A hulladékgazdálkodási rendszerhez szükséges infrastruktúra már évek óta elkészült, de a beüzemelés várat magára. Archív
Fotó: Gergely Imre
Eddig kétszer kellett visszavonni a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer alapját képező gyergyóremetei lerakó és hulladékkezelő központ üzemeltetésére kiírt közbeszerzési kiírást, idén tavasszal pedig fel kellett függeszteni a februárban ismét meghirdetett eljárást. A bonyodalmak egymást követik, a rendszer beüzemelésének időpontja még ködbe vész.
2023. május 04., 08:062023. május 04., 08:06
A már 2016-ban elkészült, de azóta sem üzemelő gyergyóremetei lerakó és hulladékkezelő központ, illetve a csíkszentsimoni hulladékválogató központ üzemeltetése érdekében februárban meghirdetett licit – amelyet a jogszabályi változások miatt nem a megyei önkormányzatnak, hanem a megyei tanács mellett még 67 helyi önkormányzatot tömörítő SIMD Hargita közösségi fejlesztési egyesületnek kellett meghirdetnie – újabb akadállyal szembesült.
Hogy milyen érdekek és pénzek mozdulnak meg egy ilyen szolgáltatás körül, azt jól érzékeltetik a számok:
Ehhez társul majd a megyében keletkező hulladék begyűjtésére és szállítására vonatkozó szolgáltatási szerződés is, amelyre még nem írtak ki közbeszerzési eljárást.
A legújabb kiírás során is volt érdeklődés és tisztázási kérelem – számolt be a történtekről kérdésünkre Incze Csongor megyemenedzser.
„Egy szolgáltató úgy vélte, tisztázási kérelem helyett óvást nyújt be az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácshoz (CNSC). Ezen kérelme miatt a tanács az eljárást felfüggesztette addig, amíg döntést nem hoz a kérés elfogadásáról, vagy más döntés nem születik” – magyarázta Incze Csongor, hozzátéve, hogy ők folyamatos levelezést folytattak az álláspontjukról a CNSC-vel, amely levelezést megkapta az óvást benyújtó cég is. „Ennek nyomán a tanács április 19-én meghozta a döntését, és
– mondta el a megyemenedzser.
A licitet kiíró egyesületnek a döntés közlésétől számított 15 napon belül kell feltöltenie az elektronikus közbeszerzési rendszerbe (SEAP) a CNSC-vel folytatott levelezése tartalmait, hogy minden érdeklődő fél hozzáférjen a bennük szereplő információkhoz.
Ugyanakkor a feltöltéstől számítva 25 nappal meg kell hosszabbítaniuk a leadási határidőt, és
Incze Csongor arra is emlékeztetett, ha az óvást benyújtó fél nem elégedett a CNSC döntésével, akkor 10 nap áll a rendelkezésére, hogy bíróságon támadja ezt meg.
„Sajnálatos módon az ország közbeszerzési rendszere és folyamatai annyi lehetőséget hagynak az időintervallumok kitolására az érdekelt szolgáltatóknak, hogy nehéz meghatározni, mikor kezdhet működni a rendszer.
az ajánlatok letételének dátuma, az ajánlatok kiértékelésének időszaka (legtöbb 90 nap), az eredményhirdetés, a szerződéskötés és a mobilizálási időszak mind befolyásolja ezt” – értékelt kérdésünkre a megyemenedzser.
Tavaly novemberben jelentették be az illetékesek, hogy vissza kellett vonni a hulladékkezelő központ üzemeltetésére kiírt licitet. Ennek okaiként Incze Csongor akkor jogszabályi változást jelölt meg, amely korábban hiányzó, többletköltséggel járó eljárásként a begyűjtött hulladék lerakás előtti mechanikai-biológiai kezelését, válogatását írta elő, növelve a szerződés értékét.
Korábban a kiírásra szánt közvagyon helyzetét kellett rendezni, ez a csíkszentsimoni válogatóállomást érintette.
Ezt követte egy engedély beszerzése az Európai Alapok Minisztériumától, amely lehetőséget adott arra, hogy két közbeszerzési eljárás alapján tudják a rendszert üzembe helyezni az előző hat eljáráshoz képest. Azelőtt két, hulladékgazdálkodást érintő jogszabály változása, később az energiahordozók árainak robbanásszerű növekedése miatti ármódosítások is hozzájárultak a késlekedéshez.
Az is tavaly ősszel vált nyilvánossá, hogy a gyergyóremetei lerakó és hulladékkezelő központ 2016-ban történt átadása óta eltelt időszakban az akkor beszerzett
A szakcégek által elvégzett állapotfelmérések alapján a szükséges javítási költségek akkor elérték az 1,3 millió lejt.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
1 hozzászólás