Igencsak elhúzódott a tó helyreállítása, több mint másfél éve szünetel a munka
Fotó: Pinti Attila
Tavaly egyáltalán nem dolgozott a kivitelező a Csíkszereda keleti peremén elterülő Suta-tó helyreállításával, mivel időközben kiderült, hogy az árvízvédelmi létesítménnyé minősített tározó gátja a vártnál komolyabb megerősítésre szorul, így újratervezésre volt szükség. Az illetékesek most azt ígérik, jövőben elkészülnek a munkálattal.
2024. június 01., 21:252024. június 01., 21:25
2024. május 27., 14:572024. május 27., 14:57
A Suta-tónál a korábban betonozott oldalú földgát megerősítéséhez nem volt elég az, hogy tavalyelőtt ennek felső peremén speciális lemezeket vertek le a szerkezetbe, és lépcsőzetesre, szélesebbre alakították. A munkálat ezen a ponton akadt el, de úgy, hogy
Azt már tavaly nyáron közölte megkeresésünkre a beruházást kezelő Râmnicu Vâlcea-i központú Olt Vízügyi Igazgatóság, hogy problémák merültek fel a gát szerkezetében, mert a felső rétegek eltávolításakor kiderült, hogy az egyáltalán nem töltésnek megfelelő anyagokból készült.
Fotó: Pinti Attila
Ezért új geológiai tanulmányok elvégzésére, majd új megvalósíthatósági tanulmány készítésére volt szükség, amely egyúttal
Hogy mennyivel, az sem akkor, sem most, az illetékesektől ismételten kért és kapott tájékoztatásból nem derült ki, ami viszont biztos, hogy a munkálatok kezdetén, amelyeket eredetileg 2023-ban számítottak befejezni, a költségek meghaladták a 4 millió lejt.
A vízügyi igazgatóság most elküldött válaszai szerint az új tanulmányok és tervek elkészítésének, jóváhagyásának folyamata még tart,
A tájékoztatás alapján hátravanmég a gát részleges megemelése, a tavat tápláló Fitód-patak medrének helyreállítása, a Suta-tóhoz vezető útszakaszok felújításának befejezése, a fenékürítő és az árhullám-leürítő kialakítása.
Fotó: Pinti Attila
Mivel a Suta-tó árvízvédelmi létesítményként vésztározó szerepet tölt majd be, ezért csak részben töltik fel, hogy egy árhullám esetén a megnövekedő vízmennyiséget be tudja fogadni.
azóta csak akkor telt fel, amikor hódok torlaszolták el a kifolyót. A helyreállítás 2021-ben az évek alatt erdővé fejlődött bozót kivágásával kezdődött, mintegy 40 ezer köbméternyi földet, bokrot, gyökérzetet távolítottak el a mederkotrás során.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
4 hozzászólás