A volt hadi- és politikai foglyok gyermekeinek járó kárpótlás fizetése már megkezdődött. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Akár havi illetményükkel egyenértékű juttatást is kaphatnak minden hónapban azok a túlnyomórészt már nyugdíjas személyek, akiknek elhunyt édesapjuk szovjet hadifogságban volt, vagy valamelyik már nem élő szülőjük politikai fogolyként, kitelepítettként, vagy kényszerlakhelyen szembesült a kommunista rendszer elnyomásával. A kárpótlási juttatásra sokan jogosultak, a kifizetések is megkezdődtek.
2021. március 25., 08:532021. március 25., 08:53
A Szovjetunióba elhurcolt egykori hadifoglyok, a kommunista rendszer ellen fellépő volt politikai foglyok, erőszakkal kitelepítettek, vagy kényszerlakhelyre kötelezettek az 1990. évi 118-as törvény alapján részesülnek havi juttatásban, és különböző kedvezményekben – mint a helyi adók fizetése alóli mentesség, vagy ingyenes utazásra jogosító vasúti jegyek. Számuk viszont már nagyon megfogyatkozott, a legtöbben elhunytak. Az említett törvény tavaly júliusban, majd novemberben megjelent, a 2020. évi 130-as és 232-es számú törvényekben rögzített kiegészítései
Mivel Székelyföldön nagyon sok volt a szovjet fogolytáborokat megjárt egykori katona, és a volt politikai elítéltek száma is jelentős, a kárpótlás iránt nagy az érdeklődés. Annyira, hogy Hargita megyében például ez jelentősen leterhelte az elbírálásra hivatott intézményt, a Munkaügyi Minisztériumhoz tartozó Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökséget, így hosszú a várakozási idő.
Mint Lukács Erzsébet, az intézmény igazgatója elmondta, a beérkezett kárpótlási kérések száma meghaladja az 5500-at, és ez a szám egyre csak növekszik,
A törvény alkalmazásával járó feladatokra, adatfeldolgozásra viszont nem biztosítottak sem plusz munkaerőt, sem számítógépes programot, ezért kénytelenek voltak más tevékenységekkel megbízott személyeket átcsoportosítani a lehetőségek függvényében.
„Itt még megemlíteném azt, hogy intézményünk havonta több mint 1700 személynek fizet úgynevezett COVID-segélyt, erre az aktivitásra sem kaptunk plusz személyt” – tette hozzá.
Ugyanígy a személyesen érdeklődőket is fogadni kell a hivatalban – tudtuk meg. Lukács Erzsébet ezért türelemre int mindenkit, és arra kéri az igénylőket, hogy fölöslegesen ne érdeklődjenek a kifizetés időpontjáról, mert ezzel a tevékenységet hátráltatják.
– ígérte. A kérések elbírálása a leadott igazoló iratok alapján történik, ehhez 90 nap áll az intézmény rendelkezésére, de a fent említett okok miatt nem tudják ezt az időpontot tartani, így több, 4-5 hónap is eltelhet a kárpótlási határozat kiadásáig.
– tudtuk meg. A jogosultságról szóló határozat egy példányát a kérelmezőnek, egy másikat pedig a Megyei Nyugdíjpénztárnak továbbítják, mivel a havi juttatás összegének megállapítása, és kifizetés ez utóbbi intézmény feladata. Ott már gördülékenyebb az ügyintézés, és az általuk kiadott a második határozat, amely a havi juttatás összegéről szól, viszonylag hamar megérkezik az igénylőhöz. Ettől kezdve már csak a postást kell várni, vagy bankszámlára kérni a kifizetést.
A kifizetések már folyamatban vannak, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár eddig 1144 ügycsomót kapott a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökségtől – közölte kérdésünkre Dósa Erika, az intézmény ügyvezetői hatáskörrel megbízott aligazgatója. Azt is elmondta:
Fotó: Barabás Ákos
A törvény szerint minden volt hadi-, illetve politikai fogoly, valamint kitelepített személy jelenleg havi 700 lejes juttatásra jogosult minden börtönben, fogolytáborban, kitelepítésben töltött év után. A kényszerlakhelyre kötelezettek ennek felét, havi 350 lejt kapják minden év után.
Az elhunyt jogosultak gyermekei a szülő juttatásának teljes összegét kapják, ha a fogság, kitelepítés idején, kényszerlakhelyen születtek, vagy abban az időszakban kiskorúak voltak, az összeg felét, ha a szülő börtönből, fogolytáborból való szabadulása, kitelepítésből való hazatérése, kényszerlakhely megszűnése után születtek, illetve havi 500 lejre számíthatnak, ha a szülő a fogságban, kitelepítés idején, kényszerlakhelyen hunyt el. Így például,
Ha a fogság idején született, vagy akkor kiskorú volt, havi 3500 lejre számíthat. A jogosultság minden gyermeket megillet, azonos összegű kárpótlással. A kárpótlás igényléséhez
A jogosultság igazolása a volt hadifoglyok esetében a katonakönyv másolatával a legegyszerűbb, amelyben szerepel a fogság időtartama. A volt politikai foglyok gyermekei az elhunyt szülő kárpótlási határozatának másolatát kell csatolják a dossziéhoz.
A dossziékat Hargita megyében a Megyei Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökség csíkszeredai, Kossuth Lajos utca 94. szám alatti székhelyén lehet leadni, de postán is küldhetők. A típuskérés letölthető az intézmény honlapjáról, ahol a Közérdekű Információk menüpontban a típuskérések közül kell kiválasztani.
Pénteken reggel elindult a sepsiszentgyörgyi elhelyezési központból az iskolába a 16 éves Koncz Anita Alexa, de oda már nem érkezett meg. A rendőrséggel kerestetik.
Néhány nap alatt szürkéről fekete színre változott a bálványosi Csiszárfüdő egyik medencéjének vize. A jelenség mögött álló okokról szakértők számoltak be a Székelyhonnak.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
szóljon hozzá!