Van, amikor nyilvánvaló a bántalmazás, de olyan is, amikor nem mindenki számára az. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Második szakaszához érkezett a gyulafehérvári Caritas által indított kutatás, amelyben arra keresik a választ, hogy a társadalom tagjai hogyan reagálnak a bántalmazásra, az agresszióra. Első körben a szülőket, nagyszülőket, pedagógusokat kérdezték meg, most a fiatalok véleményére kíváncsiak.
2021. június 24., 22:022021. június 24., 22:02
2021. június 25., 15:432021. június 25., 15:43
A Gyulafehérvári Caritas csatlakozott a magyarországi Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány tavasszal indult kutatásához, és online kérdőívek segítségével Erdélyben
A régiós kutatás célja, hogy szakemberek az eredmények alapján olyan javaslatokat fogalmazzanak meg a közösségek számára, amelyek növelhetik a gyermekek biztonságát, és segíteni tudnak a helyi közösségeknek a gyermekekkel szembeni bántalmazás megelőzésében, felismerésében és kezelésében.
A bántalmazás társadalmi elfogadottságáról készít felmérést Egy pofon még nem a világ? címmel a Gyulafehérvári Caritas, csatlakozva több országban is készülő kutatáshoz.
Első körben a felnőtteket kérdezték meg a gyermekekkel szembeni bántalmazás formáiról, illetve arról, hogy tudják-e, hova kell fordulni erőszak esetén. Most a gyermekek, fiatalok válaszaira kíváncsiak a szakemberek. A Te hogy látod? című felmérés célja, hogy kiderítse, milyen megerősítésre van szükségük a gyermekeknek ahhoz, hogy tudatosan és kevésbé védtelenül nézzenek szembe a bántó helyzetekkel. Hogy felmérje, mennyire biztonságos az a közösség, ahol a gyermekek felnőnek, van-e kihez fordulnia a gyermeknek, ha bántják,
A felmérés három kérdőívből áll: az elsőben és a másodikban azonos helyzetekkel, de más kérdésekkel találkoznak a gyermekek.
De arra is kíváncsiak, hogy ha egy másik gyermeket szégyenítenek meg, bántanak, akkor a válaszadó hogyan reagál, segítségére siet-e, elmondja-e felnőttnek, vagy hallgat róla, elnéz. Elsősorban olyan helyzetekre kérdeznek rá, amikor lehet, hogy nem nyilvánvaló az agresszió, például a felnőtt ordibál a gyermekre, az osztálytársak kigúnyolják a társukat, valaki beszól és megszégyeníti a másikat.
A harmadik kérdőívben szereplő kérdések ahhoz kapcsolódnak, hogy van-e kivel megosztani az örömöt, bánatot, nyugtalanságot, különböző kérdéseket, és ha igen, kicsoda az: barát, szülő, felnőtt, lelki gondozó?
A fiataloknak szánt kérdőívet június 30-ig lehet kitölteni, és elérhető a gyulafehérvári Caritas honlapján. A kutatás egy-egy helyi közösségben megvalósuló fókuszcsoportos felméréssel is kiegészül, eredménye pedig a Gyulafehérvári Caritas weboldalán lesz elérhető, várhatón még az év végén.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
1 hozzászólás