A gyakorlatban nem jog, csak kiváltság. A szaktárcának a legkevésbé sem sürgős az anyanyelvhasználat biztosítása. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Ajánlásban szólította fel az egészségügyi minisztériumot a nép ügyvédje hivatala, hogy a szaktárca tegye lehetővé az anyanyelvhasználatot az egészségügyi rendszerben. Ezt ugyan törvény is szavatolja, de a minisztérium nem dolgozta ki az előírások gyakorlati alkalmazásához szükséges módszertant. Számos kórházban jelent ez hátrányt a magyar anyanyelvű páciensek, főként gyerekek számára, nyilatkozta lapunknak a szenátus egészségügyi szakbizottságának elnöke.
2020. február 16., 18:162020. február 16., 18:16
Az alkotmány által szavatolt jogokra, valamint a páciensek jogait meghatározó 2003/46-os törvényre, a 2006/95-ös egészségügyi reformtörvényre, az azt kiegészítő 2017/110-es jogszabályra, valamint a szociális ellátást szabályzó 2011/292-es törvény előírásaira hivatkozva ajánlásban szólította fel pénteken az egészségügyi minisztériumot az ombudsmani hivatal arra, hogy a szaktárca dolgozza ki az anyanyelvhasználat biztosításához szükséges alkalmazási módszertant. Ez annak a törvénynek a gyakorlatba ültetéséhez szükséges, amely lehetővé tenné az egészségügyi, valamint a szociális ellátó rendszerben az anyanyelv használatát, így a magyar nyelvét is
A nép ügyvédje az ajánlásban kitér arra is, hogy már múlt év őszén kérést intézett az egészségügyi minisztériumhoz, hogy a szaktárca foglaljon állást ebben az ügyben. Az ombudsmani hivatal most azt is kéri a szakminisztériumtól, hogy tájékoztassa a témában elvégzett elemzés eredményéről, az alkalmazási módszertan kidolgozása érdekében foganatosított intézkedésekről, valamint azon egészségügyi, illetve szociális ellátó rendszeri állások számáról is, amelyek az anyanyelvhasználatot lehetővé tévő törvény alkalmazásához szükségesek az érintett településeken.
A nép ügyvédjének hivatala ugyanakkor arról is tájékoztatást kér a szaktárcától, hogy a minisztérium 2020-as költségvetésébe belefoglalták-e az említett előírások végrehajtásához szükséges pénzösszegeket.
Hiányzik a szándék a minisztérium részéről, hogy kidolgozzák a törvény alkalmazási normáit – mondta lapunk megkeresésére László Attila, a szenátus egészségügyi szakbizottságának elnöke. Az RMDSZ szakpolitikusa szerint évek óta hiába várnak előrelépést ebben a kérdésben, pedig többször is próbáltak egyeztetni az egészségügyi miniszterrel:
„Nem arról híres az egészségügyi minisztérium, hogy ilyen tapintható, világi dolgokkal foglalkozzon” – fogalmazott. Másrészt, gyermekorvosként kissé értetlenül is áll az előtt, hogy törvényre van szükség az anyanyelvhasználat biztosításhoz, hiszen – emlékezett vissza – orvostanhallgatóként az ő tanárai nemcsak hogy beszéltek magyarul, hanem
„Ezzel szemben megteremtettük a törvényes feltételeit annak, hogy legyen egy ilyen megközelítés, viszont évek óta várjuk, hogy a törvénynek a végrehajtási normái megjelenjenek. Egyébként etikai szempontból, orvosi megközelítésből nem is tudom, miért kellene nekünk törvény, mert jóérzés kérdése, hogy kommunikálj a betegeddel” – foglalt állást a kérdésben politikusként és orvosként is.
