A gyakorlatban nem jog, csak kiváltság. A szaktárcának a legkevésbé sem sürgős az anyanyelvhasználat biztosítása. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Ajánlásban szólította fel az egészségügyi minisztériumot a nép ügyvédje hivatala, hogy a szaktárca tegye lehetővé az anyanyelvhasználatot az egészségügyi rendszerben. Ezt ugyan törvény is szavatolja, de a minisztérium nem dolgozta ki az előírások gyakorlati alkalmazásához szükséges módszertant. Számos kórházban jelent ez hátrányt a magyar anyanyelvű páciensek, főként gyerekek számára, nyilatkozta lapunknak a szenátus egészségügyi szakbizottságának elnöke.
2020. február 16., 18:162020. február 16., 18:16
Az alkotmány által szavatolt jogokra, valamint a páciensek jogait meghatározó 2003/46-os törvényre, a 2006/95-ös egészségügyi reformtörvényre, az azt kiegészítő 2017/110-es jogszabályra, valamint a szociális ellátást szabályzó 2011/292-es törvény előírásaira hivatkozva ajánlásban szólította fel pénteken az egészségügyi minisztériumot az ombudsmani hivatal arra, hogy a szaktárca dolgozza ki az anyanyelvhasználat biztosításához szükséges alkalmazási módszertant. Ez annak a törvénynek a gyakorlatba ültetéséhez szükséges, amely lehetővé tenné az egészségügyi, valamint a szociális ellátó rendszerben az anyanyelv használatát, így a magyar nyelvét is
A nép ügyvédje az ajánlásban kitér arra is, hogy már múlt év őszén kérést intézett az egészségügyi minisztériumhoz, hogy a szaktárca foglaljon állást ebben az ügyben. Az ombudsmani hivatal most azt is kéri a szakminisztériumtól, hogy tájékoztassa a témában elvégzett elemzés eredményéről, az alkalmazási módszertan kidolgozása érdekében foganatosított intézkedésekről, valamint azon egészségügyi, illetve szociális ellátó rendszeri állások számáról is, amelyek az anyanyelvhasználatot lehetővé tévő törvény alkalmazásához szükségesek az érintett településeken.
A nép ügyvédjének hivatala ugyanakkor arról is tájékoztatást kér a szaktárcától, hogy a minisztérium 2020-as költségvetésébe belefoglalták-e az említett előírások végrehajtásához szükséges pénzösszegeket.
Hiányzik a szándék a minisztérium részéről, hogy kidolgozzák a törvény alkalmazási normáit – mondta lapunk megkeresésére László Attila, a szenátus egészségügyi szakbizottságának elnöke. Az RMDSZ szakpolitikusa szerint évek óta hiába várnak előrelépést ebben a kérdésben, pedig többször is próbáltak egyeztetni az egészségügyi miniszterrel:
„Nem arról híres az egészségügyi minisztérium, hogy ilyen tapintható, világi dolgokkal foglalkozzon” – fogalmazott. Másrészt, gyermekorvosként kissé értetlenül is áll az előtt, hogy törvényre van szükség az anyanyelvhasználat biztosításhoz, hiszen – emlékezett vissza – orvostanhallgatóként az ő tanárai nemcsak hogy beszéltek magyarul, hanem
„Ezzel szemben megteremtettük a törvényes feltételeit annak, hogy legyen egy ilyen megközelítés, viszont évek óta várjuk, hogy a törvénynek a végrehajtási normái megjelenjenek. Egyébként etikai szempontból, orvosi megközelítésből nem is tudom, miért kellene nekünk törvény, mert jóérzés kérdése, hogy kommunikálj a betegeddel” – foglalt állást a kérdésben politikusként és orvosként is.
