Majdnem minden gyógyszertárban kapható antigéngyorsteszt
Fotó: Haáz Vince
Noha Székelyföldön is népszerűek a gyógyszertárakban kapható, a koronavírus-fertőzés kimutatására alkalmas, otthon is elvégezhető antigéngyorstesztek, ezek eredménye félrevezető lehet. A hiteles visszajelzés érdekében szakemberre kellene bízni a gyorstesztek elvégzését is, otthon ugyanis a nem hozzáértők gyakran fals negatív eredményt kapnak.
2021. augusztus 21., 21:362021. augusztus 21., 21:36
Több orvos is arra hívta fel a figyelmet az Adevărul napilap beszámolója szerint, hogy az otthon is elvégezhető antigéngyorstesztek sok esetben pontatlanok, gyakran adnak fals negatív eredményt. Ennek oka viszont nem feltétlenül a teszt minőségében keresendő, inkább annak pontatlan elvégzésében.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője is úgy látja, hogy több kockázatot is rejt az otthoni tesztelés. Egyrészt sehol sem fogadják el,
Ami még ennél is aggasztóbb viszont az, hogy egy negatív eredmény láttán az illető megnyugszik, nem fordul orvoshoz, de ha valójában fertőzött, időközben súlyosbodhatnak a tünetei, esetleg másokat is megfertőz.
„Senki sem végez el véletlenül antigéngyorstesztet otthon, ha valaki így tesz, az azt jelenti, hogy úgy érzi, valami nincs rendben.
vagy ha mindenképpen gyorstesztet szeretnénk, ne mi magunk végezzük el, hanem bízzuk a háziorvosunkra, a munkaorvosunkra, a gyógyszerészekre azokban a gyógyszertárakban, ahol ezt vállalják, vagy bármilyen más hozzáértő személyre” – húzta alá Tar Gyöngyi.
A gyorstesztek tehát – amennyiben otthon végzik el ezeket – nem megbízhatók, mégis népszerűek a lakosság körében. Marosszéken az általunk megkérdezett mindkét gyógyszertárban azt a választ kaptuk, hogy nagyon keresettek az antigéngyorstesztek.
A gyorsteszt elvégzését érdemes lenne szakemberre bízni
Fotó: Varga György/MTI
Az egyik vidéki gyógyszertár alkalmazottja, Puskás Noémi arról számolt be, hogy többféle árfekvésű gyorstesztjük van, amely kimutatja, hogy a nyálban jelen van-e a koronavírus. A legtöbb a terhességi teszthez hasonlóan dupla csíkkal jelzi a vírus jelenlétét a nyálban.
Volt olyan vásárlójuk, akinek pozitív volt az eredménye, és ezt megerősítette a PCR-teszt is.
„Bár augusztusban a gyógyszertárakban is pangás van, azért most is gyakran vásárolnak antigéntesztet. Júniusban és júliusban fogyott el sok belőlük, hiszen voltak olyan tömegrendezvények, ahová legalább egy ilyen antigénteszt negatív eredményét fel kellett mutatni. Előreláthatóan
Legtöbben azért veszik, mert megfázásra utaló tüneteik vannak, és szeretnék tudni, hogy komolyabb baj, például koronavírus-fertőzés áll a háttérben, vagy sem” – részletezte Puskás Noémi.
Az egyik marosvásárhelyi gyógyszertárláncnál dolgozó szakember érdeklődésünkre úgy nyilatkozott, hogy főként a tesztköteles országokba nyaralni készülő személyek vesznek gyorstesztet, hogy ne a reptéren vagy a nyaralás kezdetén derüljön ki az esetleges fertőzés. De azok is igénylik, akik az áltagosnál aggodalmaskodóbbak, és felfedezni vélik magukon a koronavírus tüneteit. Kiemelte,
ezért ha betegnek érzik magukat, forduljanak orvoshoz.
Csíkszeredában is hasonló tapasztalatokról számoltak be a gyógyszerészek. Az egyik patika szakembereinek elmondása szerint főként a gyorstesztek megjelenését követően, a nyári szezon elején voltak igazán népszerűek ezek az eszközök, jelenleg már csökkent irántuk a kereslet. Az elején problémát jelentett, hogy
Az is gyakori kérdésnek számít továbbá, hogy elvégzik-e a gyógyszertárban a gyorstesztet, a szakemberek pedig részletesen bemutatják a működését minden olyan vásárló számára, aki otthoni használatra szerzi be. A gyógyszertárban kétféle gyorsteszt kapható, az egyik 30, a másik 32 lejes áron.
Egy másik csíkszeredai gyógyszertárban ugyancsak arra mutattak rá, hogy míg a gyorstesztek megjelenését követően naponta több mint tíz darabot értékesítettek, mára csökkent ez az érték. Ehhez a gyógyszerész szerint az is hozzájárult, hogy egyre kevésbé hisznek az emberek a vírussal kapcsolatos dolgokban. Hozzátette, noha mindenkinek elmagyarázták, hogyan kell ezeket helyesen elvégezni, azt is tanácsolták, hogy bízzák inkább szakemberre, például a háziorvosukra, de a legtöbben mégis otthon végezték el. A gyógyszertárban kapható gyorsteszt 49,90 lejbe kerül.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
1 hozzászólás