Első fokon Kovászna Megye Prefektusi Hivatala került ki győztesen abból a perből, amelyet Uzon község önkormányzata ellen indított a községháza homlokzatára tűzött székely zászló eltávolításáért.
2012. november 29., 17:072012. november 29., 17:07
2012. november 29., 17:502012. november 29., 17:50
A Kovászna Megyei Törvényszék elfogadta Codrin Munteanu prefektus keresetét és szerdai ítéletében kimondja, Uzon önkormányzata köteles eltávolítani a polgármesteri hivatal homlokzatára kitűzött székely zászlót. A döntés nem jogerős, így az önkormányzatnak lehetősége van fellebbezni.
Ráduly István polgármester a Székelyhon.ro megkeresésére elmondta: tudomásuk van a döntésről, viszont amíg nem kapják kézhez az ítélet indoklását, nem tehetnek semmit. „Kíváncsiak vagyunk, milyen új törvényeket találtak, amelyek alapján le akarják vetetni a zászló. A döntést mindenképp megfellebbezzük, és amíg jogerős ítélet nem lesz, addig a helyén marad a lobogó\" – szögezte le az elöljáró.
A kereset egyébként felháborodást váltott ki már a benyújtását követően. A panaszt Antal Árpád sepsiszentgyörgyi elöljáró ismertette, kiemelve többek között, hogy a prefektus több rendben is kis betűkkel használta Székelyföld nevét, illetve minden alkalommal szerepelt az „úgynevezett” kifejezés, mind a név, mind a székely zászló szavak előtt. Mellesleg ez volt az a kereset, amelyben Codrin Munteanu egy sportklub vagy autógyártó zászlajához hasonlította az arany-kék lobogót. A november 8-i székely zászlós tüntetés egyik kirobbantója éppen ez a megnevezés volt.
A prefektus egyébként egy magánszemély feljelentése nyomán indított közigazgatási eljárást az uzoni önkormányzat ellen, felszólítva azt a zászló eltávolítására, de Ráduly István községvezető válaszában rámutatott: nincs tudomása arról, hogy törvényszegést követett volna el.
Kreativitás és jókedv – ezek az elvártak a szombati adventi workshopon, amelyet Bartók Enikő, az Eni’s virág- és ajándékbolt tulajdonosa szervez Ozsdolán.
A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség, valamint több község vezetősége mellett a háromszéki önkormányzat is beszáll a bírósági eljárásba azzal a brassói civil szervezettel szemben, amely felfüggesztené a medvekilövési engedélyeket a megyében.
Tucatnyi munkás dolgozik a nyárádszentlászlói új híd megépítésén. Az első átadási határidőt augusztusra tervezték, a másodikat november 29-re, de a helyszíni terepszemlénk alapján inkább csak decemberben lehet közlekedni a Nyárádon átvezető hídon.
Átadták a kivitelezőnek a héten a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola régi épületének egyik szárnyát teljes felújításra, ehhez pedig 15 elemi osztályt kellett áthelyezni – tulajdonképpen a szélrózsa minden irányába szétszórni.
Úgy rossz, ahogy van – summázott Miklós Zoltán RMDSZ-es parlamenti képviselő, miután elolvasta a Mentsétek meg Romániát Szövetség közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezetét.
Talán az utolsó üveggyűjtés lesz az, amelyet november 8–9-én szervez a sepsiszentgyörgyi Tega köztisztasági vállalat.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
szóljon hozzá!