Hirdetés
Hirdetés

Meghittebben, családias körülmények között ünnepelte fennállásának huszadik évét a Sapientia

Szerényebb keretek közt és a szokásosnál jóval kevesebb létszámban, de megadva az esemény jelentőségét, a járványügyi előírásoknak eleget téve ünnepelték szombaton Marosvásárhelyen a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fennállásának huszadik évfordulóját.

Antal Erika

2020. október 03., 17:142020. október 03., 17:14

2020. október 03., 19:202020. október 03., 19:20

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Szerényebb keretek közt és a szokásosnál jóval kevesebb létszámban, de megadva az esemény jelentőségét, a járványügyi előírásoknak eleget téve ünnepelték szombaton Marosvásárhelyen a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fennállásának huszadik évfordulóját.

Antal Erika

2020. október 03., 17:142020. október 03., 17:14

2020. október 03., 19:202020. október 03., 19:20

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

A marosvásárhelyi kar koronkai kampuszának hátsó épületében gyűlt össze a felsőoktatási intézmény vezetősége és a meghívottak, hogy felidézzék a kezdeteket és azt, hogy miért is fontos a Sapientia az erdélyi és a Kárpát-medencei magyar közösségnek.

Hirdetés

A kényelem helyett az építkezést választották

Dávid László rektor köszöntőbeszédében azt emelte ki, hogy sikerült létrehozni egy olyan egyetemet, amely világviszonylatban az első 10 százalék között van, az utóbbi években több mint kétezer helyet ugrott előre a világ egyetemeinek minőségi ranglétráján. „Miért Sapientia? Azért, mert annyi tanár választotta ezt és nem a kényelmes állásában folytatta a munkáját.” A rektor a néhai Tonk Sándort, Szilágyi Pált, Kiss Elemért, Weszely Tibort és Márton László professzorokat emelte ki, akárcsak Bege Antalt és Murvai Olgát, akik mind-mind megbecsült állást, kényelmes pozíciót cseréltek el az építkezés nehéz mindennapjaival.

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

A 20 év alatt bebizonyították az építkezők, – professzorok, tanárok, diákok, – hogy nem továbbképző központ lett, vagy kiszolgálója más egyetemeknek – ahogy ezt egyesek elképzelték, – hanem

egy olyan egyetem, amely az erdélyi magyar fiataloknak ad lehetőséget, hogy tanuljanak, hogy anyanyelvükön sajátítsák el a tudományokat, hogy egy nyitott és befogadó felsőfokú tanintézményben szerezzenek diplomát.
•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Az együvé tartozás erősítője a Sapientia

„Az idei ünnep egy kicsit más, visszafogottan, egymásra vigyázva ünnepelünk” – mondta ünnepi köszöntőjében Brendus Réka Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, aki úgy fogalmazott, hogy:

Idézet
a bennünk lévő ünnep a fontos, az, hogy legbelül szabadon, maszk nélkül ünnepelhetünk.

Köszöntőjében azt a szerepet hangsúlyozta, amit a Sapientia a nemzeti összetartozás erősítéséért tett és azt a tudást, ami hatalmat jelent mindenkinek, aki a 20 év alatt ott tanult. „Húsz esztendőnk hatalom” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a két évtized távlatából elmondható, szilárd alapokon áll az egyetem, és akik itt végeznek, a jövő építői és az egyetem továbbvivői lesznek. A Sapientia a közösség megerősítését is szolgálja ugyanakkor, hiszen a fiatalok ismereteik gyarapodásával tágítják a világukat, ugyanakkor az itt elsajátított ismereteiket itthon akarják kamatoztatni.

Az együvé tartozást erősíti az egyetem, hiszen példája annak, hogy ha elvesznek egy iskolát, ha korlátozzák az anyanyelvhasználatot, a közösség nem adja fel és továbbra is ragaszkodik az anyanyelvéhez.
•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Voltak még nehéz pillanatai az erdélyi magyar egyetemi oktatásnak 

Bár hiányzik a hajnalig tartó vidám ceremónia, a buli, most mégis jóval kedélyesebb és optimistább az ünneplés – figyelmeztetett Tonk Márton, a szenátus elnöke, aki arra emlékeztetett, hogy a kolozsvári magyar egyetemnek milyen napokat kellett átélnie 1944 őszén, amikor a várost körbezárták, az egyetemet kiürítették, megszakítva ezzel egy szálat, amelyet most, a 21. században sikerült igazán újból folytatni.

