Többségükben szarvasmarhatartó gazdák kaptak Covid-támogatást Hargita megyében
Fotó: Veres Nándor
Kilencmillió lejt kaptak a Hargita megyei állattartó gazdák abból a támogatási keretösszegből, amelyet a koronavírus-járvány okozta nehézségek áthidalására különített el az állam a szarvasmarha-, sertés- és szárnyastartó gazdák számára. Az összegek a napokban folytak be a jogosultak bankszámlájára.
2022. július 04., 15:302022. július 04., 15:30
Kiutalta a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA) a múlt hét második felében az állattartóknak azokat a támogatásokat, amelyekre a gazdák áprilisban nyújthattak be igénylést az intézményhez. A Covid-támogatásként ismert járványsegélyt a szarvasmarha-, sertés- és szárnyastartók igényelhették, a támogatás kifizetési határideje június 30. volt.
A Hargita megyei jogosultak időben megkapták a támogatást: amint azt Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetője közölte lapunkkal,
„Szarvasmarhánként 126 lejt fizettünk ki. Van még három szárnyasfarm és egy sertésfarm, azok esetében kicsit komplikáltabb a számítás, mert azok nem állatonként kapták a pénzt” – mondta az APIA Hargita megyei vezetője.
Hargita megyében 5093 állattartó igényelte a Covid-támogatást, jelentős többségük szarvasmarhatartó, ők összesen 71 707 állatra kérelmezték a juttatást. Az APIA országszerte mintegy 322 millió lejt utalt ki a gazdáknak Covid-támogatásként, ebből 170 milliót a szarvasmarhatartóknak, 97 milliót a sertéstenyésztőknek, és közel 55 millió a szárnyasfarmoknak.
így csak az utalások előtt derült ki, hogy mennyi pénz érkezik egy-egy megyébe. Hargita megye a szarvasmarhatartást illetően az országos élmezőnyben van, így arányaiban itt viszonylag sok pénz hívtak le az országos keretből a tehéntartó gazdák.
A Covid-támogatás első odaítélésekor egyébként országos viszonylatban Hargita megyében igényelték a legtöbb szarvasmarhára a juttatást. A Covid-támogatási program indulása óta folyamatosan nőtt az igénylések, valamint az igénylési dossziékban feltüntetett szarvasmarhák száma is Hargita megyében. 2020-ban mintegy 4700 állattartó kérelmezte a segélyt, köztük 2800 szarvasmarhatartó, összesen 37 ezer szarvasmarhára, ami a legtöbb volt a megyénkénti összesítésben. Tavaly nyáron már 5080 állattartó igényelte a támogatást mintegy 67 ezer szarvasmarhára, ez több mint 10 millió lejes támogatási összértéket eredményezett akkor.
Idén július 28-án startol a Fuss neki! Székelyudvarhelyen. A rendezvény célja változatlanul az adománygyűjtés és a jótékonyság népszerűsítése, valamint a közösségi összefogás erősítése.
Napokon belül megkapja a kártérítést a sertéspestis megjelenése miatt tönkrement gyergyóremetei sertésfarm tulajdonosa. A gócot sikeresen kioltotta az állategészségügyi szakhatóság, az egy hónapja elrendelt tiltásokat is feloldják a héten.
Zivatarokra figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztás van érvényben hétfőn és kedden az ország területének több mint felén.
A heves esőzések, zivatarok miatt hétfőre virradóan több folyó kilépett medréből Románia északkeleti térségében, ahol több száz embernek kellett elmenekülnie otthonából.
Két teherautó ütközött össze a Maros megyei Nyágrán, egy személy a roncsok közé szorult, az E578-as országút érintett szakaszát lezárták a forgalom elől.
A katasztrófavédelmi főfelügyelőség hat megyéből mozgósít további erőforrásokat, hogy segítsenek a Suceava megyei tűzoltóknak az árvíz okozta vészhelyzet kezelésében.
Egy személy meghalt Suceava megyében, Broșteni település környékén, miután a felhőszakadásk nyomán a patakok megáradtak és kiöntöttek vasárnap és a hétfőre virradó éjszaka – tájékoztatott hétfőn a Suceava megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Hat fát is kidöntött a viharos erejű szél vasárnap este Hargitafürdő térségében.
Nagyon hálás a sorsnak azért, amit kapott, ennek ellenére önazonos és ember tudott maradni a sokak által kedvelt Rúzsa Magdi énekesnő, aki több éves kihagyás után tért vissza Tusványos színpadára.
Hat megye 14 településén okozott károkat vasárnap a pusztító szélsőséges időjárás – tájékoztatott a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
1 hozzászólás