Ráduly István, Kovászna megye prefektusa. Archív
Fotó: Ráduly István prefektusi kabinetje
Az elmúlt egy hónapban 121 személy hunyt el Kovászna megyében koronavírus-fertőzésben – mondta el keddi sajtótájékoztatóján Ráduly István, Kovászna megye prefektusa. Hozzátette, közben változatlanul alacsony, hozzávetőleg 30 százalékos az átoltottság, amivel a megye sereghajtó az országban.
2021. november 23., 19:142021. november 23., 19:14
Kovászna megyében naponta négy-öt elhalálozás hozható összefüggésbe a fertőzéssel, miközben iratkozás és sorban állás nélkül rendelkezésre áll a védőoltás, mondta a prefektus. Az elhunytak 82 százaléka 65 évesnél idősebb volt és társbetegségeik is voltak, ám a fertőzés súlyosbította az állapotukat. Országos szinten az elhunytak mintegy 10 százaléka oltott, Háromszéken ennél alacsonyabb az arányuk.
Az elmúlt 30 nap alatt Kovászna megyében 16 594 adag oltást adtak be, ennek jelentős része második vagy harmadik dózis volt. Naponta átlagosan valamivel több mint 500 oltást használnak fel, de ebből az első adagot felvevők száma ritkán haladta meg a százat. Háromszéken a legtöbb aktív fertőzött november 4-én volt, amikor 1347 aktív esetet tartottak nyilván, és ezen a napon haltak meg a legtöbben, tizenöten. A legtöbb vakcinát október 28-án vették fel, 1424 dózist, a legkevesebbet hétfőn, 302 adagot.
– mondta a prefektus. Hozzátette, Nyugat–Európában ismét sok új fertőzött van, de a magas átoltottság miatt viszonylag kevés a súlyos eset és alacsony a halottak száma. Amikor ez a magas fertőzésszám a karácsony körüli „népvándorlással” hozzánk is begyűrűzik, várhatóan ismét megugranak majd a számok, csak nálunk több lesz a halott. Ezért még mindig nem késő kérni az oltást, vagy felvenni a második vagy harmadik adagot – véli a prefektus.
Ráduly István arra inti a háromszékieket, hogy igyekezzenek megkülönböztetni az oltást egyértelműen támogató, valós szakértők – példaként említette Barabási Albert-László világhírű hálózatkutatót és a Cambridge-i Egyetemen doktorált Fejér Szilárd vegyészt – tudományosan alátámasztott véleményét az oltásellenes elméletektől, amelyeket azok terjesztenek, akik „ezelőtt néhány hónappal még nem tudták, hogy mi a különbség a baktérium és vírus között”.
Tűz ütött ki egy bútorgyártó cég fűrészpor-tárolójában, hétfő reggel Csíkszeredában – értesít a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
7 hozzászólás