
Fotó: Radák-Pekri kastély őrei
Egykor nemesi családok otthona volt, ma mondhatni, a pusztulás vár a magyarózdi Radák-Pekri kastélyra, amelyet egy csapat marosludasi diák „fogadott örökbe” az Örökségünk őrei vetélkedőn. A kései reneszánsz jegyében épült műemléképület gazdája ma a Bonus Pastor Alapítvány, így esik meg, hogy nem csak adnak a gyerekek a kastélynak, de „kapnak” is, az örökségvédelem néha ugyanis átvált drogprevencióba.
2022. december 01., 20:042022. december 01., 20:04
A marosludasi 1-es számú Technológiai Szakközépiskola diákjai is jelentkeztek az Örökségünk őrei – Fogadj örökbe egy műemléket! országos verseny idei évadára. Az RMDSZ szórvány cselekvési terve részeként elindított, már szerte Erdélyben működő mozgalom az utóbbi évek legsikeresebb, ifjúságnak szóló örökségvédelmi kezdeményezése.
A marosludasi diákok az iskolájuktól 16 kilométerre fekvő magyarózdi Radák- Pekri kastélyt vették „védelmükbe”, egy hat fős diákcsapatra és egy vezető tanárra hárul az a feladat, hogy a közelségében található műemlék komplexus helyzetére és állapotára felhívja a figyelmet. A kastély megmentésének folyamata már elkezdődött – mondja a Székelyhonnak Szente István történelemtanár, a csapat irányító tanára –,
Bár a tetőszerkezet megújult, a magyarózdi kastély állapota tovább romlik
Fotó: Radák-Pekri kastély őrei
A tetőzet 50-60 százalékban hiányzott az épületről. A legnagyobb kárt az egykor stukkó díszítéssel borított emeleti fafödém elkorhadása és a vakolat alatti falfestmények eltűnése jelenti. Elpusztultak az emeleti termek barokk és klasszicista festett mennyezetei is, megroggyantak a földszinti boltozatok, tovább nyíltak a falak repedései.
A felújítást főleg külföldi támogatásokból fedezték, de messze még a vég, miközben a felújított tetőszerkezettel sem oldódott meg teljesen az épület romlásának megállítása: mind a külső, mind a belső falszerkezetek teljes méretű restaurálásra szorulnak, amit az alapítvány és a helyi közösség önerőből nem tud megvalósítani. Ezért
– mesélte Szente István. Hozzátette, a Bonus Pastor Alapítvány az épületegyüttes felújított magtárában hozta létre Terápiás Otthonát, amely a káros szenvedélybetegek számára nyújt menedéket és gyógyulási lehetőséget.
Kulturális műsorral csalogatták a falubeliket a magyarózdi kastélyba
Fotó: Bágy Levente
Ezt a kastélyt fogadták örökbe a marosludasi diákok, akik több programmal igyekeznek fél éven át kicsit felhívni a figyelmet az épületre:
Hogy miért pont versdélutánt? Különleges adalék, hogy közel 400 éve itt élt Petrőczy Kata Szidónia, az első számontartott magyar költőnő, és Horváth István költő meg Magyarózdon született, így ennek a két költőnek a verseiből állítottak össze egy előadást, ahol
A résztvevőket fánkkal és forró teával kínálták, mágneseket árultak, a szerzett összeget pedig az alapítványnak adományozták.
Fotó: Radák-Pekri kastély őrei
A kulturális délután után legközelebb a többi diáktársának mutatja be a kastélyt a Radák-Pekri csapat, egy 60 fős diákcsoporttal látogatják meg a kastélyt ismerkedés céljából, és ha már ott vannak,
Szente Istvántól megtudtuk, hogy tavaszig még számos programmal készülnek, ha kicsit jobb idő lesz, bicikli- és gombásztúrát is szerveznek majd a kastélyhoz, és igyekeznek majd a diákok szponzort, befektetőt is keresni, aki látna lehetőséget a késő reneszánsz-kori kastély megmentésében.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!