Fotó: Barabás Ákos
A szennyvízkezelés elmulasztása és természetvédelmi területek felégetése voltak idén a legsúlyosabb természet és környezet elleni törvénysértések Hargita megyében. A környezetőrség majdnem húsz ügyben bűnvádi feljelentést is tett a tettesek ellen.
2024. november 20., 07:362024. november 20., 07:36
Noha idén számos, természet és környezet elleni bűncselekményt észlelt a Hargita Megyei Környezetőrség, és még több kihágás miatt szabtak ki pénzbírságokat majdnem kétmillió lej összértékben, az esztendő elejétől október végéig eltelt tíz hónap alatt valamivel kevesebb ügyben kellett eljárjanak, mint az előző év azonos időszakában.
Ezek közül 36 csak kisebb szabálytalanság volt, amelyek miatt csak figyelmeztetést kaptak az érintettek, 64 alkalommal viszont bírságoltak is, összesen 1,7 millió lejre.
A kirótt bírság értéke szempontjából az idei legsúlyosabb törvénysértés a szennyvízkezelés elmulasztása volt – tudtuk meg Balla Izabellától, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetőjétől. Az ügyben két ok miatt összesen 90 ezer lejes pénzbírságot róttak ki a balánybányai szennyvíztisztító állomás működtetőjére, ugyanis, amint az egy panasz nyomán indított kivizsgálás során kiderült,
– tájékoztatott a megyei szakhatóság vezetője.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A környezetőrségnek idén tizenkilenc olyan ügye volt, amelyekben nemcsak törvénysértés, hanem bűncselekmény történt, így azokban bűnvádi feljelentést tettek. Jellemzően a hulladékkal történő környezetszennyezés, valamint a természetvédelmi területek felégetése a leggyakoribb ilyen jellegű törvénysértés.
– hangsúlyozta Balla Izabella.
Noha viszonylag gyakran indul bűnvádi kivizsgálás természetvédelmi területek felégetése miatt, ítélet annál ritkábban születik ezekben az eljárásokban
Fotó: Tuchiluș Alex
A megyei környezetőrség idén 11 hasonló ügyben tett bűnvádi feljelentést, további 3 esetben a hulladékbegyűjtési, kezelési és hasznosítási tevékenység végzése során kötelező intézkedések elmulasztásáért, 2 esetben azért, mert az érintett területet nem állították vissza eredeti állapotába, valamint 1-1 esetben szeméttel történő környezetszennyezésért – azaz a hulladéknak az engedélyezett telephelyen kívül való elhagyásáért –, védett fajhoz tartozó állat elpusztítása, illetve fecskefészek megrongálása miatt.
Noha viszonylag gyakran indul bűnvádi kivizsgálás természetvédelmi területek felégetése miatt, ítélet annál ritkábban születik ezekben az eljárásokban.
– tudtuk meg a megyei környezetőség vezetőjétől. Balla Izabella azonban felhívta arra is a figyelmet, hogy a területtulajdonosok abban az esetben is felelősségre vonhatók, ha nem ők gyújtották fel a területet. Ha ugyanis az rendszeresen le van kaszálva, vagy legeltetve, nem igazán tud meggyulladni – részletezte a területtulajdonosok felelősségét.
Fotó: Veres Nándor
Év elejétől október végéig hatvannégy esetben panasz nyomán indított kivizsgálást a megyei környezetőrség. Természetvédelmi területen történő illegális építkezések, szennyvízkezeléssel kapcsolatos hiányosságok, nem megfelelő hulladékkezelés miatt kaptak leggyakrabban bejelentéseket. Két olyan ügy is volt ugyanakkor, amelyekben erdőkitermelési tevékenységre panaszkodtak a bejelentők: a fakitermelők patakmedreken vontatták át a farönköket olyan települések közelében, ahol nincs vezetékes víz, így a felzavarodott patakvíz miatt tettek bejelentést a panaszosok – mondta Balla Izabella.
A megyei környezetőség idén mintegy 40 ellenőrzéssel többet végzett el, mint tavaly, a szabálytalanságok miatt kirótt pénzbírságok összértéke viszont nagyjából 400 ezer lejjel kevesebb volt a múlt év azonos időszakáig feljegyzett adatokhoz képest, és idén kevesebb volt a természet és környezet elleni törvénysértés is a megyében.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!