A hulladékgazdálkodási rendszerhez szükséges infrastruktúra már évek óta elkészült, de a beüzemelés várat magára. Archív
Fotó: Gergely Imre
Eddig kétszer kellett visszavonni a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer alapját képező gyergyóremetei lerakó és hulladékkezelő központ üzemeltetésére kiírt közbeszerzési kiírást, idén tavasszal pedig fel kellett függeszteni a februárban ismét meghirdetett eljárást. A bonyodalmak egymást követik, a rendszer beüzemelésének időpontja még ködbe vész.
2023. május 04., 08:062023. május 04., 08:06
A már 2016-ban elkészült, de azóta sem üzemelő gyergyóremetei lerakó és hulladékkezelő központ, illetve a csíkszentsimoni hulladékválogató központ üzemeltetése érdekében februárban meghirdetett licit – amelyet a jogszabályi változások miatt nem a megyei önkormányzatnak, hanem a megyei tanács mellett még 67 helyi önkormányzatot tömörítő SIMD Hargita közösségi fejlesztési egyesületnek kellett meghirdetnie – újabb akadállyal szembesült.
Hogy milyen érdekek és pénzek mozdulnak meg egy ilyen szolgáltatás körül, azt jól érzékeltetik a számok:
Ehhez társul majd a megyében keletkező hulladék begyűjtésére és szállítására vonatkozó szolgáltatási szerződés is, amelyre még nem írtak ki közbeszerzési eljárást.
A legújabb kiírás során is volt érdeklődés és tisztázási kérelem – számolt be a történtekről kérdésünkre Incze Csongor megyemenedzser.
„Egy szolgáltató úgy vélte, tisztázási kérelem helyett óvást nyújt be az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácshoz (CNSC). Ezen kérelme miatt a tanács az eljárást felfüggesztette addig, amíg döntést nem hoz a kérés elfogadásáról, vagy más döntés nem születik” – magyarázta Incze Csongor, hozzátéve, hogy ők folyamatos levelezést folytattak az álláspontjukról a CNSC-vel, amely levelezést megkapta az óvást benyújtó cég is. „Ennek nyomán a tanács április 19-én meghozta a döntését, és
– mondta el a megyemenedzser.
A licitet kiíró egyesületnek a döntés közlésétől számított 15 napon belül kell feltöltenie az elektronikus közbeszerzési rendszerbe (SEAP) a CNSC-vel folytatott levelezése tartalmait, hogy minden érdeklődő fél hozzáférjen a bennük szereplő információkhoz.
Ugyanakkor a feltöltéstől számítva 25 nappal meg kell hosszabbítaniuk a leadási határidőt, és
Incze Csongor arra is emlékeztetett, ha az óvást benyújtó fél nem elégedett a CNSC döntésével, akkor 10 nap áll a rendelkezésére, hogy bíróságon támadja ezt meg.
„Sajnálatos módon az ország közbeszerzési rendszere és folyamatai annyi lehetőséget hagynak az időintervallumok kitolására az érdekelt szolgáltatóknak, hogy nehéz meghatározni, mikor kezdhet működni a rendszer.
az ajánlatok letételének dátuma, az ajánlatok kiértékelésének időszaka (legtöbb 90 nap), az eredményhirdetés, a szerződéskötés és a mobilizálási időszak mind befolyásolja ezt” – értékelt kérdésünkre a megyemenedzser.
Tavaly novemberben jelentették be az illetékesek, hogy vissza kellett vonni a hulladékkezelő központ üzemeltetésére kiírt licitet. Ennek okaiként Incze Csongor akkor jogszabályi változást jelölt meg, amely korábban hiányzó, többletköltséggel járó eljárásként a begyűjtött hulladék lerakás előtti mechanikai-biológiai kezelését, válogatását írta elő, növelve a szerződés értékét.
Korábban a kiírásra szánt közvagyon helyzetét kellett rendezni, ez a csíkszentsimoni válogatóállomást érintette.
Ezt követte egy engedély beszerzése az Európai Alapok Minisztériumától, amely lehetőséget adott arra, hogy két közbeszerzési eljárás alapján tudják a rendszert üzembe helyezni az előző hat eljáráshoz képest. Azelőtt két, hulladékgazdálkodást érintő jogszabály változása, később az energiahordozók árainak robbanásszerű növekedése miatti ármódosítások is hozzájárultak a késlekedéshez.
Az is tavaly ősszel vált nyilvánossá, hogy a gyergyóremetei lerakó és hulladékkezelő központ 2016-ban történt átadása óta eltelt időszakban az akkor beszerzett
A szakcégek által elvégzett állapotfelmérések alapján a szükséges javítási költségek akkor elérték az 1,3 millió lejt.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
1 hozzászólás