Vizesárkok szabdalják a tőzeges területet. Ipari parkot képzeltek el a Rét útjától északra
Fotó: Pinti Attila
Mindent az igényekhez igazítanak, csak épp jöjjenek a befektetők a Csíkszereda észak-nyugati peremére tervezett ipari parkba, ahová még egy mesterséges tavat is beterveztek. A 92 hektáros önkormányzati területre övezeti rendezési terv (PUZ) készül.
2025. április 10., 07:482025. április 10., 07:48
Beltelkesítés céljából készül az övezeti rendezési terv (PUZ) a taplocai 92 hektáros, a Rét utcától északra fekvő, az Olt-folyó és a vasútvonal közötti területre, ahol ipari parkot is létesítene a csíkszeredai városvezetés.
Albert Sándor, Csíkszereda főépítésze a Székelyhonnak elmondta, az a cél, hogy komolyabb beruházókat vonzzanak be azzal, hogy előkészített ipari parkos feltételrendszert biztosítanak. Előny lehet még, hogy
Ennek pontos nyomvonalát majd a későbbiekben döntik el, például olyan szempontok alapján, hogy melyik a legolcsóbb, leghatékonyabb, és a legrövidebb útvonal.
Noha néhányat már elfogadtak a csíkszeredai önkormányzat által kezdeményezett 9 övezeti rendezési terv közül, a folyamat lassan halad. Előfordul, hogy tervezői érdeklődés hiánya okozza a késést, de van eset, hogy az elvégzett munka szorul kiegészítésre.
A jelenleg még külterületként nyilvántartott 92 hektáros terület majdnem teljesen a csíkszeredai önkormányzat tulajdona, kivételt képeznek a villanyhálózatot működtető vállalat villanyoszlopai, a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. szivattyúházai és az országos talajjavító ügynökség (ANIF) vizesárkai.
– magyarázta a főépítész. Hozzátette, egyelőre a város a Rét utcáról egy körforgalommal a telkekhez vezető utat fogja megépíteni közművekkel együtt.
Fotó: Pinti Attila
Azt is elmondta, azért nem javasoltak túlszabályozott rendezési tervet, mert így a beruházói igényeknek megfelelően tudják majd parcellázni a területet, például, ha a befektetőnek 30 hektárnyi terület kell, akkor azt is lehessen fogadni, de azt is, akinek csak három hektárra van szüksége.
Kiemelte, nem akarnak sűrűn beépített ipari parkot, az elképzelés szerint kulturált, élhető környezet lesz, parkolókkal, zöldövezetekkel, biciklisávval.
– fűzte hozzá Albert Sándor. Ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy nemcsak kimondottan ipari tevékenységekre lesz használható az ipari park, az az ajánlás, hogy kereskedelmi és logisztikai tevékenységek is helyet kaphassanak benne.
A tervek, elképzelések szintjén tart még a csíkszeredai ipari park létrehozása, amelynek jövendőbeli területét már kijelölték. Zöldmezős beruházásokat kellene bevonzani ide, a fejlesztésbe, működtetésbe pedig szeretnék bevonni a magánszférát is.
További érdekesség, hogy az övezeti rendezési terv szerint a 92 hektáros terület közepén
Fotó: Pinti Attila
A készülő PUZ-ról már lakossági fórumot is tartottak, a következő lépés a célszerűségi tanulmány elfogadása lesz, amelyet jóvá kell hagynia a helyi önkormányzati képviselő-testületnek. „Fontos ez az ipari park, több város már kialakította, például Aradon már 30 éve működik” – mondta a főépítész.
A készülő övezeti rendezési terv dokumentációja megtalálható a városháza honlapján, a szereda.ro oldalon.
Ehhez kapcsolódik, hogy a Rét utca és a létesítendő ipari park közötti 3,6 hektáros területre már elkészült egy PUZ, amely gokartpálya kialakítását teszi lehetővé.
A Donald Trump amerikai elnök elleni 2016-os vádirat másolatának nevezte szerdán Călin Georgescu az ellene szóló vádiratot.
Az Európai Unióban az éves infláció augusztusban 2,4 százalékon, az euróövezetben 2 százalékon stagnált, a romániai 8,5 százalékos infláció pedig a legmagasabb volt az EU-ban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán közvitára bocsátotta a hallgatói ösztöndíjak összegét jóváhagyó miniszteri rendelet tervezetét.
Ilie Bolojan szerint Románia nem tudja 8 százalék alatti költségvetési hiánnyal zárni az idei évet, a jelenlegi deficit magasabb az év elején és az év közepén prognosztizáltnál.
Cserbenhagyás miatt őrizetbe vették kedd este Toto Dumitrescut, Ilie Dumitrescu volt válogatott labdarúgó fiát, akit azzal gyanúsítanak, hogy autóbalesetet okozott Bukarestben, majd elmenekült a helyszínről.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint decemberre közel 15 százalékra nő az infláció, ha a kormány október elsejétől megszünteti az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A Román Rendőrség kedden közölte, hogy büntetőeljárást indított a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, George Simiont ért fenyegetések ügyében.
Verekedés tört ki Ploiești egyik főútján hétfőn este, az esetet szemtanúk rögzítették telefonnal. Amilyen gyorsan kialakult a konfliktus, olyan gyorsan véget is ért, ugyanis a résztvevők igyekeztek eltűnni a rendőrség elől.
Az országos adóhatóság (ANAF) elnöke, Adrian Nicușor Nica keddi sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva kijelentette, hogy az intézménynek nem célja az esküvőkön adományozott összegek és a nászajándékok ellenőrzése.
Horațiu Potra zsoldosvezér jelentős szerepet játszott Călin Georgescu tavalyi választási kampányának megszervezésében és finanszírozásában – derül ki a volt államfőjelölt és feltételezett cinkosai elleni, kedden közzétett vádiratból.
szóljon hozzá!