Fotó: Facebook/Info Trafic/Vasile Silaghi
Csütörtök késő este egy vaddisznót, péntekre virradóan pedig egy medvét ütöttek el Maros megyében. A vaddisznós gázolás emberi sérüléssel is járt.
2019. október 25., 17:242019. október 25., 17:24
Úton átszaladó vaddisznót ütött el csütörtökön késő este egy 62 éves gépkocsivezető Koronka és Ákosfalva között, a Vácmán-tetőn. Mint a rendőrség sajtószóvivőjétől, Emanuela Ruginától megtudtuk,
Az ütközés nyomán a gépkocsivezető enyhe sérüléseket szenvedett. A rendőrség vizsgálatot indított, a vaddisznót a helyi vadsztársaság szállította el.
Mint a vadásztársaság képviselőjétől, Vasile Silaghitól megtudtuk, péntekre virradóan nemcsak egy vaddisznót, hanem egy medvetetemet is el kellett szállítaniuk. A nagyvadat a Nyárádtő–Radnót közötti autópályán ütötték el.
Fotó: Facebook/Info Trafic/Vasile Silaghi
Amennyiben az autóra CASCO-biztosítást kötöttek, ez általában fedezi az vadállatokkal való ütközés nyomán keletkezett károkat is – mondta el lapunknak egy biztosítótársaság képviselője. Ellenkező esetben a bíróság dönti el, hogy kit terhelnek a javítási költségek.
„A tapasztalat azt mutatja, hogy ha 500–1000 lej alatti a kár, akkor a kárvallott azt bevállalja, mert nagyon nagy az utánajárás, amíg valakitől vissza tudja szerezni a pénzt. Ha ennél nagyobb, márpedig egy nagytestű állattal történő ütközés esetében várható, hogy komolyan megrongálódik a jármű, akkor attól kell a költségeket visszakérni, akihez a vadállatok tartoznak, tehát attól a vadásztársaságtól, amelynek a területén történt a baleset” – részletezte a biztosítási ügynök.
Az érintett gépkocsivezető rendszerint a saját pénznén javíttatja meg az autót, majd a bíróságon kérheti, hogy döntsék el, kit terhelnek a költségek. Viszont a vadásztársaságok is kártérítést kérhetnek, hiszen a gépkocsivezető elütött egy hozzájuk tartozó állatot, amelynek az értéke szintén több ezer euró lehet. De lehetséges, hogy az útügyi igazgatóság vonható felelősségre a balesetért, és az okozott kárt tőlük lehet visszaszerezni – például abban az esetben, ha az útszakaszra nem volt kitéve tábla, hogy vadállatok is átszaladhatnak az úttesten. Minden esetben a bíróság dönt erről a kérdésről, és az ügyintézés időigényes.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
szóljon hozzá!