Néhány éve még szabadon lenghetett a város zászlója, amíg bírósági végzések következtében el nem távolították
Fotó: Gecse Noémi
Kormányhatározatra várnak Csíkszereda város zászlajának hivatalossá tételének érdekében, az önkormányzati képviselő-testület a zászló elfogadásáról szóló év eleji határozatát nemrég a közigazgatási minisztérium elvárása szerint módosította, és újra előterjesztik jóváhagyásra. A városháza ülésterméből 2016-ban, a homlokzatáról 2018-ban távolították el a lobogókat a Dan Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) nyertes pereinek következtében.
2022. október 09., 22:012022. október 09., 22:01
Szekeres Attila István heraldikust, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnökét kérdeztük, mit kell tudni Csíkszereda megyei jogú város zászlójáról, amelynek kormányzati elfogadásához nemrég hagyott jóvá tanácsi határozatot a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület. Mint a szakember ismertette, Csíkszereda zászlója a város címerének jelképeit tükrözi vissza. A fehér mező a címer ezüst mezőjét, a mezőt átszelő vörös vonal a vörös szívet, a három kék nefelejcs virága pedig a szívből kinövő három kék nefelejcset szimbolizálja. Megtudtuk azt is, hogy
Mint köztudott, a város zászlóját vissza kellett vonni a közterületekről, holott nincsen semmilyen olyan jelkép benne, amely bárkit sértene. „A román jogszabályok lehetővé tették, hogy a közigazgatási egységeknek lehessenek saját címereik, azonban a zászlókra vonatkozóan nem volt szabályozás. Ezért sok település önkormányzati határozattal hagyta jóvá a település zászlóját, akárcsak Csíkszereda. Csakhogy a székelyföldi önkormányzatok határozatait ellentétben Románia más részeivel, megtámadták, és vissza kellett vonniuk a lobogókat” – részletezte Szekeres. Hozzátette, a kormány végül 2015-ben hagyott jóvá egy olyan jogszabályt, amely a zászlók elfogadását szabályozza, így ennek alapján kérhetik a települések a zászlójuk elfogadását.
Több éve annak, hogy jogerős bírósági végzés miatt visszavonták a székely- és városzászlókat Csíkszereda közterületeiről, miután 2015-ben ezek eltávolításáért a Dan Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) pert indított. Néhány éves jogi huzavona után az egyesület elérte célját, Csíkszereda városházának ülésterméből 2016-ban, majd az épület homlokzatáról 2018-ban távolították el a zászlókat, majd ugyancsak kénytelenek voltak levetetni a szóban forgó lobogókat a Városi Művelődési Ház előtti zászlórudakról is.
Fotó: Gecse Noémi
A város zászlójának törvényes használatának érdekében a csíkszeredai önkormányzat idén januárban fogadott el határozatot, amelyet továbbítottak a közigazgatási minisztériumnak jóváhagyásra. A szaktárca azonban pontosításokat kért a dokumentációban.
– magyarázta Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Az új határozat zászlótervet tartalmazó mellékletében a lobogó pontos adatait tüntették fel, azaz méreteit és színhasználatát mindkét oldaláról, ugyanis ezek a határozat első változatából hiányoztak. Az újraküldött rajz szerint a város zászlója 135 centiméter hosszú, 90 centiméter széles, fehér, vörös és kék színű. Az új határozatban továbbá a kettes számú melléklet zászlóleírását is módosították. Ez szerint a zászlót két egyforma részre osztja egy vörös csík, a felső mezőben kettő, az alsó mezőben egy kék nefelejcs-virágszirom látható. A zászló alapját a város címere képezi, amelyet 2021-ben hagytak jóvá a 1062-es számú kormányhatározattal. A zászló jelképei a város 18 századból származó pecsétjéről és címeréről származnak, amelyek szívből kinövő három kék nefelejcs virágot tükrözik vissza.
Mint megtudtuk, az ekképpen módosított határozatot elküldik a közigazgatási minisztériumnak, amely jóváhagyást kér az Országos Címer-, Pecsét- és Névtani Bizottságtól. „A bizottsági jóváhagyást követően kormányhatározat születik, és ennek kihirdetését követően kezdhetjük el használni Csíkszereda városzászlaját” – bizakodott Korodi.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
szóljon hozzá!