László Attila meglátása szerint sok kórházban okoz kommunikációs nehézségeket a felnőttek, de még inkább a gyerekek esetében az, hogy nem adnak lehetőséget az anyanyelvhasználatra. Kolozsváron is számtalan ilyen eset volt, fűzte hozzá, kitérve az egyik legkirívóbb esetre, amikor szinte napra pontosan négy évvel ezelőtt durván megaláztak egy olaszteleki 17 éves lányt, szüleit és az őket elkísérő unitárius lelkészt a kolozsvári gyermekkórházban, mivel a székelyföldi család nem beszélt jól románul. Akkor ő maga is
A felelevenített kolozsvári eset is azt példázza, hogy alkalmanként nemhogy biztosítanák az anyanyelvhasználat lehetőségét, hanem épphogy hátrányos megkülönböztetésben részesítik azokat a pácienseket, akik élnének ezzel a joggal. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) viszonylag ritkán kap ilyen jellegű jogsértésekkel kapcsolatos bejelentéseket. Asztalos Csaba, az intézmény elnöke megkeresésünkre elmondta,
Mint kiderült, mindkét eset olyan nagyvárosokban történt, ahol jelentős számú magyar kisebbség él, és mindkét esetben Székelyföldről, különböző vetélkedők miatt odautazott kiskorúakat ért hátrányos megkülönböztetés. Az egyik a fentebb említett kolozsvári eset volt, ahol egy népdalvetélkedőre odautazott 17 éves olaszteleki lányt alázott meg durván egy szakorvos, miután a lány orvosi ellátásra szorult, mert baleset érte.
Amikor a jóérzés nem elegendő. Törvény is szabályozza az anyanyelvhasználatot, még sincs előrelépés. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A másik esetben – ami szinte napra pontosan két éve történt – egy kézdivásárhelyi lányt, egy kosármérkőzésre odautazott ifi női kosárcsapat tagját alázta meg egy temesvári orvos a sportorvosi láttamozás kiállításakor, mert a lány nem beszélt jól románul.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács mindkét esetben megállapította a hátrányos megkülönböztetést, a pert is megnyerte mindkét esetben, és megbírságolta a kórházat, illetve a hiányos nyelvtudás miatt sértegető orvosokat – tájékoztatott Asztalos Csaba. A diszkriminációellenes tanács elnöke elmondta viszont azt is,
mert a CNCD-nél nem mindig jelentik ezeket a sértettek, de feltételezése szerint a valóságban többször előfordul hasonló, mint ahány esetében kivizsgálás indul.
Végigzenélte a fesztiválszezont a legújabb gyergyószentmiklósi együttes a NÉKED, a fellépések mellett stúdióban is dolgoztak, most jelent meg az új daluk a Világoskék napfény.
A szászrégeni rendőrség két házkutatást hajtott végre egy büntetőügy keretében, amelynek középpontjában minősített rablási kísérlet áll. Elfogtak egy férfit, akit egy október 21-i bűncselekmény elkövetésével gyanúsítanak.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondták meglátásaikat a parlament elé terjesztett, közigazgatási átszervezésről szóló USR-s törvénytervezet kapcsán.
A tanárok 1500 lej, a tanügyi kisegítő személyzet tagjai pedig 500 lej értékű szakmai utalványban részesülnek — adta hírül az Agerpres.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit Maros megyében, aki a gyanú szerint szándékosan okozott egy nagy kárral járó tűzesetet – adja hírül a Maros megyei rendőrség.
Most leginkább a sürgős problémák megoldása, „tűzoltás” a fő feladat a gyergyószentmiklósi városházán. De már körvonalazódnak azok az irányvonalak, amelyek a következő években meghatározó módon átalakíthatják a város arculatát, hangulatát.
Kalandokat élnek meg, közösségbe kovácsolódnak, megismerik a Székelyföldet, nemzettudatukban erősödnek, edzettebbek lesznek – ilyen élményekben részesülhetnek azok a diákok részt vesznek a Székelyföldi bringás táborokban.
Lőgyakorlatot tart csütörtökön a kerekerdői hegyivadász alakulat – hívja fel a lakosság figyelmét Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Székhy Juhos Jánosra emlékeznek szombaton a csíkszeredai református templomban, majd zenés-verses könyvbemutatót tartanak a költő tiszteletére.
A kormány összesen mintegy 125 millió lej értékű támogatásban részesíti az üvegházakban zöldségeket termesztő vállalkozókat – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
4 hozzászólás