A főtanfelügyelő szerint minden iskola rendelkezik az ösztöndíjakhoz szükséges pénzzel, tehát a késés oka az érintett tanintézetekben keresendő. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Minden Hargita megyei tanintézet rendelkezik a diákoknak járó ösztöndíjak kifizetéséhez szükséges összegekkel, tehát az iskolákban akadt el a pénz, ott, ahol nem utalták ki időben a juttatásokat – mondta el lapunknak Hargita megye főtanfelügyelője. Azt ő sem tudja, hogy az érintett iskolákban ez miért nem történt meg, de tudomása szerint csak néhány ilyen iskola van a megyében.
2022. november 12., 09:052022. november 12., 09:05
Az iskolák a felelősek azért, ha az oda járó diákok nem kapták meg időben az ösztöndíjakat, ugyanis az ehhez szükséges pénz minden Hargita megyei tanintézet rendelkezésére áll, azaz a pénz ott van az iskolákban – mondta megkeresésünkre Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője, akitől a juttatások folyósításának a helyzetéről érdeklődtünk. Mint ismert, az elmúlt hónap végén tájékoztatást kért az oktatási minisztérium a megyei főtanfelügyelőktől és főkönyvelőktől az iskolai ösztöndíjak kifizetéséről, miután kiderült, hogy
A Hargita megyei tanfelügyelőség kedden kellett jelentést küldjön a szaktárcának.
Van néhány tanintézet, ahol késik az ösztöndíjak kifizetése, de az iskolák túlnyomó többségében folyósították már a diákoknak a szeptemberi juttatásokat – tájékoztatott Demeter Levente. A főtanfelügyelő arról nem kívánt nyilatkozni, hogy hány tanintézetben késnek az ösztöndíjak, mondván, nem menne bele ezekbe a részletekbe, mert szerinte nem az a fontos, hogy kipellengérezzenek három-négy-öt iskolát. Az ösztöndíjak késésének okáról nincs információjuk. Az érintett iskolák vezetősége tudja, hogy miért nem fizették ki időben az ösztöndíjakat, a tanfelügyelőség a minisztériumi jelentéshez csak arról kért tájékoztatást a tanintézetektől, hogy meddig vannak kifizetve az ösztöndíjak, továbbá arról, hogy év végéig még mennyi pénzre van szükségük e célra – közölte Demeter Levente.
– fogalmazott a főtanfelügyelő, de megjegyezte, a tanfelügyelőség kérte a tanintézetek vezetőségét, hogy tegyenek eleget törvényes kötelezettségeiknek. „Kutyakötelességük kifizetni” – mondta.
Azok a tanintézetek, ahol nincs elegendő pénz az ösztöndíjakra az év hátralévő részére, kiegészítést fognak kapni az oktatási minisztériumtól, így Demeter Levente szerint az nem történhet meg, hogy pénzhiány miatt nem folyósítják az ösztöndíjakat. A tanfelügyelőség adatai szerint
Teljesítmény-ösztöndíjként 500, érdemösztöndíjként 200, tanulmányi ösztöndíjként 150, szociális ösztöndíjként pedig 200 lejt kapnak az arra jogosult diákok.
Ösztöndíjakra októberig több mint 21 millió lej állt a megyében működő tanintézetek rendelkezésére, ebből valamivel több mint 14 milliót költöttek el e célra. A fennmaradó közel 7 millió lejnek csak egy része lehet elmaradás, ugyanis a teljes összeg az ez évre szükséges ösztöndíjakat foglalja magában, azaz a novemberi és decemberi ösztöndíjak nagy részének összegét is, amelyeket csak az elkövetkező időszakban kell folyósítsanak.
A szeptemberre járó ösztöndíjakat országszerte sok tanintézetben még november elejéig sem kapták meg a diákok. A késés miatt már október végén tájékoztatást kért az oktatási minisztérium a megyei főtanfelügyelőktől és a tanfelügyelőségek főkönyvelőitől. A kapott információk alapján a szaktárca közleményt adott ki, amelyben azt közölte, hogy az ösztöndíjak késésének egyik oka az lehet, hogy nagyon sok a jogosultság ellenőrzésére regisztrált iratcsomó, a másik pedig a helyi önkormányzatok költségvetési üléseinek időzítése. Mivel a központi költségvetésből időben kiutalták a megyékbe a szükséges pénzösszegeket, múlt hónap végén a pénzügyminisztérium is bejelentette, hogy ellenőrzésekbe kezd a helyi és megyei közigazgatási egységeknél.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
szóljon hozzá!