A korábbiakhoz viszonyítva színesebb kínálat és nagyobb érdeklődés jellemezte a börzét
Fotó: Pál Árpád
Sem a szervezők, sem a cégek képviselői nem emlékeznek annyira színes munkahelykínálatra, mint amilyen a pénteki állásbörzén volt Székelyudvarhelyen. Ennek megfelelően van, aki bizakodva távozott a Márton Áron Ifjúsági Házból, viszont akad olyan is, aki nem találta meg számításait.
2017. október 22., 11:092017. október 22., 11:09
2017. október 22., 11:102017. október 22., 11:10
A paletta talán soha nem volt ennyire változatos, hiszen mérnöktől mérlegképes könyvelőig, sofőrtől bolti eladóig vagy árufeltöltőig közel háromszáz munkahelyre kerestek megfelelő személyt az állásbörzén megjelent huszonegy vállalkozás képviselői. A röpke három óra alatt százharminc munkakereső tért be a rendezvényre: jó részük körül sem nézve, csak az ilyenkor szükséges pecsétért állt sorba, azonban
Ezt Kiss Eduárd, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség székelyudvarhelyi irodájának munkatársa azzal magyarázta, hogy a nagyfokú elvándorlás miatt sok szabad munkahely van, mellyel megnőtt az itthon maradt fiatalok esélye, ugyanakkor emiatt a munkaadók is rákényszerülnek arra, hogy jobb béreket ajánljanak. Még így is némelyeknek jobban megéri naponta ingázni egy szomszédos megyébe, hiszen
– jegyezte meg Kiss.
Fotó: Pál Árpád
A szervezők adatai szerint a látogatók nyolcvan százaléka frissen végzett volt, azonban betértek olyan személyek is, akik munkahelyet váltanának. A legtöbb munkaadó azzal szembesült, hogy a börzére zömmel önéletrajz nélkül érkeztek az érdeklődők, ezért akiket első benyomásra megfelelőnek találtak a meghirdetett munkakörre, a következő találkozón pótolják a mulasztást. Ennél sokkal nagyobb hiányt azonban a román nyelv megfelelő szintű ismerete jelentette, hiszen például egy pénztárosnak tudnia kell kommunikálni a román anyanyelvű vásárlókkal is. Ez az egyik oka, hogy
Birtalan Máriának, egy helyi üzemanyagtöltő-állomás vezetőjének. Hasonló problémával szembesült Szász Nóra is, az egyik készruhagyár képviselője, amikor kapcsolattartó személyt keresett, mivel itt is szükséges a magabiztos román nyelvtudás.
– sorolta a börzén kialakult benyomását Iordache Melinda, egy helyi tervező cég képviselője. Nekik egyébként jó ideje az a gondjuk, hogy nem találnak diplomás munkaerőt, mivel egyrészt sokan külföldön vállalnak munkát, másrészt már az egyetemi évek alatt lecsapnak a fejvadász cégek a fiatalokra.
Fotó: Pál Árpád
Voltak ígéretes találkozások is, hiszen a csekefalvi, háromgyermekes Bertalan Margaréta azzal a reménnyel távozott, hogy hamarosan munkába állhat, miután egy helyi céghez interjúra hívták nemcsak őt, hanem tizenhét éves fiát is. Az alkalmi mezei munkák hozadékából élő család anyagi helyzete valamelyest rendeződne, ha takarítónak, illetve segédkőművesnek felvennék őket.
Érdekes beszélgetések is elhangzottak néhol, hiszen volt, aki mérnöki állást szeretett volna, holott csak középiskolát végzett, ugyanakkor néhányat az építőipar alpinista része érdekelt volna: ilyen lehetőség azonban most nem volt. Mindettől eltekintve a vállalkozók jó része elégedetten távozott, hiszen több olyan személlyel beszélgettek, akik közül a későbbiekben nagy eséllyel kiválaszthatják a megfelelő munkatársat, még ha nem is sikerül minden munkakört betölteniük.
Ajánlatok az interneten
A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség honlapján naponta frissülő állásajánlatok között keresgélhetnek az érdeklődők, román nyelven.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!