László Attila meglátása szerint sok kórházban okoz kommunikációs nehézségeket a felnőttek, de még inkább a gyerekek esetében az, hogy nem adnak lehetőséget az anyanyelvhasználatra. Kolozsváron is számtalan ilyen eset volt, fűzte hozzá, kitérve az egyik legkirívóbb esetre, amikor szinte napra pontosan négy évvel ezelőtt durván megaláztak egy olaszteleki 17 éves lányt, szüleit és az őket elkísérő unitárius lelkészt a kolozsvári gyermekkórházban, mivel a székelyföldi család nem beszélt jól románul. Akkor ő maga is
A felelevenített kolozsvári eset is azt példázza, hogy alkalmanként nemhogy biztosítanák az anyanyelvhasználat lehetőségét, hanem épphogy hátrányos megkülönböztetésben részesítik azokat a pácienseket, akik élnének ezzel a joggal. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) viszonylag ritkán kap ilyen jellegű jogsértésekkel kapcsolatos bejelentéseket. Asztalos Csaba, az intézmény elnöke megkeresésünkre elmondta,
Mint kiderült, mindkét eset olyan nagyvárosokban történt, ahol jelentős számú magyar kisebbség él, és mindkét esetben Székelyföldről, különböző vetélkedők miatt odautazott kiskorúakat ért hátrányos megkülönböztetés. Az egyik a fentebb említett kolozsvári eset volt, ahol egy népdalvetélkedőre odautazott 17 éves olaszteleki lányt alázott meg durván egy szakorvos, miután a lány orvosi ellátásra szorult, mert baleset érte.
Amikor a jóérzés nem elegendő. Törvény is szabályozza az anyanyelvhasználatot, még sincs előrelépés. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A másik esetben – ami szinte napra pontosan két éve történt – egy kézdivásárhelyi lányt, egy kosármérkőzésre odautazott ifi női kosárcsapat tagját alázta meg egy temesvári orvos a sportorvosi láttamozás kiállításakor, mert a lány nem beszélt jól románul.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács mindkét esetben megállapította a hátrányos megkülönböztetést, a pert is megnyerte mindkét esetben, és megbírságolta a kórházat, illetve a hiányos nyelvtudás miatt sértegető orvosokat – tájékoztatott Asztalos Csaba. A diszkriminációellenes tanács elnöke elmondta viszont azt is,
mert a CNCD-nél nem mindig jelentik ezeket a sértettek, de feltételezése szerint a valóságban többször előfordul hasonló, mint ahány esetében kivizsgálás indul.
Târgu Jiu díszpolgára lett Cseke Attila fejlesztésért, közmunkálatokért és közigazgatásért felelős miniszter. A városnapok alkalmával tartott ünnepi tanácsülésen kapta meg a kitüntetést.
Románia-szerte károkat okozott a hétvégi heves esőzés. Központi sajtóbeszámolók szerint utakat, ingatlanokat árasztott el a víz, és volt, ahol parkoló autókat is elsodort. Néhol jégeső pusztított, több helyen pedig a tűzoltók beavatkozására volt szükség.
Újabb időjárási figyelmeztetéseket bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amelyek szerint vasárnap délelőtt 10 órától kedden délelőttig felhőszakadásokra, erős szélre és lehűlésre lehet számítani főként az ország keleti részében.
Minősített rablás elkövetésének gyanúja miatt adtak ki két fiatalember ellen elfogatóparancsot a romániai hatóságok, miután a gyanúsítottak sikoly maszkban kiraboltak egy brassói játéktermet és elmenekültek az országból.
Csak félsávon lehetett közlekedni még vasárnap délben Marosvásárhely és Segesvár között egy szakaszon, ahol egy nyergesvontató megcsúszott a vizes úton egy kanyarban.
Milyen sok vidám pillanatot szerez, amikor egy gyermek megpróbál valamiről beszélni, amiről nem biztos, hogy tudja, mi lehet az. Most te is nyerhetsz, ha kitalálod miről beszélnek a legkisebbek.
A Rádió GaGa csapata tudja, mi illik a megfelelő borhoz: a legjobb dalok és a jó társaság. Na meg a Duma Duba, amely május 31-én és június elsején a Medve-tó partjáról sugároz.
Nem jelölt allergén (csillagfürt) miatt a dm Drogerie Markt Románia visszahívja és a forgalomból is kivonja a 2025. december 11-ei minőségmegőrzési idejű dmBio Beeren Crunchy bogyós gyümölcsös 500 grammos müzlit.
Több száz TikTok-felhasználó kezdett el népszerűsíteni egy hétfőre esedékes Simion-féle tiltakozást, amelyre a bukaresti csendőrség is felfigyelt. Május 26. az a nap, amikor Nicușor Dan hivatalosan megkezdi az elnöki mandátumát.
Baktérium jelenléte miatt kivonja a forgalomból a Penny az Agro Ardeal 250 grammos szalonnáját – hívja fel a figyelmet a népszerű üzletláncot működtető Rewe Románia az élelmiszer-biztonsági hatóság honlapján közzétett dokumentumban.
4 hozzászólás