A volt hadi- és politikai foglyok gyermekeinek járó kárpótlás fizetése már megkezdődött. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Akár havi illetményükkel egyenértékű juttatást is kaphatnak minden hónapban azok a túlnyomórészt már nyugdíjas személyek, akiknek elhunyt édesapjuk szovjet hadifogságban volt, vagy valamelyik már nem élő szülőjük politikai fogolyként, kitelepítettként, vagy kényszerlakhelyen szembesült a kommunista rendszer elnyomásával. A kárpótlási juttatásra sokan jogosultak, a kifizetések is megkezdődtek.
2021. március 25., 08:532021. március 25., 08:53
A Szovjetunióba elhurcolt egykori hadifoglyok, a kommunista rendszer ellen fellépő volt politikai foglyok, erőszakkal kitelepítettek, vagy kényszerlakhelyre kötelezettek az 1990. évi 118-as törvény alapján részesülnek havi juttatásban, és különböző kedvezményekben – mint a helyi adók fizetése alóli mentesség, vagy ingyenes utazásra jogosító vasúti jegyek. Számuk viszont már nagyon megfogyatkozott, a legtöbben elhunytak. Az említett törvény tavaly júliusban, majd novemberben megjelent, a 2020. évi 130-as és 232-es számú törvényekben rögzített kiegészítései
Mivel Székelyföldön nagyon sok volt a szovjet fogolytáborokat megjárt egykori katona, és a volt politikai elítéltek száma is jelentős, a kárpótlás iránt nagy az érdeklődés. Annyira, hogy Hargita megyében például ez jelentősen leterhelte az elbírálásra hivatott intézményt, a Munkaügyi Minisztériumhoz tartozó Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökséget, így hosszú a várakozási idő.
Mint Lukács Erzsébet, az intézmény igazgatója elmondta, a beérkezett kárpótlási kérések száma meghaladja az 5500-at, és ez a szám egyre csak növekszik,
A törvény alkalmazásával járó feladatokra, adatfeldolgozásra viszont nem biztosítottak sem plusz munkaerőt, sem számítógépes programot, ezért kénytelenek voltak más tevékenységekkel megbízott személyeket átcsoportosítani a lehetőségek függvényében.
„Itt még megemlíteném azt, hogy intézményünk havonta több mint 1700 személynek fizet úgynevezett COVID-segélyt, erre az aktivitásra sem kaptunk plusz személyt” – tette hozzá.
Ugyanígy a személyesen érdeklődőket is fogadni kell a hivatalban – tudtuk meg. Lukács Erzsébet ezért türelemre int mindenkit, és arra kéri az igénylőket, hogy fölöslegesen ne érdeklődjenek a kifizetés időpontjáról, mert ezzel a tevékenységet hátráltatják.
– ígérte. A kérések elbírálása a leadott igazoló iratok alapján történik, ehhez 90 nap áll az intézmény rendelkezésére, de a fent említett okok miatt nem tudják ezt az időpontot tartani, így több, 4-5 hónap is eltelhet a kárpótlási határozat kiadásáig.
– tudtuk meg. A jogosultságról szóló határozat egy példányát a kérelmezőnek, egy másikat pedig a Megyei Nyugdíjpénztárnak továbbítják, mivel a havi juttatás összegének megállapítása, és kifizetés ez utóbbi intézmény feladata. Ott már gördülékenyebb az ügyintézés, és az általuk kiadott a második határozat, amely a havi juttatás összegéről szól, viszonylag hamar megérkezik az igénylőhöz. Ettől kezdve már csak a postást kell várni, vagy bankszámlára kérni a kifizetést.
A kifizetések már folyamatban vannak, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár eddig 1144 ügycsomót kapott a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökségtől – közölte kérdésünkre Dósa Erika, az intézmény ügyvezetői hatáskörrel megbízott aligazgatója. Azt is elmondta:
Fotó: Barabás Ákos
A törvény szerint minden volt hadi-, illetve politikai fogoly, valamint kitelepített személy jelenleg havi 700 lejes juttatásra jogosult minden börtönben, fogolytáborban, kitelepítésben töltött év után. A kényszerlakhelyre kötelezettek ennek felét, havi 350 lejt kapják minden év után.
Az elhunyt jogosultak gyermekei a szülő juttatásának teljes összegét kapják, ha a fogság, kitelepítés idején, kényszerlakhelyen születtek, vagy abban az időszakban kiskorúak voltak, az összeg felét, ha a szülő börtönből, fogolytáborból való szabadulása, kitelepítésből való hazatérése, kényszerlakhely megszűnése után születtek, illetve havi 500 lejre számíthatnak, ha a szülő a fogságban, kitelepítés idején, kényszerlakhelyen hunyt el. Így például,
Ha a fogság idején született, vagy akkor kiskorú volt, havi 3500 lejre számíthat. A jogosultság minden gyermeket megillet, azonos összegű kárpótlással. A kárpótlás igényléséhez
A jogosultság igazolása a volt hadifoglyok esetében a katonakönyv másolatával a legegyszerűbb, amelyben szerepel a fogság időtartama. A volt politikai foglyok gyermekei az elhunyt szülő kárpótlási határozatának másolatát kell csatolják a dossziéhoz.
A dossziékat Hargita megyében a Megyei Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökség csíkszeredai, Kossuth Lajos utca 94. szám alatti székhelyén lehet leadni, de postán is küldhetők. A típuskérés letölthető az intézmény honlapjáról, ahol a Közérdekű Információk menüpontban a típuskérések közül kell kiválasztani.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!