Fotó: Nagy D. István
Folytatódik a sepsiszentgyörgyi, Sing Sing néven elhíresült szociális otthon kiürítése. Az önkormányzat terveit nehezíti, hogy 35 családot egyelőre nem tudnak elköltöztetni, mivel a másik ingatlan még nem készült el.
2013. április 17., 20:462013. április 17., 20:46
2013. április 17., 20:472013. április 17., 20:47
Tischler Ferenc alpolgármester a Székelyhon.ro érdeklődésére elmondta, hogy a Csíki negyedbeli szociális otthon kapcsán továbbra is a 2011-ben elkészült jelentés alapján járnak el, amelyet tavaly annyiban módosítottak, hogy a családok jelentős részének – összesen hetvennek – adtak egy második – vagy ahogy a polgármester is fogalmazott – egy utolsó utáni esélyt. Ez annyit jelentett, hogy akik 2012 végéig bizonyították, hogy képesek voltak munkahelyet szerezni, azok átköltözhettek a Mikes Kelemen utcai otthonba. Az első harmincöt család, az ősszel már birtokba vehette ezeket a korszerűsített lakásokat, míg a többiek akkor távozhatnak a Sing Singből, ha sikerül befejezni a Mikes Kelemen utcai ingatlan másik lépcsőházát. Tischler Ferenc szerint egyelőre nem tudják, erre mikor kerül sor, hiszen a kormány 2012 végén visszavette az erre előzőleg kiutalt támogatást.
A Csíki negyedbeli toronytömbház lakói közül újabb tizenhárom családot karitatív civil szervezetek vesznek úgymond örökbe – az önkormányzattal kötött partneri szerződés alapján –, azaz albérletet keresnek számukra, és heti rendszerességgel felkeresik őket, valamint segítenek az álláskeresésben. Tischler rámutatott, egyéves időtartamú projektről van szó, melynek célja, hogy ennyi idő alatt a családok álljanak talpra. Ezt egyébként szerződésben vállalják. Az ingatlan fenntartási költségeit ők állják, míg a civil szervezetek és az önkormányzat állandó felügyelet alatt tartja a családokat, ami kiterjed arra is, hogy a gyerekek rendszeresen járjanak iskolába, illetve az egészségügyi ellátásuk is biztosítva legyen.
Az alpolgármester ugyanakkor emlékeztetett, hogy a lakásköltségek rendezése ezeknek a családoknak egy komoly kihívás, mivel a Sing Singben ahhoz voltak szokva, hogy ilyen kötelezettségek nélkül nyugodtan lakhattak. Legalább ekkora probléma, hogy hozzá kell szoktatni őket a rendszeres élethez, mivel jó részüknek eddig ilyesmi nem létezett, így például a munkaidő fogalma távol állt tőlük. „Sajnos már volt kellemetlen tapasztalatunk emiatt, így például a munkahelyi alapfeltételeknek sem tudtak egyesek megfelelni, ezért ezekkel a családokkal nagyon komolyan elbeszélgettünk, és elmagyaráztuk, hogy amennyiben nem becsülik meg ezt az utolsó esélyt, kiesnek a programból, és mehetnek a hajléktalanszállóba, illetve a gyerekek az árvaházba” – magyarázta az elöljáró.
Nem mindenki várta meg, hogy a megyeszékhelyi önkormányzat beváltsa ultimátumát. Tischler Ferenc szerint pár család közölte a tavalyi év folyamán, hogy önszántukból kiköltöznek, és meg is tették. Egyesek lakást béreltek, mások pedig külföldre távoztak dolgozni, azzal a céllal, hogy keresetükből lakást vegyenek vagy béreljenek. Ők inkább ezt vállalták, semmint elfogadják az önkormányzat ajánlatát. Az elöljáró szerint mindenkinek nem tudják kielégíteni az igényeit, bár a lehetőségekhez képest igyekeznek a legjobb minőséget biztosítani. Az ingatlan három és fél emeletén laknak, a már említett 35 család, plusz páran a 13 közül, illetve mintegy hét család, akiknek tagjai erőszakkal költöztek be. Utóbbiakat az önkormányzat felszólította, hogy távozzanak e hónap végéig. Ha nem teszik, erőszakkal ki kell költöztetni őket.
Tischler végül elmondta, terv szerint az ingatlanban végül csak az első két emeleten működő hajléktalanszálló kellene maradjon, de csak addig, amíg sikerül máshol létrehozni egy önálló, rendezettebb ingatlant. A hajléktalanszállón a körülmények jelenleg siralmasak, de egyelőre nem volt értelme beruházni.
Arra a kérdésre, hogy végül mi lesz a Sing Sing sorsa, az elöljáró egyelőre nem tudja a választ, viszont könnyen előfordulhat, hogy a lelakottsága miatt nem marad más megoldás, mint a kiürítés után lebontani. Őrizetlenül nem lehet hagyni, mivel valakik azonnal beköltöznek, ezért már most a használaton kívüli emeleteket is lezárták.
Krisztus szenvedéstörténetéhez kapcsolódó repertoárjával felemelő koncertet adott csütörtökön a Madrigál kórus Sepsiszentgyörgyön. A Szent György Napok nyitóeseményére hagyományosan a zsúfolásig megtelt Krisztus Király templomban került sor.
Egy másik sofőr figyelmetlensége miatt halt meg tegnap Bredétnél a 42 éves motoros – erre a következtetésre jutott a Kovászna megyei rendőrség, miután kivizsgálta a csütörtöki motoros baleset körülményeit.
Eredetileg kétnaposra tervezték, ám Ferenc pápa temetése okán programváltoztatásra kényszerültek. A kézdivásárhely-kantai Szentháromság-templom április 25-én, pénteken ad otthont a XXVIII. Felsőháromszéki Kórusfesztiválnak.
Mi kell a babának? Szeretet, gondoskodás, figyelem, közös élmények a szülőkkel. Ezenkívül pedig sok minden más is, a babakocsitól kezdve az öltözéken át egészen a mesekönyvekig.
Elhunyt a háromszéki Bodzafordulóhoz tartozó Bredét település közelében balesetet szenvedett motoros – adja hírül a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A rendvédelmi szervek fokozott jelenlétére lehet számítani Sepsiszentgyörgyön a következő két hétben: vasárnap kezdődik a jégkorong-világbajnokság, illetve már elstartoltak és május 11-ig zajlanak a városnapok.
A székelyföldi állattartáshoz kötődő egyik legrégebbi hagyomány volt, hogy Szent György napján indultak a legelőkre a szarvasmarha-csordák, juhnyájak. Ez a szokás mára elveszett, a hegyi legelők legtöbbjén nem hallatszik kolompszó.
Családon belüli erőszak miatt riasztották a rendőrséget kedden este a Kovászna megyei Bárkány községbe.
Idén négy sepsiszentgyörgyi személyiség kaphatja meg a város tiszteletbeli polgára címet és a Pro Urbe díjat, illetve egy posztumusz kitüntetést is kioszt a várost.
Csütörtökön a Madrigál kórus nyitókoncertjével elkezdődik az idei Szent György Napok. A szervezők szerdán délelőtt sajtótájékoztatón hívták fel a figyelmet néhány kihagyhatatlan programpontra.
szóljon hozzá!