Fotó: magyarszepprozanapja.hu
Csaknem hetven településen tartanak rendezvényeket a magyar széppróza napjához kapcsolódóan Magyarországon és a Kárpát-medencében február 12. és 23. között. A Magyar Írószövetség kezdeményezésére a magyar széppróza napját február 18.-án, Jókai Mór születésnapján ünneplik.
2018. február 02., 15:192018. február 02., 15:19
Több mint 120 kortárs író részvételével ünneplik meg első alkalommal a magyar széppróza napját – mondta el Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke pénteken Budapesten. Hozzáfűzte: a február 12. és 23. között zajló több mint száz program szervezésében több mint ötven magyarországi és határon túli kulturális intézmény és szervezet vesz részt.
A rendezvénysorozat fő támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a február 18-i központi gálát a Petőfi Irodalmi Múzeumban rendezik meg – adja hírül az MTI.
A magyar széppróza a 19. és 20. században olyan beteljesülést ért meg, amely érdemes arra, hogy felhívjuk rá a figyelmet – mondta Mezey Katalin Kossuth-díjas író, a Magyar Írószövetség elnökségi tagja és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) irodalmi tagozatának vezetője. Kiemelte:
Február 18. a karácsony és a januári holtidő után alkalmas dátum az új könyves szezon elindítására – indokolta az Írószövetség döntését Mezey Katalin. Hozzátette: a magyar próza napjának dátumára
Hasonló okból vetették el Krúdy Gyula születésnapját, október 21-ét is, amely az 1956-os forradalom évfordulójához lett volna túl közel.
Szentmártoni János közölte, hétfőn megbeszélést folytattak a MKKE képviselőivel, ahol javasolták a szervezet számára, hogy esetleg Esterházy Péter-emléknapként emlékezzenek meg április 14-ről. A két szervezet megegyezett abban,
Erős Kinga, a Magyar Írószövetség titkára a február 18-i központi gála programját ismertette a sajtótájékoztatón. Az est részeként négy szerző – Nagy Koppány Zsolt, Végh Attila, Bene Zoltán és Weiner Sennyei Tibor – részvételével
valamint lesz koncert és meghirdetnek egy határon túli középiskolásoknak szóló irodalmi pályázatot is.
A magyar széppróza napja eseményeit Munkácstól Rimócon át Sepsiszentgyörgyig könyvtárakban, művelődési központokban, kávéházakban, múzeumokban szervezik meg. A rendezvénysorozat az írótársadalom széles körét mutatja be, tartanak majd irodalmi sétát, tematikus prózaestet, rendhagyó irodalomórát, gyermekeknek szóló játékos programokat és író-olvasó találkozókat. Ezekről bővebben a magyarszepprozanapja.hu oldalon lehet olvasni.
Magyarországon kívül Ukrajnában, Szlovákiában és Romániában is tartanak programokat a magyar széppróza napjához kapcsolódóan. Az Erdélyi Magyar Írók Ligája szervezésében február 19-én
Közreműködik Demeter Zsuzsa irodalomtörténész, a Helikon szerkesztője.
közreműködik Szonda Szabolcs író, költő, műfordító, a Bod Péter könyvtár igazgatója. Szatmárnémetiben ugyancsak 18 órától az Északi Színház kávézójában Ficher Botond író, költő, műfordító, irodalomszervező, Király Farkas író, költő, műfordító és Márton Evelin író a rendezvény meghívottja. Közreműködik Kereskényi Sándor esszéíró, irodalomkritikus, irodalomszervező, a Szatmárnémeti Múzeum Posztmodern-kutató intézetének vezetője, a Sugárút folyóirat szerkesztője.
Szintén a Magyar Írószövetség kezdeményezésére tartották meg első alkalommal 1964. április 11-én a magyar költészet napját, 1984. szeptember 21-én pedig a magyar dráma napját, amelyeket azóta is minden évben különböző eseményekkel, rendezvényekkel ünnepelnek szerte a Kárpát-medencében.
– vélik a kezdeményezők. Rámutattak, azt remélik, hogy az általuk kezdeményezett ünnep jelentősen hozzájárul majd a magyar prózairodalom eredményeinek és a kortárs prózaírók munkásságának jobb megismeréséhez és megbecsüléséhez.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
szóljon hozzá!