
Fotó: Pinti Attila
Egy esetben bűnügyi kivizsgálás indult és jócskán több kétszáz alkalommal különböző szankciókat alkalmaztak a hatóságok a Hargita megyében működő töltőállomásoknál, gázt forgalmazó vállalkozásoknál, illetve cseppfolyósított gázt használó cégeknél, intézményeknél tapasztalt törvénytelenségek, szabálytalanságok miatt. A két hónapig tartó ellenőrzés-sorozatban tizenkét hatóság vett részt.
2023. november 10., 21:042023. november 10., 21:04
A crevediai robbanások miatt elrendelt országos ellenőrzéssorozat részeként augusztus végétől az érintett szakhatóságok
Az ellenőrzés jórészt üzemanyagtöltő állomásokat (58), valamint kisebb gázfelhasználó egységeket (42) érintett, összesen 113 helyszínen jártak a hatóságok munkatársai. Leggyakrabban csak kihágásokat tapasztaltak, egy esetben azonban olyan törvénytelenséget találtak, amely miatt a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság gazdasági részlege bűnügyi iratcsomót nyitott.
Egy gáztartályt működtetett saját használatra mindenféle engedély nélkül az érintett cég, amire korábban volt ugyan engedélyük, ám azt nem újították meg, arra hivatkozva, hogy a tartályt nem használják már. Ez azonban nem így volt, és erre a fogyasztás alapján jöttek rá a hatóságok, sőt,
– tudtuk meg Adrian Pănescutól, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjétől, aki azt elmondta, az ügy egyéb részleteire a kivizsgálás során derül majd fény.
Az ellenőrzött egységekben többéle problémát is találtak a hatóságok ellenőrei. Volt, ahol nem rendelkeztek üzemanyag-kereskedési engedéllyel, vagy elmulasztották a gáztartályt időszakos ellenőriztetését,
Akadt olyan üzlethelyiség is, amelyre a működtetők nem rendelkeztek tűzvédelmi vagy környezetvédelmi engedéllyel, de olyan is, ahol elmulasztották megtartani a munkavédelmi, egészségügyi felkészítőket, illetve nem rendelkeztek megfelelő védőfelszereléssel. A gázpalackok védőtömítés nélküli tárolása miatt is bírságoltak a hatóságok, valamint azért is, mert
Volt olyan vállalkozás is, ahol nem működtek a biztonsági kamerák, vagy elmulasztották a riasztórendszer félévenkénti ellenőriztetését, de olyan is, amely nem rendelkezett biztonsági őrrel, és egyes szállítási cégeknél nem tartották be a vezetési, illetve pihenési időre vonatkozó előírásokat.
Ezek közül 99 pénzbírság volt – összesen 1 363 701 lejre bírságolták meg az érintett egységeket, a legnagyobb pénzbüntetés 50 000 lej, a legkisebb pedig 300 lej volt. 169 esetben csak figyelmeztetésben részesítették a kihágások felelőseit, ám 398 esetben hiánypótló intézkedéseket rendeltek el. Ezek miatt újabb ellenőrzésekre számíthatnak az érintett cégek, intézmények, ugyanis a hiányosságok pótlására megszabott határidő végén újból meglátogatják őket az ellenőrök, hogy megvizsgálják, eleget tettek-e az előírásoknak – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője.
Az ellenőrzéseken a Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőség, a Hargita megyei tűzoltóság (ISU), a Hargita Megyei Környezetőrség, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, Közúti Szállítást Ellenőrző Állami Felügyelőség (ISCTR) Hargita megyei kirendeltsége, a Hargita Megyei Adóhivatal, a Pénzügyi Csalások Elleni Szebeni Regionális Igazgatóság, a Hargita Megyei Vámhivatal, az Országos Közúti Hatóság Hargita megyei kirendeltsége, a Kazánok, Magas Nyomású Tartályok és Emelőszerkezetek Állami Felügyelete (ISCIR), valamint a Kazánokat, Emelőszerkezeteket és Magasnyomású Tartályokat Ellenőrző Országos Társaság (CNCIR) munkatársai vettek részt.
Gázszivárgás miatt lezárták és lepecsételték a fő gázcsapot vasárnap késő este Marosvásárhelyen egy 44 lakrészes tömbházban.
Nicușor Dan államfő vasárnap bejelentette, hogy elfogadja Donald Trump amerikai elnök meghívását és részt vesz a Béketanács jövő heti washingtoni ülésén.
Idén januárban 4 698 070 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 1489-cel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2779 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár vasárnap közzétett adataiból.
Több mint hatszáz járművezetőnek vonták be a jogosítványát az elmúlt 24 órában végzett ellenőrzések során, 96-nak gyorshajtás, 170-nek alkohol hatása alatti vezetés miatt – derül ki a Román Rendőrség vasárnapi közleményéből.
Otthonában ölték meg egy fejszével az olténiai Vela község 56 éves, liberális párti (PNL) helyi tanácsosát, korábbi alpolgármesterét. A gyilkosság fő gyanúsítottja egy helybéli fiatalember, aki az áldozat farmján dolgozott.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 1 óra 54 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Szikladarabokat helyeztek ki Temesvár egyes utcáiban a járda szélén lévő zöldterületekre, hogy megakadályozzák a parkolást. Vannak, akik kifogásolják az intézkedést.
Alsósófalva utcái zeneszótól és tánctól voltak hangosak szombaton. Csattogtak az ostorok, perdültek a szoknyák, idősek és fiatalok maskarába bújva űzték el a telet a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatón. Idén a szentegyházi csoportot kísértük el.
Öt megyében, közöttük Maros és Hargita megyében is közúti ellenőrzést tartanak a rendőrök vasárnap a 15-ös országúton.
Nyersen felvágva vagy árnyékos helyen szárítva, továbbá olajként vagy ecetként egyaránt használják, mifelénk főként pityóka- és bárány(fej)levesek készítésekor. A tárkonyról lesz szó, ha már azt tartjuk a legautentikusabb zöldfűszerünknek. De az is!
szóljon hozzá!