Fotó: Barabás Ákos
A szennyvízkezelés elmulasztása és természetvédelmi területek felégetése voltak idén a legsúlyosabb természet és környezet elleni törvénysértések Hargita megyében. A környezetőrség majdnem húsz ügyben bűnvádi feljelentést is tett a tettesek ellen.
2024. november 20., 07:362024. november 20., 07:36
Noha idén számos, természet és környezet elleni bűncselekményt észlelt a Hargita Megyei Környezetőrség, és még több kihágás miatt szabtak ki pénzbírságokat majdnem kétmillió lej összértékben, az esztendő elejétől október végéig eltelt tíz hónap alatt valamivel kevesebb ügyben kellett eljárjanak, mint az előző év azonos időszakában.
Ezek közül 36 csak kisebb szabálytalanság volt, amelyek miatt csak figyelmeztetést kaptak az érintettek, 64 alkalommal viszont bírságoltak is, összesen 1,7 millió lejre.
A kirótt bírság értéke szempontjából az idei legsúlyosabb törvénysértés a szennyvízkezelés elmulasztása volt – tudtuk meg Balla Izabellától, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetőjétől. Az ügyben két ok miatt összesen 90 ezer lejes pénzbírságot róttak ki a balánybányai szennyvíztisztító állomás működtetőjére, ugyanis, amint az egy panasz nyomán indított kivizsgálás során kiderült,
– tájékoztatott a megyei szakhatóság vezetője.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A környezetőrségnek idén tizenkilenc olyan ügye volt, amelyekben nemcsak törvénysértés, hanem bűncselekmény történt, így azokban bűnvádi feljelentést tettek. Jellemzően a hulladékkal történő környezetszennyezés, valamint a természetvédelmi területek felégetése a leggyakoribb ilyen jellegű törvénysértés.
– hangsúlyozta Balla Izabella.
Noha viszonylag gyakran indul bűnvádi kivizsgálás természetvédelmi területek felégetése miatt, ítélet annál ritkábban születik ezekben az eljárásokban
Fotó: Tuchiluș Alex
A megyei környezetőrség idén 11 hasonló ügyben tett bűnvádi feljelentést, további 3 esetben a hulladékbegyűjtési, kezelési és hasznosítási tevékenység végzése során kötelező intézkedések elmulasztásáért, 2 esetben azért, mert az érintett területet nem állították vissza eredeti állapotába, valamint 1-1 esetben szeméttel történő környezetszennyezésért – azaz a hulladéknak az engedélyezett telephelyen kívül való elhagyásáért –, védett fajhoz tartozó állat elpusztítása, illetve fecskefészek megrongálása miatt.
Noha viszonylag gyakran indul bűnvádi kivizsgálás természetvédelmi területek felégetése miatt, ítélet annál ritkábban születik ezekben az eljárásokban.
– tudtuk meg a megyei környezetőség vezetőjétől. Balla Izabella azonban felhívta arra is a figyelmet, hogy a területtulajdonosok abban az esetben is felelősségre vonhatók, ha nem ők gyújtották fel a területet. Ha ugyanis az rendszeresen le van kaszálva, vagy legeltetve, nem igazán tud meggyulladni – részletezte a területtulajdonosok felelősségét.
Fotó: Veres Nándor
Év elejétől október végéig hatvannégy esetben panasz nyomán indított kivizsgálást a megyei környezetőrség. Természetvédelmi területen történő illegális építkezések, szennyvízkezeléssel kapcsolatos hiányosságok, nem megfelelő hulladékkezelés miatt kaptak leggyakrabban bejelentéseket. Két olyan ügy is volt ugyanakkor, amelyekben erdőkitermelési tevékenységre panaszkodtak a bejelentők: a fakitermelők patakmedreken vontatták át a farönköket olyan települések közelében, ahol nincs vezetékes víz, így a felzavarodott patakvíz miatt tettek bejelentést a panaszosok – mondta Balla Izabella.
A megyei környezetőség idén mintegy 40 ellenőrzéssel többet végzett el, mint tavaly, a szabálytalanságok miatt kirótt pénzbírságok összértéke viszont nagyjából 400 ezer lejjel kevesebb volt a múlt év azonos időszakáig feljegyzett adatokhoz képest, és idén kevesebb volt a természet és környezet elleni törvénysértés is a megyében.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kedden bejelentette, hogy megtámadta az alkotmánybíróságon a „megszorítások” törvénytervezét, amelyet kormányzati felelősségvállalással fogadtatott el a Bolojan-kabinet.
Fokozott légköri instabilitásra vonatkozó, sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki Moldva, Erdély, Máramaros, Olténia és Munténia területére kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Falkába verődött kutyák kergettek fel a minap egy csíkszeredai férfit egy kerítésre a Brassói úton. A kóbor kutyák begyűjtése az önkormányzat felelőssége, ezért a városvezetést petícióban kérte az érintett, hogy rendezze a problémát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu szerint a második deficitcsökkentő csomagnak ki kell küszöbölnie a méltánytalanságokat, hogy az adóterheket ne csak az alacsony és közepes jövedelmű polgárok viseljék.
Az előző kormány intézkedései következtében tavaly megszűnt 82 ezer vállalkozás, az új kormány megszorító intézkedései nyomán pedig legalább annyi, ha nem kétszer több fog megszűnni idén, véli a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
szóljon hozzá!