A katonaláda tulajdonosának neve
Fotó: Berekméri Róbert közösségi oldala
A felvidéki Boly település egyik házának padlásán találtak rá nemrég egy katonaládára, amelynek tulajdonosa a székelybetlehenfalvi Szabó György volt. A láda „elindult” hazafele, az eddig ismert történetét Berekméri Róbert levéltáros meséli el.
2024. december 27., 21:152024. december 27., 21:15
Berekméri Árpád Róbert, a Marosi Református Egyházmegye levéltárosa Lesz még kikelet! címmel írt tanulmánykötetet a marosvásárhelyi magyar királyi 27. székely honvéd könnyű hadosztály a második világháborúban (1940–1945) témáról. A marosvásárhelyi történész azért kutatta a 27-es hadosztályt, mert ennek Marosvásárhelyen volt a parancsnoksága és Sepsiszentgyörgyön (I-es), Székelyudvarhelyen (II-es) és Marosvásárhelyen (III-as) voltak zászlóaljai.
Ennek a könyvnek is köszönhetően kereste meg a történészt nemrég a Szlovákiához tartozó Királyhelmecen lakó Zsebik Csaba, aki arról számolt be, hogy a Bolyban élt nagyszülei házának padlásán egy katonaládát talált, amelyen többek között ez a felirat áll: Szabó György tartalékos zászlós, Székelyudvarhely.
Román és magyar hadseregben is szolgált a katonaláda tulajdonosa
Fotó: Berekméri Róbert közösségi oldala
Berekméri Róbert szerint igazi csodának számít, hogy a fából készült, csaknem száz éves katonaláda jó, szállítható állapotban megmaradt egy ház padlásán. A ládák, amelyekben a katonák személyes dolgaikat, civil ruhájukat, a váltó fehérneműt, ingeket tartották, mindig magukkal vitték, valahányszor újabb helyszínre vezényelték őket.
Mint mondja, nemcsak az a csoda, hogy előkerült ez a láda, hanem az is hogy Zsebik Csaba felismerte értékét és nem dobta ki a padlás takarítása során. Mi több, megkereste őt és felajánlotta, hogy átadja a ládát, ami azóta eljutott már Mezőcsátra, és az új évben Erdély felé veszi útját.
A 27/II. gyalogzászlóalj 4. századának tisztikara, Szabó György tartalékos zászlós balról a második.
Fotó: Berekméri Róbert közösségi oldala
Berekméri Róberttől megtudjuk, hogy a láda tulajdonosa ismerős volt számára, hiszen a könyvéhez végzett kutatómunka során felvették a kapcsolatot Szabó György családjával. A láda tulajdonosa
1913-ban született Székelybethlenfalván.
1941-ben a székelyudvarhelyi 27/II. gyalogzászlóaljhoz vonult be szolgálatra, majd Marosvásárhelyen és Várpalotán elvégezte a tartalékos tiszti tanfolyamot.
1943. május 1-jén kinevezték tartalékos zászlóssá.
1944. március elején a székelyudvarhelyi zászlóalj 4. századának kötelékében hadműveleti területre került.
A csapattestével 1944 decemberében vonult át a Felvidéken, ahol valószínű, hogy a ládáját elhagyta.
A levéltáros elmondta, korábban nem gondolta, hogy Felvidék ezen területén csellengtek az általa kutatott hadosztály katonái, és meglepetésként érte, hogy a katonaláda onnan került elő.
Romén felirat is van a katonaládán
Fotó: Berekméri Róbert közösségi oldala
1995-ben hunyt el a Székelyudvarhelyhez tartozó Bethlenfalván.
Berekméri Róbert érdekességként elmondta, hogy a ládán van egy román és egy magyar felirat is, ami arra utalhat, hogy Szabó György először a román hadseregbe vonult be, azért írja a ládán, hogy Odorhei, Beclean; majd 1940-es években a magyar hadseregbe vonult be. De van a ládán egy másik felirat is: 1. hegyidandár 12. hegyivadász-zászlóalj, így az is elképzelhető, hogy más tulajdonosa is volt a ládának. Ezt majd az alapos tisztítás után tudják csak megállapítani.
Ki tudja mi minden kiderül a katonaláda alapos tisztítása után
Fotó: Berekméri Róbert közösségi oldala
Megkérdeztük Berekméri Róberttől, hogy mi lesz az előkerült katonaláda sorsa. Megtudtuk, hogy jövő év elején fog Marosvásárhelyre kerülni, ahol alaposan tanulmányozzák, majd és eldöntik a történészek, hogy mi legyen a továbbiakban vele.
Korábban megtörtént, hogy a volt katonák családjához visszajuttatott fényképeket, kitüntetéseket, naplókat nem a megfelelő módon óvták, őrizték, elkallódtak, így ezt mindenképp szeretnék elkerülni. Berekméri Róbert szerint nagyon fontos a tárgyi emlékek megőrzése, kiállításon való bemutatása is.
Az állami erdőgazdálkodási vállalat, a Romsilva kezelésében lévő erdőkben az idei év első 11 hónapjában 650 tűzeset történt, amelyek összesen 8845,21 hektár területet érintettek.
A romániaiak több mint negyede (27 százaléka) pesszimista a 2025-ös év kilátásaival kapcsolatban – derül ki Reveal Marketing Research felmérésének pénteken közzétett eredményeiből.
A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén novemberben az előző hónaphoz képest 2,1 százalékkal, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 10,6 százalékkal emelkedtek a Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken közzétett adatai szerint.
Egy „elszabadult” autó miatt sérült meg egy idős nő Szászrégenben péntek reggel – tájékoztat a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Január 11-től felfüggeszti a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről induló járatait a Fly Lili légitársaság. Jövő év elejétől így csupán a Wizz Air által üzemeltetett járatokkal lehet majd utazni Londonba, Dortmundba és Budapestre.
Három Kovászna megyei fiatal balesetezett Szeben megyében péntekre virradóra, egyikük kizuhant az autóból és életét vesztette.
A Richter-skálán 3,5-ös erősségű földrengés volt péntekre virradóan 3 óra 47 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Hat kilométer mélyen behatolt a román légtérbe egy kis méretű légi célpont, amelyet a Tulcea megyei Chilia Veche település térségében, a román–ukrán határ közelében észlelt csütörtök este 21 óra 4 perckor a hadsereg radarrendszere.
Angol–magyar dalos mesekönyvet mutatnak be a székelyudvarhelyi könyvtárban hétfőn, az eseményre kicsiket és nagyokat egyaránt várnak.
Autó alá szorult egy nő Szászrégenben péntek reggel, több egység vonult az áldozat kimentésére – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!