A három hete megkezdődött oktatással kapcsolatban Tonk Márton elmondta, fontos, hogy

a tanárok ez alkalommal sem a könnyebb megoldást, az online módszert választották, hanem azt a hibrid formát, amely lehetővé teszi a közösségi létformát, az együttlétet is, még ha a szigorú szabályok betartásával is.

Vállalásokról, nehézségekről, mélypontokról beszélt Tonk, aki Ravasz László szavait idézve zárta mondanivalóját, miszerint: „mi lenne, ha a magyar pásztorbojtár is el akarna bújni a zivatar elől”.

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Az erdélyi magyar felsőoktatás 400 éves

„Nem voltunk olyan szerencsések, mint az angolok, többször is felszámolták az erdélyi magyar felsőoktatást” – mondta Soós Zoltán, Marosvásárhely frissen megválasztott polgármestere, aki azt hangsúlyozta, hogy

nem az számít, hogy hányszor rombolták le az egyetemeinket, hanem az, hogy mindig képesek voltunk felállni és újrakezdeni.

„Húsz éves a Sapientia, holott az erdélyi magyar felsőoktatás már 400 évre tekint vissza” – fogalmazott Soós, aki felidézte azt is, hogy az egyetem néhai professzorai közül Tonk Sándor is tanította és Weszely Tibor is, és nem csak tudományt tanult tőlük, de emberséget és magyarságot is.

Idézet
Köszönet és tisztelet illeti azokat, akik az egyetem születésénél bábáskodtak és akik nevelgették

– mondta Kelemen András, a marosvásárhelyi kar dékánja házigazdaként, aki szerint a bizakodást és a jövőbe vetett hitet kell ünnepelni. Mert „rajtunk a világ szeme” – tette hozzá, hogy „el tudjuk a terhet viselni, tudjuk járni a saját utunkat és el tudjuk viselni a vállalt szerepet”.

Az ünnepségen egy kisfilmet is levetítettek, ahol a 2019-es és a 2020-as tanév egy-egy sajátosabb pillanatát örökítették meg, nyüzsgő diákélettel, tanórákkal, majd a hirtelen beállt csenddel, ahogy kiürültek a folyósók és a termek. De jött a folytatás, mert van folytatás – emelték ki az üzenetet, online ballagással, online beiratkozással és most hibrid oktatással.

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

A nemzethez tartozás nem szabad pártpolitikai kérdés legyen

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem  vezetősége 2012-ben létrehozta a Bocskai István díjat, amelyet idén az egyetemért nyújtott mindenkori hathatós támogatásáért Szili Katalinnak ítéltek oda.

A magyar jogász, humánökológus, politikus, országgyűlési képviselő, miniszterelnöki megbízott, az Országgyűlés volt elnöke sietett a 2002-es kormányváltáskor a Sapientia megmentésére

– idézte fel a korábbi eseményeket Dávid László rektor. Szili úgy fogalmazott, hogy az erdélyi magyar egyetem nem csak a tudományt jelenti, hanem egy missziós feladatot is, amellyel egy közösség értelmiségét biztosítja. „Egy nemzethez tartozás nem szabad pártpolitikai kérdés legyen” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy nem oszthatja meg a jövőben a magyarságot a pártpolitika, meg kell találni azt a politikai közös akaratot, amely a nemzetet gyarapítja.

Idézet
A megmaradás kulcsa, hogy milyen mai és jövő értelmiségeink vannak

– tette hozzá.

Az ünnepségen továbbá Emeritus Professzor címet adományoztak Szép Sándornak és Csapó Jánosnak, valamint tiszteletbeli professzori titulust Fodor Jánosnak.

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Szép összeget költöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken megszállt turisták Romániában

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.

Szép összeget költöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken megszállt turisták Romániában
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Az ország szinte összes megyéjében korlátozzák hétfőtől a teherforgalmat a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.

Az ország szinte összes megyéjében korlátozzák hétfőtől a teherforgalmat a hőség miatt
2026. június 28., vasárnap

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen

Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen
2026. június 28., vasárnap

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk

A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében

Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében
2026. június 28., vasárnap

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet

Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet
2026. június 28., vasárnap

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen

A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette
2026. június 28., vasárnap

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban

Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban
2026. június 28., vasárnap

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel

10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel
Hirdetés