Fotó: Kristó Róbert
Kis patakok duzzadtak meg hirtelen a gyors, erős esőzés nyomán kedden reggel, a nem várt vízmennyiség pedig ezúttal is udvarokat, pincéket, házakat árasztott el Csíkszeredában, Csíkpálfalván, Verebesen és a Kászonokban. A zápor, az ár lassan mindennapos rémálommá válik, van, ahol napi munkává vált a szivattyúzás.
2010. július 27., 17:232010. július 27., 17:23
2010. július 27., 23:212010. július 27., 23:21
Fotó: Kristó Róbert
Csíkszeredában, Zsögödben kedden, július 27-én kora reggel árvízre ébredtek az emberek. A máskor csordogáló Fitód-patak most folyóvá vált, a hömpölygő piszkosszürke víz gyorsan kilépett medréből és elárasztotta a közelben levő utcákat, udvarokat. A patak a beton támfalon is átfolyt, a kertekben pedig felgyűlt, térdig, derékig érő magasságban. Pincék, kutak kerültek víz alá, több lakóházat is elárasztott a patak. A Kútpatak és Kőbánya utcák környékén a lakóházak elszigetelődtek, csak derékig vízben gázolva lehetett megközelíteni ezeket. A Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége, a csendőrök és hegyivadászok is igyekeztek segíteni a károsultakon, de a víz szintje lassan csökkent, noha folyamatos volt a szivattyúzás. „Ki kellene rendesen kotorni a patakmedret, mert akkor le tudná vezetni az ekkora vizet is” – vélekedett egyik károsult.
Csíkpálfalván is tartanak a víztől
Csíkpálfalván a Remete- és az Aracs-patak hirtelen duzzadt meg a kedd kora reggeli nagy esőzés nyomán és lépett ki medréből. A mintegy fél méteres víz Csomortántól lefelé az úton hömpölygött, elárasztva Csíkpálfalván is a közeli udvarokat, kerteket. Két lakóházat is érintett a víz, a többi esetben legfőképp a pincéket, kutakat töltötte fel az ár, veteményeskertekben, mezőgazdasági területeken okozott károkat. Ferencz Csaba polgármester szerint az áradás túl gyorsan és váratlanul jött, nem számítottak rá az emberek. A községben a levonult ár után megkezdték a pincék, alagsorok szivattyúzását, amelyhez a nemrég adományba kapott tűzoltóautó szivattyúja nyújtott hathatós segítséget. A polgármesteri hivatal homokzsákokat bocsátott a lakók rendelkezésére, tegnap délben már ezeket helyezték el többen a kapuk előtt, újabb záportól, árvíztől tartva. „1972-ben volt még hasonló eset, de ekkora víz nem volt” – emlékezett Csiszer Imre, aki szintén a homokzsákok elhelyezésén szorgoskodott.
Fotó: Kristo Robert
Csobotfalván mindent elölről kellett kezdeni
Csobotfalván megismétlődött a vasárnap este kezdődött áradás, a Somlyó-patak ismét kilépett medréből és elöntötte a pincéket, kutakat, udvarokat. Hiábavalónak bizonyult az egy nappal korábban elvégzett munka, a kutak, pincék szivattyúzása, fertőtlenítés, mindent lehetett kezdeni elölről. A Kájoni János utca aszfaltozott része már háborús övezetre emlékeztet, a víz annyira megrongálta, hogy alig járható autóval.
Fotó: Kristó Róbert
A Kászonokban lezárták az utat
Ismét le kellett zárni a 11B jelzésű országutat Kászonaltíz határában, miután a hirtelen megduzzadó erdei patak hordalékot, iszapot, köveket sodort az útra és elárasztotta – tudtuk meg András Zoltán polgármestertől. Az erős esőzés nyomán keletkezett áradás főként Kászonjakabfalvát és Újfalut, valamint Impért érintette. Mintegy 60 lakóház udvarát, pincéjét, kútját érintette a domboldalon lefutó víz okozta áradás, volt, ahol állatokat kellett kimenekíteni az istállóból. Jakabfalván elmosta a víz a megyei út egy szakaszát, amely további károsodással fenyeget, itt csak az úttest egyik sávján lehet közlekedni. Villanyáram nélkül maradtak az áradás nyomán a Kászonaltízhez tartozó települések, a helyreállításon dolgoznak.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!