A korábban még vízzel feltelt Suta. Sokat változott azóta, de még nincs minden rendbetéve
Fotó: Pinti Attila
Árvízvédelmi beruházásokra is van kilátás az Olt-folyó medencéjében. Többek között a csíkszeredai Suta gát megerősítését is befejeznék jövőre, és felújítanák az Olt mentén a töltést. Nagy áradások jelenleg nem fenyegetik ezt az övezetet.
2024. november 29., 08:032024. november 29., 08:03
Az árvízvédelmi intézkedésekről érdeklődtünk a Râmnicu Vâlcea-i központú Olt Vízügyi Igazgatóságtól a Hargita megyei Olt-folyó medencéjében, tekintettel a spanyolországi Valenciában október végén történt áradásokra.
Elena Mădălina Ion-Duca, az intézmény igazgatója válaszlevelében kiemelte, hogy jelenleg nem fenyegeti Hargita megyét olyan özönvízszerű esőzés, mint Valenciában. Ugyanakkor arról is tájékoztatott, hogy frissítették az árvízveszélyes területek beazonosítását országos szinten, így Hargita megyében is az Olt-folyó medencéjében. Ennek megfelelően magas kockázatú árvízveszélyes területnek számít
Rákos-pataka Ajnádtól lefele,
Fiság-pataka Csíkszentgyörgytől lefele,
a Vargyas-patak egy szakasza Szentegyházán,
Homoród-pataka Homoródfürdőn
Kis-Homoród pataka Homoródalmástól délre és Homoródújfaluban.
Arra is kitért, hogy a legutóbbi nagy áradás 2010. július 27-én történt, amikor a Fitód-pataka áradt meg, az árvíz 5 napig tartott 3,66 kilométeres szakaszon. Erről a Székelyhon is beszámolt, mint írtuk, több pincét, kutat és udvart, utcát és lakóházat árasztott el a víz Csíkzsögödben.
Fotó: Farkas Tamás
Az igazgatóság vezetője felsorolta továbbá mindazokat a beruházásokat, vagy beruházási terveket, amelyek az árvízvédelmet szolgálják a megye érintett részében.
Tervezési szakaszban az alábbi projektek vannak:
A Kis-Homoród medrének kitakarítása Lövetén. Itt egy szakaszon már dolgoztak is A munkálatra nagy szükség van, ugyanis három éve farmokat és kasszálókat öntött el a víz
Csíksomlyó-patakának teljes rendezése Csíkszeredában
Az Olt-folyó szabályozása Csíkszenttamás-Csíkkarcfalva közötti szakaszon
Az Úz-patakának átfogó rendezése Csíkszentmártonon
Madicsa-patakánál árvízveszély csökkentésére irányuló munkálatok Csíkdánfalván
A Fiság-pataka mentén a töltések felújítása Csíkbánkfalva, Csíkszentmárton és Csatószeg közötti szakaszon az országos helyreállítási alapból (PNRR)
Az Olt-folyó menti töltések felújítása Csíkmadarastól lefele az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR)
A töltések rendezése kerékpárutak létrehozása céljából Hargita megyében - az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR)
Az Olt folyó partjának rendezése és a meder kitakarítása Balánbányán
A Szépvíz-pataka szabályozása a Szépvízi gáttól lefele
Fotó: Pinti Attila
Tervezési és kivitelezési szakaszban továbbá az alábbi projektek vannak:
1. A szépvízi víztározó biztonságosabbá tétele az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR)
2. A Suta gát megerősítése
Ez utóbbi projekt kivitelezését már 2021-ben elkezdték, a folyamatról több alkalommal is cikkeztünk. Időközben két évig leálltak a munkálattal, ugyanis kiderült, hogy a gát megerősítésére újratervezésre lesz szükség. Az Olt Vízügyi Igazgatóság vezetője közölte, hogy az új megvalósíthatósági tanulmányt benyújtották a környezetvédelmi minisztériumhoz jóváhagyásra.
Fotó: Pinti Attila
„A kivitelezést folytatni fogják,várhatóan 2025 folyamán be is fejezik a beruházást” – jegyezte meg az igazgató.
Fotó: Pinti Attila
Néhány számadatot is megosztott az intézményvezető, így megtudtuk, hogy az Olt-folyó Hargita megyei medencéje 2198 négyzetkilométer, a vízhálózat hossza pedig összesen 926 kilométer, amelyből az Olt-folyó 88 kilométer hosszú.
Ugyanakkor három víztározó is idetartozik. Az egyik a szépvízi gát, amely 38 méter magas és 7,1 millió köbméter víz befogadására alkalmas, legfontosabb szerepe ellátni Csíkszeredát mvízzel, és felfogni az árhullámot. A másik a balánbányai Nagynyír gát, amelynek magassága 18,8 méter, és 380 ezer köbméter víz befogadására alkalmas. A harmadik, a jelenleg felújítás alatt lévő Suta gát. Ezeken kívül az igazgatóság ügykezel 94,83 kilométernyi duzzasztót, 246,71 kilométernyi szabályozott szakaszt, és 56,30 kilométernyi partvédelmet.
Románia egyébként 2015-ben készítette el az első árvízveszély- és kockázati térképet, amelyben 499 árvízveszélyes területet (APSFR) jelöltek meg, legutóbbi frissítéskor pedig 526-ra növelték ezeknek a területeknek a számát. Mindezeket a térképeket az inundații.ro oldalon lehet megtekinteni.
Fotó: Pinti Attila
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
Újabb forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis elkezdi a szolgáltató a Bethlen Gábor utcai ivóvízvezeték cseréjét szerdán – olvasható a helyi önkormányzat felhívásában.
Több utcában is áramszünet várható Csíkszeredán a csütörtöki nap folyamán – hívja fel a figyelmet az áramszolgáltató közleménye alapján a helyi önkormányzat.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
1 hozzászólás