A Piricskei-forrás októberi vízmintájából mikrobiológiai táptalajon kifejlődött baktériumok
Fotó: Máthé István
Míg a Taplocai-, Somlyói- és Zsögödi-borvízforrás vizének minősége megfelelő, a Piricskei-forrás vize nem ajánlott emberi fogyasztásra – derítették ki egyetemisták mikrobiológiai vizsgálatok során.
2018. október 17., 13:362018. október 17., 13:36
2018. október 17., 18:452018. október 17., 18:45
Nyolc különböző mikrobiológiai vizsgálatot végeztek Csíkszéken a Taplocai-, Somlyói-, Zsögödi-, Borsáros- és Piricskei-forrásból vett vízmintákon a Sapientia egyetem fenntartható biotechnológiák mesteri szakjának első éves hallgatói. A laborgyakorlatok részeként október 11-én vettek vízmintákat az említett forrásokból. A mikrobiológiai vizsgálatok eredményeiből kiderült, hogy
– tájékoztat Máthé István egyetemi oktató. A hallgatók kutatásainak vezetője ugyanakkor tudatta, a Borsáros-forrás vizében olyan coliform baktériumokat mutattak ki, amely mikrobacsoport nem tűrhető meg az ivóvíznek minősített folyadékban, amit egy vonatkozó törvényi előírás szabályoz.
A Piricskei-forrás vize sem ajánlott emberi fogyasztásra, ugyanis a bevizsgált mintában nagyon magas volt a baktériumok összcsíraszáma, nagy mennyiségben azonosítottak benne coliform baktériumokat, fekális eredetű kólibacilusokat, illetve egyéb baktériumokat. Mint megtudtuk, ezek
Mivel a korábbi vizsgálatok során az említett forrás vize többször is tartalmazott hasonló baktériumokat, a szakember nem ajánlja emberi fogyasztásra, legfeljebb alapos felfőzés után. Mint a küldött tájékoztatóban Laczkó Attila geológusra hivatkozva leírják, „egy előzetes terepszemle alapján, a Piricskei-forrást tápláló víz a Kápolnás-patak baloldali mellékágából és annak a vízgyűjtő területéről származik. Ez a mellékág a Bor-hegy alatt ered, és egy intenzíven használt legelős területen folyik át. Ez a tény megmagyarázhatja a Piricskei-forrás szennyezettségét”.
Hiába a fertőtlenítés, már a feltörésnél sem felelnek meg az ivóvizekre vonatkozó jogszabály előírásainak a Piricskei- és az úgynevezett Lina-kanyari források vizei. A korábban kihelyezett figyelmeztető táblák eltűntek.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
szóljon hozzá!