Fotó: Radák-Pekri kastély őrei
Egykor nemesi családok otthona volt, ma mondhatni, a pusztulás vár a magyarózdi Radák-Pekri kastélyra, amelyet egy csapat marosludasi diák „fogadott örökbe” az Örökségünk őrei vetélkedőn. A kései reneszánsz jegyében épült műemléképület gazdája ma a Bonus Pastor Alapítvány, így esik meg, hogy nem csak adnak a gyerekek a kastélynak, de „kapnak” is, az örökségvédelem néha ugyanis átvált drogprevencióba.
2022. december 01., 20:042022. december 01., 20:04
A marosludasi 1-es számú Technológiai Szakközépiskola diákjai is jelentkeztek az Örökségünk őrei – Fogadj örökbe egy műemléket! országos verseny idei évadára. Az RMDSZ szórvány cselekvési terve részeként elindított, már szerte Erdélyben működő mozgalom az utóbbi évek legsikeresebb, ifjúságnak szóló örökségvédelmi kezdeményezése.
A marosludasi diákok az iskolájuktól 16 kilométerre fekvő magyarózdi Radák- Pekri kastélyt vették „védelmükbe”, egy hat fős diákcsapatra és egy vezető tanárra hárul az a feladat, hogy a közelségében található műemlék komplexus helyzetére és állapotára felhívja a figyelmet. A kastély megmentésének folyamata már elkezdődött – mondja a Székelyhonnak Szente István történelemtanár, a csapat irányító tanára –,
Bár a tetőszerkezet megújult, a magyarózdi kastély állapota tovább romlik
Fotó: Radák-Pekri kastély őrei
A tetőzet 50-60 százalékban hiányzott az épületről. A legnagyobb kárt az egykor stukkó díszítéssel borított emeleti fafödém elkorhadása és a vakolat alatti falfestmények eltűnése jelenti. Elpusztultak az emeleti termek barokk és klasszicista festett mennyezetei is, megroggyantak a földszinti boltozatok, tovább nyíltak a falak repedései.
A felújítást főleg külföldi támogatásokból fedezték, de messze még a vég, miközben a felújított tetőszerkezettel sem oldódott meg teljesen az épület romlásának megállítása: mind a külső, mind a belső falszerkezetek teljes méretű restaurálásra szorulnak, amit az alapítvány és a helyi közösség önerőből nem tud megvalósítani. Ezért
– mesélte Szente István. Hozzátette, a Bonus Pastor Alapítvány az épületegyüttes felújított magtárában hozta létre Terápiás Otthonát, amely a káros szenvedélybetegek számára nyújt menedéket és gyógyulási lehetőséget.
Kulturális műsorral csalogatták a falubeliket a magyarózdi kastélyba
Fotó: Bágy Levente
Ezt a kastélyt fogadták örökbe a marosludasi diákok, akik több programmal igyekeznek fél éven át kicsit felhívni a figyelmet az épületre:
Hogy miért pont versdélutánt? Különleges adalék, hogy közel 400 éve itt élt Petrőczy Kata Szidónia, az első számontartott magyar költőnő, és Horváth István költő meg Magyarózdon született, így ennek a két költőnek a verseiből állítottak össze egy előadást, ahol
A résztvevőket fánkkal és forró teával kínálták, mágneseket árultak, a szerzett összeget pedig az alapítványnak adományozták.
Fotó: Radák-Pekri kastély őrei
A kulturális délután után legközelebb a többi diáktársának mutatja be a kastélyt a Radák-Pekri csapat, egy 60 fős diákcsoporttal látogatják meg a kastélyt ismerkedés céljából, és ha már ott vannak,
Szente Istvántól megtudtuk, hogy tavaszig még számos programmal készülnek, ha kicsit jobb idő lesz, bicikli- és gombásztúrát is szerveznek majd a kastélyhoz, és igyekeznek majd a diákok szponzort, befektetőt is keresni, aki látna lehetőséget a késő reneszánsz-kori kastély megmentésében.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a Megyeháza Galériában nyíló fotókiállítással, pénteken.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
szóljon hozzá!