Fotó: Veres Nándor
Háromszáznyolcvan oldalas kötettel jelentkezett a Háromszék Vármegye Kiadó: a nemrég megjelent és Sepsiszentgyörgy, illetve Csíkszentmárton után csütörtök este Csíkszeredában is bemutatott, Előre az Úz völgyében című kötet azoknak lehet hasznos, akiket érdekel a székelység múltjának egy szelete.
2021. március 11., 19:512021. március 11., 19:51
2021. március 11., 21:002021. március 11., 21:00
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán mutatták be csütörtökön este a Kocsis Károly által szerkesztett Előre az Úz völgyében című kötetet. A könyvbemutatón köszöntőt mondott Tóth László főkonzul és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. Az eseményen jelen volt ugyanakkor Kiss László ezredes, Magyarország Bukarestbe akkreditált attaséja is.
Tóth László szerint Úzvölgyét 2019 óta a magyaroknak nem kell bemutatni: mindenki tud valamit a kistelepülés történetéről, az ott lezajlott háborús eseményekről, a térség egykor virágzó életéről, a múlt század eleji nagyipari fakitermelésről, ám
Fotó: Veres Nándor
„Főkonzulátusként fontosnak tartjuk, hogy ilyen munkák meg tudnak jelenni, és néhány olyan nyitott kérdésre talán megfelelő választ is tudnak adni, amelyek olyan eseményekhez vezethettek, amik megtörténtek az utóbbi időben az Úzvölgyében” – mondta köszöntőjében a főkonzul, egyúttal jelezve, hogy
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a kiadó rendkívüli kötettel ajándékozta meg a Kárpát-medencei magyar olvasókat, mindazokat, akik a „történelem iránt érdeklődnek, akiknek fontos, hogy egy másfajta szempontból láthassák az első világháborúnak ezen helyszínét.
– fejtette ki.
Fotó: Veres Nándor
„Ezelőtt két évvel úgy tért vissza a mi életünkbe Úzvölgye, ahogy nem szerettük volna – folytatta a szövetségi elnök –, ahogy nem kívántuk, és azóta ismét meghatározza a viszonyulásunkat, a nézőpontunkat, és azt is, hogy milyen feladatokat kell elvégezzünk. (...) Valakik megbecstelenítették az ott elesett katonák kegyeletét anélkül, hogy ezzel bármit is megoldottak volna. Úgy gondolták, hogy lehet a határokat teljesen értelmetlen módon odébb tolni.
– fogalmazott az RMDSZ elnöke.
Fotó: Veres Nándor
A könyvet Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Kocsis Károly újságíró és Nagy Zoltán történész mutatták be. Az igényesen szerkesztett kiadvány attól hiánypótló, hogy
Tamás Sándor korabeli térképekkel illusztrált előadásában visszarepített a múltba és közérthető módon elmagyarázta Úzvölgye tulajdonképpeni szerepét, egyúttal pedig tisztázta a földrajzi fogalmakat is. Mint jelezte: az Úzvölgy megnevezés két fogalmat is takar, egyrészt utal az Úz-folyó közel ötven kilométeres völgyére, a Rugát-tetőtől Dormánfalváig, ahol a folyó a Tatrosba ömlik, másrészt utal a Csíkszentmártonhoz tartozó Úzvölgy nevű telepre, amely az alcsíki községközponttól mintegy 35 kilométerre fekszik. Mint fogalmazott:
Ennek tükrében korántsem újkeletű mindaz, ami két esztendővel ezelőtt történt Úzvölgyében.
Fotó: Veres Nándor
A 380 oldalas kötet nagyon értékes képanyagot tartalmaz: 170 korabeli fényképpel, 40 rajzzal, 20 karikatúrával és 18 térképpel látták el. „Ezek közül 120 még soha nem volt publikálva. Tehát olyan kötetről van szó, amely még nem született Úzvölgyéről” – számolta össze Tamás Sándor, aki térképgyűjtőként volt jelen a szakmai munka összeállításánál.
Gottfried Barna nyíregyházi történész-levéltáros is részt vett a szakmai munkában, ő online tartott egy rövid előadást. A kötetet hamarosan a könyves üzletekben is megvásárolhatják.
Fotó: Veres Nándor
Úzvölgye mint téma
Mint ismert, azért vált ennyire fontossá az úzvölgyi katonatemető kérdése, mert 2019-ben Dărmănești (Dormánfalva) Polgármesteri Hivatala román parcellát hozott létre, az első világháború úzvölgyi csatáiban elesett katonák temetőjében. A magyar sírkertnek tekintett temetőt korábban Csíkszentmárton község gondozta. Az elnéptelenedett Úzvölgye település törvény szerint Csíkszentmárton községhez tartozik, területét azonban, amelyen a temető is fekszik, mind Csíkszentmárton, mind Dormánfalva a magáénak tekinti. A területvita és a temető kapcsán perek tucatja van folyamatban.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
1 hozzászólás