A magyar parlament 1991-ben nyilvánította hivatalos nemzeti ünneppé október 23-át
Fotó: Veres Nándor
1956 októberében Magyarországon békés tüntetéssel kezdődő, fegyveres felkeléssel folytatódó forradalom bontakozott ki a Rákosi Mátyás nevével összefonódó kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen. Az Országgyűlés 1991-ben nyilvánította hivatalos nemzeti ünneppé október 23-át, amit a 2012-es alaptörvény is megerősített. Az eseményről Székelyföld-szerte megemlékezünk.
2021. október 22., 18:232021. október 22., 18:23
A koronavírus terjedése miatt érvényben levő korlátozások miatt az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc emléknapját – a megszokotthoz képest – idén is visszafogottan, ám meghitten ünnepeljük Székelyföld-szerte.
Csíkszeredában irodalmi esttel, virtuóz vonósötössel, kerekasztal-beszélgetéssel és a kegyelet koszorúinak elhelyezésével emlékeznek a 65 évvel ezelőtti eseményekre. A csíkszeredai városháza közleménye szerint az ünnep előestéjén, pénteken 18 órától a megemlékezés a Csíki Moziban Marosán Csaba, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művésze 1956, te csillag! című irodalmi műsorával kezdődik, amely az ’56-os magyar forradalomhoz és szabadságharchoz kötődő erdélyi csoportosulások ténykedését és a vezetőikkel, tagjaikkal szemben végrehajtott megtorlásokat mutatja be. „Ezt követően – ugyancsak ott – az est fénypontjaként a lengyel világzene egyik vezető formációja, a VOLOSI varázsolja el a közönséget” – áll a közleményben.
Szombaton, október 23-án délelőtt a történelmi tények kerülnek előtérbe. A csíkszeredai városháza dísztermében 11 órától az ’56 – 65 év távlatából című kerekasztal-beszélgetés keretében az ’56-os elítéltek – Dávid Gyula irodalomtörténész, Nagy Benedek közíró, helytörténész és Kelemen Csongor, az ’56-os Vitézi Rend törzskapitánya – a forradalom erdélyi vonatkozásait, személyes forradalmi emlékeiket idézik fel. A beszélgetést Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója vezeti.
Fotó: Veres Nándor
– jelezte a városháza, egyúttal felhívva a figyelmet arra, hogy az események az érvényben levő járványügyi szabályok betartásával zajlanak. Amennyiben az intézmények, szervezetek, illetve a városlakók az említett helyszíneken koszorút, virágot kívánnak elhelyezni, megtehetik bármikor a nap folyamán.
A jelenlegi járványügyi helyzetre való tekintettel az október 23-i emlékünnepséget szűkebb formában tudják megtartani, viszont kétnapos lesz – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal sajtószóvivőjétől.
A jelenlegi járványügyi helyzetre való tekintettel az október 23-ai emlékünnepséget Székelyudvarhelyen szűkebb formában tudják megtartani, viszont kétnapos lesz.
Rendhagyó lesz ezúttal Gyergyószentmiklóson az 1956-os hősökre való emlékezés. Az ünnepi rendezvényt a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ színháztermében tartják, szombaton 19 órától. A városvezetés részéről tartott beszédet követően az Ipartestület Férfikara énekli el a himnuszokat, majd szavalat lesz, és az Intono vonósnégyes tart koncertet – részletezte Fórika Sebestyén, a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ igazgatója.
Az Intono vonósnégyes 2017-ben alakult a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián, azóta több díjat is nyertek.
„Aki ily módon szeretne emlékezni, a hősök emlékművénél helyezhet el koszorút vagy gyújthat gyertyát egyénileg október 23-án” – közölte az igazgató. Az ünnepi megemlékezésre és koncertre való belépéshez előzetes helyfoglalásra van szükség a 0787-755 294-es telefonszámon, de a jegyeket csak szombaton lehet kiváltani, hiszen nem lehet tudni, hogy lesznek-e esetleges korlátozások, vagy változások a programban a növekvő fertőzésszámok miatt. A jegyek ára felnőtteknek 20 lej, diákoknak és nyugdíjasoknak 15 lej.
Az 1956-os magyar szabadságharc 65. évfordulója alkalmából vasárnap délelőtt 11 órai kezdettel ünnepi istentiszteletet tartanak Marosvásárhelyen a kövesdombi unitárius templomban. Az istentiszteletet előadás és könyvbemutatóval egybekötött beszélgetés követi. Előadást tart Forró-Bathó Ákos, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem III. éves történész szakos hallgatója, majd bemutatják Nyitrai-Németh Csongor nyugalmazott unitárius lelkész Magam nyomában című önéletrajzi könyvét. A szerzővel Kecskés Csaba lelkész beszélget.
Szovátán is megemlékeznek az 1956-os forradalom évfordulójáról. Az ünnepi esemény során egy emlékművet is felavatnak – derül ki a szervezők által szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményből.
Sepsiszentgyörgy Önkormányzata és a Volt Politikai Foglyok Szövetségének Kovászna megyei szervezete tart megemlékezést az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulója alkalmából, szombaton.
Történelmi háttér
Az 1956-os forradalom és szabadságharc, vagy az 1956-os népfelkelés Magyarország népének a sztálinista terror elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, amely a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen november 11-én. Az október 23-i budapesti tömegtüntetés a kommunista pártvezetés ellenséges reakciója és a fegyvertelen tömegre leadott véres sortűz következtében még aznap éjjel fegyveres felkeléssé nőtt, amely október 30-án a pártház elfoglalásával végül győzött. Ez a kormány bukásához, a szovjet csapatok visszavonulásához, majd a többpártrendszer visszaállításához és az ország demokratikus átalakulásának megkezdéséhez vezetett. (Forrás: Wikipédia)
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
szóljon hozzá!