba vesszük, az első igazolás 30 napra érvényes, és kötelesek bejelenteni minden változást.
– részletezte az igazgató. Hozzátette, a betegek vagy például a várandós nők sem kötelezhetőek a megerőltető munka elvégzésére. Az igazolás kiállításakor az orvos vállalja a felelősséget, hogy a személy azonnal munkába állhat, de a különböző munkakörökre más erőnlétre, egészségi állapotra van szükség, ezért az ügynökség nem vonja kétségbe az igazolások jogosságát – szögezte le az igazgató.
Okirathamisításnak minősül, ha az orvos úgy állít ki igazolást, hogy annak nincs valós alapja – szögezte le érdeklődésünkre Seres Lucia, a Háziorvosok Szövetségének Kovászna megyei elnöke, aki éppen ezért arra inti az orvosokat, hogy ne engedjenek a páciensek részéről érkező nyomásnak. „Hatalmas a nyomás a betegek részéről, elmennek az orvoshoz, panaszkodnak, hogy fáj a derekuk, nem tudnak dolgozni, de ez nem azt jelenti, hogy munkaképtelenek.
– fejtette ki Seres Lucia. Hozzátette, valóban kellene módosítani a törvényt, hiszen a háziorvostól nem kellene munkára való alkalmasságra vonatkozó igazolást kérjenek.
A háziorvos ugyanis mindössze azt tudja leírni, hogy a személy nem szerepel krónikus szervi vagy pszichés betegségekkel a nyilvántartásba. A második lépésben
– szögezte le a szövetség elnöke. Hangsúlyozta, az orvosok egy része enged a nyomásnak, a páciensek gyakran erőszakosak, követelik az igazolást, panaszkodnak, hogy fájdalmaik vannak, nem tudnak dolgozni, de a diagnózist csak megalapozottan lehet felállítani, paraklinikai vizsgálatokkal alátámasztva, különben az orvosnak kell vállalnia a felelősséget, ha bebizonyosodik az ellenkezője.
– üzeni a háziorvosoknak.
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
3 hozzászólás