Hirdetés
Hirdetés

Meghittebben, családias körülmények között ünnepelte fennállásának huszadik évét a Sapientia

Szerényebb keretek közt és a szokásosnál jóval kevesebb létszámban, de megadva az esemény jelentőségét, a járványügyi előírásoknak eleget téve ünnepelték szombaton Marosvásárhelyen a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fennállásának huszadik évfordulóját.

Antal Erika

2020. október 03., 17:142020. október 03., 17:14

2020. október 03., 19:202020. október 03., 19:20

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Szerényebb keretek közt és a szokásosnál jóval kevesebb létszámban, de megadva az esemény jelentőségét, a járványügyi előírásoknak eleget téve ünnepelték szombaton Marosvásárhelyen a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fennállásának huszadik évfordulóját.

Antal Erika

2020. október 03., 17:142020. október 03., 17:14

2020. október 03., 19:202020. október 03., 19:20

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

A marosvásárhelyi kar koronkai kampuszának hátsó épületében gyűlt össze a felsőoktatási intézmény vezetősége és a meghívottak, hogy felidézzék a kezdeteket és azt, hogy miért is fontos a Sapientia az erdélyi és a Kárpát-medencei magyar közösségnek.

Hirdetés

A kényelem helyett az építkezést választották

Dávid László rektor köszöntőbeszédében azt emelte ki, hogy sikerült létrehozni egy olyan egyetemet, amely világviszonylatban az első 10 százalék között van, az utóbbi években több mint kétezer helyet ugrott előre a világ egyetemeinek minőségi ranglétráján. „Miért Sapientia? Azért, mert annyi tanár választotta ezt és nem a kényelmes állásában folytatta a munkáját.” A rektor a néhai Tonk Sándort, Szilágyi Pált, Kiss Elemért, Weszely Tibort és Márton László professzorokat emelte ki, akárcsak Bege Antalt és Murvai Olgát, akik mind-mind megbecsült állást, kényelmes pozíciót cseréltek el az építkezés nehéz mindennapjaival.

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

A 20 év alatt bebizonyították az építkezők, – professzorok, tanárok, diákok, – hogy nem továbbképző központ lett, vagy kiszolgálója más egyetemeknek – ahogy ezt egyesek elképzelték, – hanem

egy olyan egyetem, amely az erdélyi magyar fiataloknak ad lehetőséget, hogy tanuljanak, hogy anyanyelvükön sajátítsák el a tudományokat, hogy egy nyitott és befogadó felsőfokú tanintézményben szerezzenek diplomát.
•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Az együvé tartozás erősítője a Sapientia

„Az idei ünnep egy kicsit más, visszafogottan, egymásra vigyázva ünnepelünk” – mondta ünnepi köszöntőjében Brendus Réka Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, aki úgy fogalmazott, hogy:

Idézet
a bennünk lévő ünnep a fontos, az, hogy legbelül szabadon, maszk nélkül ünnepelhetünk.

Köszöntőjében azt a szerepet hangsúlyozta, amit a Sapientia a nemzeti összetartozás erősítéséért tett és azt a tudást, ami hatalmat jelent mindenkinek, aki a 20 év alatt ott tanult. „Húsz esztendőnk hatalom” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a két évtized távlatából elmondható, szilárd alapokon áll az egyetem, és akik itt végeznek, a jövő építői és az egyetem továbbvivői lesznek. A Sapientia a közösség megerősítését is szolgálja ugyanakkor, hiszen a fiatalok ismereteik gyarapodásával tágítják a világukat, ugyanakkor az itt elsajátított ismereteiket itthon akarják kamatoztatni.

Az együvé tartozást erősíti az egyetem, hiszen példája annak, hogy ha elvesznek egy iskolát, ha korlátozzák az anyanyelvhasználatot, a közösség nem adja fel és továbbra is ragaszkodik az anyanyelvéhez.
•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Voltak még nehéz pillanatai az erdélyi magyar egyetemi oktatásnak 

Bár hiányzik a hajnalig tartó vidám ceremónia, a buli, most mégis jóval kedélyesebb és optimistább az ünneplés – figyelmeztetett Tonk Márton, a szenátus elnöke, aki arra emlékeztetett, hogy a kolozsvári magyar egyetemnek milyen napokat kellett átélnie 1944 őszén, amikor a várost körbezárták, az egyetemet kiürítették, megszakítva ezzel egy szálat, amelyet most, a 21. században sikerült igazán újból folytatni.

