Fotó: Veres Nándor
Hatórás műtétsorozatra volt szükség a Románandrásfalva közelében pénteken medvetámadás áldozatává vált férfi életének megmentéséhez. Sérülései annyira súlyosak voltak, hogy ez a második legösszetettebb eset, amit az őt ellátó mellkassebész az elmúlt tizenegy évben tapasztalt.
2021. június 18., 19:012021. június 18., 19:01
2021. június 18., 19:552021. június 18., 19:55
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban kevéssel reggel hét óra után kezdték el az életmentő beavatkozást annál az 54 éves férfinél, akit hajnalban egy Románandrásfalva közelében lévő tanyán támadott meg egy medve. Az összetett műtétről és a sérült állapotáról sajtótájékoztatón számoltak be az illetékesek az egészségügyi intézmény udvarán.
Súlyosan megsebesített egy 54 éves férfit péntekre virradóan egy medve a Hargita megyei Románandrásfalva közelében lévő tanyán. A sérültet előbb a székelyudvarhelyi, majd a csíkszeredai kórházba szállították, műtétre szorul.
Mint Konrád Judit kórházmenedzser elmondta, hat órán keresztül küzdött egy több sebészből álló csapat a férfi életének megmentéséért.
Később azonban levették a lélegeztetőgépről, a délutáni órákban már egyedül lélegzett, és a családjával is beszélt – ezt már Adrian Dobrică mellkassebész árulta el, aki részletesebben is ismertette a beavatkozást.
Mint kifejtette, az életveszélyes sérülésekkel hozzájuk érkezett pácienst elsőként ő látta el. A férfi mellkasán két összetett sérülés is volt. Egyrészt
A mellkasi sérülések ellátását követően Hajducsi Örs idegsebész és Jankó Botond plasztikai sebész folytatta a műtétsorozatot. A szakemberek az áldozat fejének sérüléseit kezelték: többszörös koponya- és szemüregi töréseket, illetve a fej- és arcbőr összetett sérüléseit.
A továbbiakban Gál Réka fül-orr-gégész szakorvos és Izsák Csaba szájsebész az állkapocs és az arc sérüléseit látták el. Az intenzív terápiás orvoscsapat a Bartha István és Györfi György párosából tevődött össze.
Adrian Dobrică
Fotó: Veres Nándor
Adrian Dobrică a sajtótájékoztatón elmondta, ez volt a második legösszetettebb eset, amivel azóta találkozott, hogy tizenegy évvel ezelőtt a csíkszeredai kórházban kezdett dolgozni. Elmondása szerint
Hozzátette, az áldozat a híresztelésekkel ellentétben nem állt alkoholos befolyás alatt. Éppen a tanyára tartott, amikor megtámadta a vadállat, és az orvos szerint csodálatra méltó, hogy életveszélyes sérülései ellenére meg tudta tenni az odáig vezető utat, ahol aztán kollégái segítettek rajta. Azt is elárulta, hogy a hasonló eseteknek az emberi tragédián túl az anyagi vonzata is igen magas.
Amennyiben időközben komplikációk lépnek fel, az összeg tovább nő.
Tánczos Barna
Fotó: Veres Nándor
A sajtótájékoztatón szintén jelenlévő Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter a megelőzés fontosságáról beszélt.
– hangsúlyozta a miniszter. Arra is kitért, a beavatkozás azonnali kell legyen, hogy legtöbb 24 órán belül el lehessen távolítani a veszélyes egyedet. „Az elmúlt néhány hónapban tapasztaltam, hogy
A lakosság legalább 80 százaléka nagyon távolról szemléli ezt a problémát, nem érzik a veszélyt, a kisebbségbe szorult 20 százalék viszont nap mint nap el kell szenvedje a medvetámadásokat, a gazdasági kultúrák tönkretételét, a háziállatok elpusztítását. Ezért fontos, hogy azt a szemléletet képviseljem a minisztériumban, amit itthon tapasztaltam meg. Határozott beavatkozásra van szükség, és nem tántoríthat el ettől sem a zöld egyesületek támadása, sem az országos közvélemény negatív hozzáállása” – húzta alá Tánczos Barna. Zárásként azt is elmondta, hogy
Borboly Csaba
Fotó: Veres Nándor
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke arra kérte a lakosságot, jelentsenek minden medvekárt, hiszen az a tapasztalat, hogy az emberek belefáradtak a problémába, nem tesznek le kárigényléseket, de így nem látszik a probléma valódi nagysága. Példaként a tavalyi évet említette, amikor
A problémát ugyanakkor az is súlyosbítja – meglátása szerint –, hogy a medvék már nem is kívánnak visszatérni az erdőkbe, a bocsok úgy nőnek fel, hogy az emberi hulladékot tekintik fő táplálékforrásnak, de ez a fajra is veszélyt jelent.
A környezetvédelmi ügynökség becslése szerint tavaly 2077-re nőtt az egyedek száma, ami kétszázzal magasabb a korábbi évben jegyzett értéknél, látható tehát, hogy a medvepopuláció erőteljesen gyarapodik.
Fazakas Attila, a területen illetékes Hubertus Vadász- és Sporthorgász Társulat vezetője közölte, egyelőre nem sikerült beazonosítani a támadó medvét, a helyszíni nyomokból ugyanis nem sok mindent lehet megállapítani. Azt sem tudni, hogy bocsos medvéről van-e szó. Egyébként pénteken este és szombaton hajnalban szélesebb körben átvizsgálják a környéket a vadőrök, remélve, hogy több információhoz juthatnak. Utóbbiak alapján, hétfőn kérnek majd engedélyt az agresszív medve ártalmatlanítására.
Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.
Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.
Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.
Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.
Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.
Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
Egy hét alatt több mint 2600 akut felső légúti fertőzéses esetet jegyeztek fel Kovászna megyében, csaknem 900 alkalommal gyerekek körében. Ezzel egy időben a tüdőgyulladások száma is növekedett.
Őrizetbe vettek két kiskorú fiút a rendőrök, akik a megalapozott gyanú szerint bántalmazták egy iskolatársukat egy mezőrücsi oktatási intézményben – olvasható a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményében.
Erős szél, havazás és jegesedés miatt adtak ki sárga jelzésű időjárási figyelmeztetést péntek este 8 óráig, ami érinti Udvarhelyszéket és Gyergyószéket is. Csíkszereda térségére narancssárga riasztást adtak ki ugyanezért.
7 hozzászólás