Megújulhat a Mikó-kastély

•  Fotó: MTI

Fotó: MTI

Magyar állami támogatást ígért az oltszemi Mikó-kastély felújítására Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese, aki szombaton részt vett a háromszéki településen szervezett lipicai ménszemlén. A műemlék épületet és a hozzá tartozó tízhektáros kastélykertet tavaly vásárolta meg a Kovászna megyei és a sepsibodoki önkormányzat, és a tervek szerint turisztikai központtá alakítanák.

Bíró Blanka

2015. július 26., 20:032015. július 26., 20:03

 

A látogatás során Csáki Árpád sepsiszentgyörgyi történész ismertette az értékes falfestményekkel rendelkező épület történetét, amely már a 13. században a Mikó család birtoka volt. Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke felvázolta a terveiket: székely lovas múzeumot, konferenciatermet és szálláshelyeket rendeznének be a felújításra váró kastélyban. Mint mondta, eddig önerőből végeztek el felújítási és karbantartási munkálatokat, a tetőszerkezetet újjáépítették, lomtalanították az épületet és a pincéket, az udvaron pedig farmot hoztak létre felújított lóistállókkal és kifutóval. Tamás emlékeztetett, hogy hangsúlyosan támogatják Háromszéken a lovassportokat.

Az oltszemi Mikó-kastély tízhektáros kertjében négy lovaspálya működik, ahol több programot kínálhatnak a látogatóknak. Hamarosan egy kiadvány is napvilágot lát a történelmi és lovasmúlttal rendelkező kastélyról. A háromszéki politikus kifejtette, saját anyagi forrásaik végesek, európai uniós pályázatot is összeállítanak, de még az sem lesz elegendő a műemlék épület felújítására, a turisztikai központ megvalósítására. Semjén Zsolt elmondta, a magyar kormány támogatni kívánja a háromszékiek erőfeszítéseit, ezáltal fellendülhet a székelyföldi lovas turizmus.

Elismerés a 102 éves bodoki unitárius lelkipásztornak

Szombaton a 102 éves bodoki unitárius lelkipásztort, Nemes Dénest látogatta meg otthonában Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Zsigmond Barna Pál csíkszeredai főkonzul, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsa elnöke és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester.

Nemes Dénes elmondta, harmadszor lett magyar állampolgár: 1913-ban magyar állampolgárként született, majd 1940-ben, a második bécsi döntéskor – amikor Tordáról Székelyföldre került segédlelkészként, négy évtizedet szolgált Kálnokon és Sepsibodokon – ismét esküt tett, majd nemrég kettős állampolgárrá vált. Semjén Zsolt megköszönte a magyar kormány nevében Nemes Dénes nemzethűségét, az egyházért és a hazáért végzett munkát. „Példát vehetünk róla, aki a politikum megszorításai okozta nehézségek ellenére sem hagyta el szülőföldjét egy jobb élet reményében, mint ahogyan ma azt nagyon sokan teszik” – fogalmazott Semjén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 08., vasárnap

Az Alkonykor című kötetet mutatják be Sepsiszentgyörgyön

Puskás Attila Alkonykor című, bővített, új kiadásban megjelent könyvét mutatják be kedden Sepsiszentgyörgyön.

Az Alkonykor című kötetet mutatják be Sepsiszentgyörgyön
2025. június 07., szombat

Mága Zoltán az árvízkárosultak javára koncertezik Kézdivásárhelyen

Június 13-án, pénteken 17 órától a kézdivásárhelyi református templomban lép fel Mága Zoltán hegedűművész. A koncert teljes bevételét a háromszéki árvízkárosult családok megsegítésére szánják.

Mága Zoltán az árvízkárosultak javára koncertezik Kézdivásárhelyen
2025. június 06., péntek

Mától több nyelven beszél az Óriáspince-tető

Megújult és felzárkózott a digitális világ követelményeihez a Maksa községhez tartozó Óriáspince-tetőn levő Háromszéki Magyarok Emlékparkja a Vadon Egyesületnek és a magyar kormány támogatásának köszönhetően.

Mától több nyelven beszél az Óriáspince-tető
2025. június 06., péntek

Orgonák éjszakája Sepsiszentgyörgyön

Évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend nemcsak Magyarországon, hanem világszerte. Június 7-én újra megrendezik az Orgonák éjszakáját, amely tavaly vált nemzetközivé.

Orgonák éjszakája Sepsiszentgyörgyön
Orgonák éjszakája Sepsiszentgyörgyön
2025. június 06., péntek

Orgonák éjszakája Sepsiszentgyörgyön

2025. június 05., csütörtök

Változtatnak a Brassó–Bákó autópálya háromszéki nyomvonalán

Sepsiszentgyörgyön egyeztettek a közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNAIR) képviselői a megyei és helyi önkormányzatok vezetőivel a A13-as autópálya nyomvonaláról. A tervek szerint hat csomópont épül a háromszéki szakaszon.

Változtatnak a Brassó–Bákó autópálya háromszéki nyomvonalán
2025. június 05., csütörtök

Kilőtték a sepsiszentgyörgyi lakónegyedben garázdálkodó medvét

Kilőtték a sepsiszentgyörgyi gyümölcsösben azt a medvét, amelyik szombatra virradóra hét juhot ölt meg egy tanyán, majd két nap múlva ugyanott újabb állatokat pusztított el.

Kilőtték a sepsiszentgyörgyi lakónegyedben garázdálkodó medvét
2025. június 05., csütörtök

Jókai-emléknapok Háromszéken

Megemlékező ünnepségeket tartanak a héten Sepsillyefalván és Sepsiszentgyörgyön. A Jókai-emléknapok a jeles író születésének 200. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékév égisze alatt zajlanak legmeghatározóbb háromszéki állomásain.

Jókai-emléknapok Háromszéken
Jókai-emléknapok Háromszéken
2025. június 05., csütörtök

Jókai-emléknapok Háromszéken

2025. június 04., szerda

Ígéretek helyett tettekre van szükség – árvíz utáni helyzetkép Erdővidéken

A házakat többnyire megkímélte, de több száz hektár területet öntött el az árvíz Erdővidéken a múlt hét folyamán. A településvezetők szerint mederszabályozásra, gátak építésére és javítására van szükség, méghozzá minél hamarabb.

Ígéretek helyett tettekre van szükség – árvíz utáni helyzetkép Erdővidéken
2025. június 04., szerda

Elindultak a háromszéki zarándokok, hogy kiérdemeljék a Szűzanya kegyelmét

Lovon és gyalog is elindultak az első zarándokok szerdán reggel Háromszékről a szombati csíksomlyói búcsúba. Imaszalagokat visznek és azért imádkoznak, hogy jobbak és érdemesebbek legyenek a Szűzanya kegyelmére.

Elindultak a háromszéki zarándokok, hogy kiérdemeljék a Szűzanya kegyelmét
2025. június 04., szerda

Medvékről, más szemszögből

Interaktív előadást hoznak tető alá Kézdivásárhelyen a Transylvanian Wildlife Project égisze alatt. Június 4-én 17 órától Gál László ökológus, természetfilmes beszél a medvékről, válaszol az érdeklődők kérdéseire.

Medvékről, más szemszögből
Medvékről, más szemszögből
2025. június 04., szerda

Medvékről, más szemszögből