Néhány éve még szabadon lenghetett a város zászlója, amíg bírósági végzések következtében el nem távolították
Fotó: Gecse Noémi
Kormányhatározatra várnak Csíkszereda város zászlajának hivatalossá tételének érdekében, az önkormányzati képviselő-testület a zászló elfogadásáról szóló év eleji határozatát nemrég a közigazgatási minisztérium elvárása szerint módosította, és újra előterjesztik jóváhagyásra. A városháza ülésterméből 2016-ban, a homlokzatáról 2018-ban távolították el a lobogókat a Dan Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) nyertes pereinek következtében.
2022. október 09., 22:012022. október 09., 22:01
Szekeres Attila István heraldikust, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnökét kérdeztük, mit kell tudni Csíkszereda megyei jogú város zászlójáról, amelynek kormányzati elfogadásához nemrég hagyott jóvá tanácsi határozatot a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület. Mint a szakember ismertette, Csíkszereda zászlója a város címerének jelképeit tükrözi vissza. A fehér mező a címer ezüst mezőjét, a mezőt átszelő vörös vonal a vörös szívet, a három kék nefelejcs virága pedig a szívből kinövő három kék nefelejcset szimbolizálja. Megtudtuk azt is, hogy
Mint köztudott, a város zászlóját vissza kellett vonni a közterületekről, holott nincsen semmilyen olyan jelkép benne, amely bárkit sértene. „A román jogszabályok lehetővé tették, hogy a közigazgatási egységeknek lehessenek saját címereik, azonban a zászlókra vonatkozóan nem volt szabályozás. Ezért sok település önkormányzati határozattal hagyta jóvá a település zászlóját, akárcsak Csíkszereda. Csakhogy a székelyföldi önkormányzatok határozatait ellentétben Románia más részeivel, megtámadták, és vissza kellett vonniuk a lobogókat” – részletezte Szekeres. Hozzátette, a kormány végül 2015-ben hagyott jóvá egy olyan jogszabályt, amely a zászlók elfogadását szabályozza, így ennek alapján kérhetik a települések a zászlójuk elfogadását.
Több éve annak, hogy jogerős bírósági végzés miatt visszavonták a székely- és városzászlókat Csíkszereda közterületeiről, miután 2015-ben ezek eltávolításáért a Dan Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) pert indított. Néhány éves jogi huzavona után az egyesület elérte célját, Csíkszereda városházának ülésterméből 2016-ban, majd az épület homlokzatáról 2018-ban távolították el a zászlókat, majd ugyancsak kénytelenek voltak levetetni a szóban forgó lobogókat a Városi Művelődési Ház előtti zászlórudakról is.
Fotó: Gecse Noémi
A város zászlójának törvényes használatának érdekében a csíkszeredai önkormányzat idén januárban fogadott el határozatot, amelyet továbbítottak a közigazgatási minisztériumnak jóváhagyásra. A szaktárca azonban pontosításokat kért a dokumentációban.
– magyarázta Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Az új határozat zászlótervet tartalmazó mellékletében a lobogó pontos adatait tüntették fel, azaz méreteit és színhasználatát mindkét oldaláról, ugyanis ezek a határozat első változatából hiányoztak. Az újraküldött rajz szerint a város zászlója 135 centiméter hosszú, 90 centiméter széles, fehér, vörös és kék színű. Az új határozatban továbbá a kettes számú melléklet zászlóleírását is módosították. Ez szerint a zászlót két egyforma részre osztja egy vörös csík, a felső mezőben kettő, az alsó mezőben egy kék nefelejcs-virágszirom látható. A zászló alapját a város címere képezi, amelyet 2021-ben hagytak jóvá a 1062-es számú kormányhatározattal. A zászló jelképei a város 18 századból származó pecsétjéről és címeréről származnak, amelyek szívből kinövő három kék nefelejcs virágot tükrözik vissza.
Mint megtudtuk, az ekképpen módosított határozatot elküldik a közigazgatási minisztériumnak, amely jóváhagyást kér az Országos Címer-, Pecsét- és Névtani Bizottságtól. „A bizottsági jóváhagyást követően kormányhatározat születik, és ennek kihirdetését követően kezdhetjük el használni Csíkszereda városzászlaját” – bizakodott Korodi.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterülete, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
szóljon hozzá!