A három hete megkezdődött oktatással kapcsolatban Tonk Márton elmondta, fontos, hogy

a tanárok ez alkalommal sem a könnyebb megoldást, az online módszert választották, hanem azt a hibrid formát, amely lehetővé teszi a közösségi létformát, az együttlétet is, még ha a szigorú szabályok betartásával is.

Vállalásokról, nehézségekről, mélypontokról beszélt Tonk, aki Ravasz László szavait idézve zárta mondanivalóját, miszerint: „mi lenne, ha a magyar pásztorbojtár is el akarna bújni a zivatar elől”.

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Az erdélyi magyar felsőoktatás 400 éves

„Nem voltunk olyan szerencsések, mint az angolok, többször is felszámolták az erdélyi magyar felsőoktatást” – mondta Soós Zoltán, Marosvásárhely frissen megválasztott polgármestere, aki azt hangsúlyozta, hogy

nem az számít, hogy hányszor rombolták le az egyetemeinket, hanem az, hogy mindig képesek voltunk felállni és újrakezdeni.

„Húsz éves a Sapientia, holott az erdélyi magyar felsőoktatás már 400 évre tekint vissza” – fogalmazott Soós, aki felidézte azt is, hogy az egyetem néhai professzorai közül Tonk Sándor is tanította és Weszely Tibor is, és nem csak tudományt tanult tőlük, de emberséget és magyarságot is.

Idézet
Köszönet és tisztelet illeti azokat, akik az egyetem születésénél bábáskodtak és akik nevelgették

– mondta Kelemen András, a marosvásárhelyi kar dékánja házigazdaként, aki szerint a bizakodást és a jövőbe vetett hitet kell ünnepelni. Mert „rajtunk a világ szeme” – tette hozzá, hogy „el tudjuk a terhet viselni, tudjuk járni a saját utunkat és el tudjuk viselni a vállalt szerepet”.

Az ünnepségen egy kisfilmet is levetítettek, ahol a 2019-es és a 2020-as tanév egy-egy sajátosabb pillanatát örökítették meg, nyüzsgő diákélettel, tanórákkal, majd a hirtelen beállt csenddel, ahogy kiürültek a folyósók és a termek. De jött a folytatás, mert van folytatás – emelték ki az üzenetet, online ballagással, online beiratkozással és most hibrid oktatással.

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

A nemzethez tartozás nem szabad pártpolitikai kérdés legyen

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem  vezetősége 2012-ben létrehozta a Bocskai István díjat, amelyet idén az egyetemért nyújtott mindenkori hathatós támogatásáért Szili Katalinnak ítéltek oda.

A magyar jogász, humánökológus, politikus, országgyűlési képviselő, miniszterelnöki megbízott, az Országgyűlés volt elnöke sietett a 2002-es kormányváltáskor a Sapientia megmentésére

– idézte fel a korábbi eseményeket Dávid László rektor. Szili úgy fogalmazott, hogy az erdélyi magyar egyetem nem csak a tudományt jelenti, hanem egy missziós feladatot is, amellyel egy közösség értelmiségét biztosítja. „Egy nemzethez tartozás nem szabad pártpolitikai kérdés legyen” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy nem oszthatja meg a jövőben a magyarságot a pártpolitika, meg kell találni azt a politikai közös akaratot, amely a nemzetet gyarapítja.

Idézet
A megmaradás kulcsa, hogy milyen mai és jövő értelmiségeink vannak

– tette hozzá.

Az ünnepségen továbbá Emeritus Professzor címet adományoztak Szép Sándornak és Csapó Jánosnak, valamint tiszteletbeli professzori titulust Fodor Jánosnak.

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
2026. június 22., hétfő

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein
2026. június 22., hétfő

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány

A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány
2026. június 22., hétfő

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint
2026. június 22., hétfő

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben

Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából

Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából
2026. június 22., hétfő

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok

Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok
2026. június 22., hétfő

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra

Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra
Hirdetés