Háromnapos rendezvény által emlékeztek Háromszéken Kőrösi Csoma Sándor nyelvtudós halálának 170 évfordulójára. Számos konferenciával, kiállítással és további – színház, zene, képzőművészet, néptánc – kísérő eseményekkel emlékeztek együtt a keletkutatóra a hazai és határon túlról ide látogató vendégek, jeles résztvevők, a kultúra és a tudomány szférájából érkezők egyaránt.
2012. április 16., 11:062012. április 16., 11:06
2012. április 16., 11:502012. április 16., 11:50
170 éve, 58 esztendős korában hunyt el Kőrösi Csoma Sándor nyelvtudós. Halála évfordulójának alkalmából háromnapos rendezvény keretén belül emlékeztek idén is Kovásznán és szülőfalujában, Csomakőrösön a nagy székely kutatóra. Az április 12–14. között Háromszéken zajlott 23. Csoma-napok eseménysorozatot ebben az évben is a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület szervezte. A rendezvény keretében szombaton a csomakőrösi emlékünnepség ünnepi istentisztelettel kezdődött, igét hirdetett Dénes Csaba sepsiszéki esperes, majd a jelen lévő közméltóságok, a város elöljárói, a meghívottak, az emlékező közösségek helyezték el a kegyelet koszorúit a tudós csomakőrösi szobránál, a csomakőrösi iskolások közreműködésével.
Ezt követően az emlékünnepély áthelyeződött a Csoma-emlékházhoz, ahol elsőként Füzes Oszkár, a Magyar Köztársaság bukaresti nagykövete és egyben a rendezvény fővédnöke szólalt fel, méltatta a rendezvénysorozat nagyságát. A Csoma-napokat fajsúlyos tudományos rendezvényként emelte ki, ahol a konferencia, a tudás, a hit és elszántság együtt él. Továbbá a kis székely faluból származó kutató munkásságából ránk maradt örökség nagyságára hívta fel a figyelmet, amellyel méltán dicsekedhet a közösség.
A hűség, az elkötelezettség és a hit példaképének nevezte Kőrösi Csoma Sándort dr. Pozsony Ferenc néprajzkutató, aki a nyelvész életének központi céljaként a magyar nép sajátos hazájának, kultúrájának feltárását jelölte meg. „A jövő elhatározással kezdődik. Ez így volt Kőrösi Csoma Sándor idejében is, így van most is. A mi nemzetük jövője is nagy elhatározással kezdődött jó ezer évvel ezelőtt. Ezer esztendő alatt egyik kezünkkel védtük, a másikkal építettük ezt a tájhazát. Ezer esztendő alatt konok elhatározással éltünk, alkottunk, gyarapítottuk a világörökséget, kultúrában, művészetekben, egyetemes történelmi tettekkel egyaránt. Így volt ez rendjén Csoma Sándor idejében is, így van ez rendjén ma is. Kőrösi Csoma Sándor életpéldája arra kötelez, hogy az őáltala megjelölt úton járjunk tovább” – hívta fel a jelenlévők figyelmét Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
A tanácselnök azt is kiemelte: ugyanazzal az elhatározottsággal, konoksággal kell dolgozni ma is, ahogy tette a nagy utazó, annak érdekében, hogy Székelyföld, „a közös alkotás, mindannyiunk tulajdona” továbbra is azoké legyen, akik megdolgoztak érte.
Idén a Csoma-emlékéremmel dr. Erdély István régészt tüntették ki, aki azonban betegsége miatt nem lehetett jelen. Az ünnepeltet köszöntő és érdemeit méltató beszédet Székely Zsolt történész mondta el, az érmet pedig Csáji Koppány vette át és köszönte meg a díjazott nevében. Az emlékünnepséget Gazda József, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület elnökének köszönőbeszéde zárta, valamint a Tiszta Szív Kórus műsora, amely Cseh Béla vezényletével gyerekdalokat adott elő.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
Harmincadik alkalommal rendezték meg a Széchenyi-bált szombaton az árkosi Szentkereszty-kastélyban. A Mikes Kelemen Elméleti Líceum hagyományos tanévzáró eseményén ezúttal is bálkirálynőt és bálbánt választottak.
Fordulóponthoz érkezett a sepsiszentgyörgyi színház története. Lassan véget ér az idei színházi évad, ezzel együtt pedig a jelenlegi épülettől is elbúcsúzik a társulat. Június 29-én rendhagyó eseményt szerveznek Viszlát, színházépület! címmel.
A kiskérődzők körében terjedő járványokra hivatkozva 2026 végéig blokkolta a juhok és kecskék romániai exportját az Európai Bizottság. A háromszéki juhosgazdák szerint a tilalom egyeseknek kedvezhet, a tenyésztőknek viszont veszteséget okoz.
A Diakónia új, kétéves futamidejű programja azzal segít az időseknek, amire a leginkább szükségük van: közösséggel, élménnyel. A cél legalább 120 sepsiszentgyörgyi nyugdíjas aktivizálása és társadalmi kapcsolataik erősítése.
Rekordszámú fogat nevezett be a július 10. és 12. között zajló országos és nemzetközi fogathajtó versenyre. Az oltszemi megmérettetés szokásosnál is több izgalmat ígér, hiszen a gyakorlott fogatok mellett a fiatalabb korosztály is pályára lép.
Közúti baleset miatt lassult le a forgalom kedden délután Rétynél, a 11-es és a 13E jelzésű országutak kereszteződésénél. Négy autó ütközött össze, személyi sérülés nem történt.
A medve kiszámíthatatlan, a bajt pedig jobb megelőzni – vélekedett a berecki polgármester, és a sürgősségi bizottság egyhangú döntésével összhangban kilövette a faluba, a házak kertjébe bejáró medvét.
Sepsiszentgyörgyi üzemet vásárolt fel a Reed Capital magántőkelap – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál beszámolója alapján.
Helyi vállalkozók és szakemberek segítik a háromszéki középiskolásokat a pályaválasztásban. A diákok személyes találkozókon ismerhetnek meg különféle szakmákat és életutakat.
szóljon hozzá!