Fotó: magyarszepprozanapja.hu
Csaknem hetven településen tartanak rendezvényeket a magyar széppróza napjához kapcsolódóan Magyarországon és a Kárpát-medencében február 12. és 23. között. A Magyar Írószövetség kezdeményezésére a magyar széppróza napját február 18.-án, Jókai Mór születésnapján ünneplik.
2018. február 02., 15:192018. február 02., 15:19
Több mint 120 kortárs író részvételével ünneplik meg első alkalommal a magyar széppróza napját – mondta el Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke pénteken Budapesten. Hozzáfűzte: a február 12. és 23. között zajló több mint száz program szervezésében több mint ötven magyarországi és határon túli kulturális intézmény és szervezet vesz részt.
A rendezvénysorozat fő támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a február 18-i központi gálát a Petőfi Irodalmi Múzeumban rendezik meg – adja hírül az MTI.
A magyar széppróza a 19. és 20. században olyan beteljesülést ért meg, amely érdemes arra, hogy felhívjuk rá a figyelmet – mondta Mezey Katalin Kossuth-díjas író, a Magyar Írószövetség elnökségi tagja és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) irodalmi tagozatának vezetője. Kiemelte:
Február 18. a karácsony és a januári holtidő után alkalmas dátum az új könyves szezon elindítására – indokolta az Írószövetség döntését Mezey Katalin. Hozzátette: a magyar próza napjának dátumára
Hasonló okból vetették el Krúdy Gyula születésnapját, október 21-ét is, amely az 1956-os forradalom évfordulójához lett volna túl közel.
Szentmártoni János közölte, hétfőn megbeszélést folytattak a MKKE képviselőivel, ahol javasolták a szervezet számára, hogy esetleg Esterházy Péter-emléknapként emlékezzenek meg április 14-ről. A két szervezet megegyezett abban,
Erős Kinga, a Magyar Írószövetség titkára a február 18-i központi gála programját ismertette a sajtótájékoztatón. Az est részeként négy szerző – Nagy Koppány Zsolt, Végh Attila, Bene Zoltán és Weiner Sennyei Tibor – részvételével
valamint lesz koncert és meghirdetnek egy határon túli középiskolásoknak szóló irodalmi pályázatot is.
A magyar széppróza napja eseményeit Munkácstól Rimócon át Sepsiszentgyörgyig könyvtárakban, művelődési központokban, kávéházakban, múzeumokban szervezik meg. A rendezvénysorozat az írótársadalom széles körét mutatja be, tartanak majd irodalmi sétát, tematikus prózaestet, rendhagyó irodalomórát, gyermekeknek szóló játékos programokat és író-olvasó találkozókat. Ezekről bővebben a magyarszepprozanapja.hu oldalon lehet olvasni.
Magyarországon kívül Ukrajnában, Szlovákiában és Romániában is tartanak programokat a magyar széppróza napjához kapcsolódóan. Az Erdélyi Magyar Írók Ligája szervezésében február 19-én
Közreműködik Demeter Zsuzsa irodalomtörténész, a Helikon szerkesztője.
közreműködik Szonda Szabolcs író, költő, műfordító, a Bod Péter könyvtár igazgatója. Szatmárnémetiben ugyancsak 18 órától az Északi Színház kávézójában Ficher Botond író, költő, műfordító, irodalomszervező, Király Farkas író, költő, műfordító és Márton Evelin író a rendezvény meghívottja. Közreműködik Kereskényi Sándor esszéíró, irodalomkritikus, irodalomszervező, a Szatmárnémeti Múzeum Posztmodern-kutató intézetének vezetője, a Sugárút folyóirat szerkesztője.
Szintén a Magyar Írószövetség kezdeményezésére tartották meg első alkalommal 1964. április 11-én a magyar költészet napját, 1984. szeptember 21-én pedig a magyar dráma napját, amelyeket azóta is minden évben különböző eseményekkel, rendezvényekkel ünnepelnek szerte a Kárpát-medencében.
– vélik a kezdeményezők. Rámutattak, azt remélik, hogy az általuk kezdeményezett ünnep jelentősen hozzájárul majd a magyar prózairodalom eredményeinek és a kortárs prózaírók munkásságának jobb megismeréséhez és megbecsüléséhez.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
A halál témáját dolgozza fel az előadás, amelyet szombaton mutat be a Csíki Játékszín. A Kovács János meghal a humor és a dráma találkozására épít, amelyen egyszerre kacaghatnak és sírhatnak a nézők.
Szakács-Paál István székelyudvarhelyi polgármesterrel egyeztetett, majd az Üldözöttek és áldozatok emlékművénél helyezett el koszorút szerdán Gulyás Gergely magyar országgyűlési képviselő, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Udvarhelyszéken sérüléssel járó baleset történt, Gyergyószéken pedig ittas vezetésen kaptak egy sofőrt a keddi nap folyamán.
szóljon hozzá!