Folyóba ömlő szennyvíz, tarlóégetések – idén is volt dolga a környezetőrségnek

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

A szennyvízkezelés elmulasztása és természetvédelmi területek felégetése voltak idén a legsúlyosabb természet és környezet elleni törvénysértések Hargita megyében. A környezetőrség majdnem húsz ügyben bűnvádi feljelentést is tett a tettesek ellen.

Széchely István

2024. november 20., 07:362024. november 20., 07:36

Noha idén számos, természet és környezet elleni bűncselekményt észlelt a Hargita Megyei Környezetőrség, és még több kihágás miatt szabtak ki pénzbírságokat majdnem kétmillió lej összértékben, az esztendő elejétől október végéig eltelt tíz hónap alatt valamivel kevesebb ügyben kellett eljárjanak, mint az előző év azonos időszakában.

Idén 515 ellenőrzést végzett a szakhatóság és 100 esetben alkalmaztak valamilyen szankciót a tapasztalt törvénysértések miatt.

Ezek közül 36 csak kisebb szabálytalanság volt, amelyek miatt csak figyelmeztetést kaptak az érintettek, 64 alkalommal viszont bírságoltak is, összesen 1,7 millió lejre.

A kirótt bírság értéke szempontjából az idei legsúlyosabb törvénysértés a szennyvízkezelés elmulasztása volt – tudtuk meg Balla Izabellától, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetőjétől. Az ügyben két ok miatt összesen 90 ezer lejes pénzbírságot róttak ki a balánybányai szennyvíztisztító állomás működtetőjére, ugyanis, amint az egy panasz nyomán indított kivizsgálás során kiderült,

a telephelyről tisztítatlanul engedték a szennyvizet az Oltba, ráadásul engedély nélkül működött a szennyvíztisztító

– tájékoztatott a megyei szakhatóság vezetője.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Természetvédelmi területek felégetése a leggyakoribb bűncselekmény

A környezetőrségnek idén tizenkilenc olyan ügye volt, amelyekben nemcsak törvénysértés, hanem bűncselekmény történt, így azokban bűnvádi feljelentést tettek. Jellemzően a hulladékkal történő környezetszennyezés, valamint a természetvédelmi területek felégetése a leggyakoribb ilyen jellegű törvénysértés.

A hulladékkezelésre vonatkozó törvény értelmében 3 hónaptól 1 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható az, aki természetvédelmi területet éget fel

– hangsúlyozta Balla Izabella.

Környezetszennyezés Galéria

Noha viszonylag gyakran indul bűnvádi kivizsgálás természetvédelmi területek felégetése miatt, ítélet annál ritkábban születik ezekben az eljárásokban

Fotó: Tuchiluș Alex

A megyei környezetőrség idén 11 hasonló ügyben tett bűnvádi feljelentést, további 3 esetben a hulladékbegyűjtési, kezelési és hasznosítási tevékenység végzése során kötelező intézkedések elmulasztásáért, 2 esetben azért, mert az érintett területet nem állították vissza eredeti állapotába, valamint 1-1 esetben szeméttel történő környezetszennyezésért – azaz a hulladéknak az engedélyezett telephelyen kívül való elhagyásáért –, védett fajhoz tartozó állat elpusztítása, illetve fecskefészek megrongálása miatt.

Noha viszonylag gyakran indul bűnvádi kivizsgálás természetvédelmi területek felégetése miatt, ítélet annál ritkábban születik ezekben az eljárásokban.

Az esetek többségében nem kerülnek meg a tettesek, így néhány év elteltével ejtik ezeket az ügyeket a bűnüldöző szervek

– tudtuk meg a megyei környezetőség vezetőjétől. Balla Izabella azonban felhívta arra is a figyelmet, hogy a területtulajdonosok abban az esetben is felelősségre vonhatók, ha nem ők gyújtották fel a területet. Ha ugyanis az rendszeresen le van kaszálva, vagy legeltetve, nem igazán tud meggyulladni – részletezte a területtulajdonosok felelősségét.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Gyakran panaszok nyomán indítanak kivizsgálást

Év elejétől október végéig hatvannégy esetben panasz nyomán indított kivizsgálást a megyei környezetőrség. Természetvédelmi területen történő illegális építkezések, szennyvízkezeléssel kapcsolatos hiányosságok, nem megfelelő hulladékkezelés miatt kaptak leggyakrabban bejelentéseket. Két olyan ügy is volt ugyanakkor, amelyekben erdőkitermelési tevékenységre panaszkodtak a bejelentők: a fakitermelők patakmedreken vontatták át a farönköket olyan települések közelében, ahol nincs vezetékes víz, így a felzavarodott patakvíz miatt tettek bejelentést a panaszosok – mondta Balla Izabella.

A megyei környezetőség idén mintegy 40 ellenőrzéssel többet végzett el, mint tavaly, a szabálytalanságok miatt kirótt pénzbírságok összértéke viszont nagyjából 400 ezer lejjel kevesebb volt a múlt év azonos időszakáig feljegyzett adatokhoz képest, és idén kevesebb volt a természet és környezet elleni törvénysértés is a megyében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Megint jön egy salátarendelet, és ez még keserűbb lesz

Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.

Megint jön egy salátarendelet, és ez még keserűbb lesz
2025. július 02., szerda

Földrengés volt ma reggel, amikor a legtöbben munkába készültek

A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengés volt ma reggel, amikor a legtöbben munkába készültek
2025. július 02., szerda

Hatezer hektár alá csökkent a burgonyaföldek összterülete Hargita megyében

A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterülete, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.

Hatezer hektár alá csökkent a burgonyaföldek összterülete Hargita megyében
2025. július 01., kedd

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is

Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is
2025. július 01., kedd

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében

Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében
2025. július 01., kedd

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság

Az ítélet nem jogerős.

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság
2025. július 01., kedd

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban

A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban
2025. július 01., kedd

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra
2025. július 01., kedd

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák

Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák