A tó partját egy napra ismét a népzene tölti be
Fotó: Kolozsi-Borsos Gábor
16. alkalommal rendezik meg a Sokadalmat a Gyilkos-tónál, ahol idén is a Szent Kristóf búcsú és a népzenei programok jelentik a fő vonzerőt.
2019. július 25., 14:382019. július 25., 14:38
A Gyergyószentmiklóshoz tartozó Gyilkostó üdülőtelep természeti adottságai, a tó és az azt körülölelő sziklás hegyoldalak, valamint a Békás-szoros dátumtól függetlenül az év minden napján különleges látványosságokat kínál az odalátogatók számára.
Ezt megelőzi a Szent Kristóf-kápolnánál zajló búcsús szentmise. Idén Laczkó-Dávid József Anaklét lesz a 13 órakor kezdődő szentmise ünnepi szónoka. A szertartást követően nem maradhat el a járművek megáldása, amikor az utazók védőszentjének oltalmát kérik az autókra, motorkerékpárokra, és más közlekedési eszközökre, illetve azok utasaira.
A tizennégy segítő szent egyike, Kristóf a népies vallásosság legnépszerűbb alakja: a Kristóf-dukátokat sok gépkocsivezető és motoros kiteszi a műszerfalra.
A tóparton 14.30-kor kezdődik el a népzenei fellépések sora, ahol előbb az újfalvi és kilyénfalvi zenészekből álló Barátos zenekar muzsikál – ismertette Fórika Sebestyén, a szervező Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ vezetője. Ezt a Magyarországról érkező Herencsár Viktória cimbalomművész koncertje követi, majd a Kisbekecs Néptáncegyüttes lép fel erdélyi néptáncválogatással. Az eseménysor egy lemezbemutató koncerttel zárul, ahol Vaszi Levente és Vrencsán Anita énekét a Zúgató Zenekar kíséri, közreműködik Timár Erika. A gyimesvölgyi népzenei előadás 17.15-kor kezdődik a tópari színpadon.
Az esemény részletes programja megtalálható a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ Facebook oldalán. A Sokadalomra délelőtt 11-kor autóbusz indul Gyergyószentmiklósról, a művelődési ház elől. A busz 19 órakor indul vissza a városba – közlik a szervezők.
Nemzetközi díjat nyert egyedülálló, saját tervezésű kültéri sütő és főző kerti bútorával Bene János. A Csíkszeredában élő, vasmegmunkálással, kovácsmesterséggel, műemlék-vasalatokkal foglalkozó mérnökkel beszélgettünk.
Az egészségügyi rendszert sújtja leginkább a jövő évi megszorító intézkedéseket részletező „salátarendelet” a közalkalmazotti bérek befagyasztása miatt.
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
A kormány elképzelései szerint jövő évtől 800 lej értékű üdülési utalványban részesülnek a közalkalmazottak, azzal a feltétellel, hogy ezt az összeget saját zsebből kipótolják további 800 lejjel.
A térségünkben egyre kiélezettebbé váló juhászkutya-problémára próbáltak megoldást keresni az állattartó gazdák, a juhászkutya-tulajdonosok és a természetjáró turisták képviselői, akik szombaton Szentegyházán ültek egy asztal köré.
Koronkára hívták ki szombaton délután a Maros megyei tűzoltókat, ahol egy lakóház gyulladt ki.
A kormánypalotában ülésezett szombaton az Országos Érdekegyeztető Tanács. A román sajtóban máris kiszivárgott a költségcsökkentést tartalmazó rendelettervezet.
Az utazási kedvezményeik visszavágása miatt aggódnak a romániai egyetemisták, akik egy közleményben fejezik ki nemtetszésüket a kormány kilátásba helyezett megszorító intézkedései miatt.
Noha egy légitársaság távozik a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről januárban, az utasokat nem hagyják cserben: a Fly Lili helyét vélhetően a Ryanair veszi át, ugyanakkor a Wizz Air célállomásait is növelik.
A hegy nem divatbemutató-kifutó, a jég nem bocsát meg – figyelmeztetnek a hegyimentők, arra kérve a sípályákra, gyalogtúrákra indulókat, hogy csakis előzetes tájékozódás után és megfelelő felszereléssel induljanak útnak.
1 hozzászólás