Négy napon át tart a szintfelmérő
Elkezdődött hétfőn és négy napon át tart a próbaérettségi a tizenkettedik osztályosok számára. Az érettségi szigorú szabályai szerint zajlik a próbából végzett tudásfelmérő is, amelynek az a célja, hogy felmérjék a diákok felkészültségét a júniusi megmérettetés előtt.
2022. március 28., 09:032022. március 28., 09:03
2022. március 28., 12:322022. március 28., 12:32
A román nyelv és irodalom írásbelivel kezdődik hétfőn a próbaérettségi. Országos szinten 9 órakor kezdőik a vizsga és 12 óráig tart, a diákok azonban 8.30-ig léphetnek be az épületbe. Mindenki a saját iskolájában próbavizsgázik majd, de az érettségi szigorú vizsgakörülményeinek megfelelően, vagyis a diákok csak egyesével ülhetnek a padban és névsor szerint foglalják el az ülőhelyeket.
„Minden úgy zajlik most, mint a világjárvány előtt, tehát mindenféle korlátozás nélkül” – mondta a Székelyhon megkeresésére Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője.
A próbaérettségi jegyei nem kerülnek be a naplóba, csak abban az esetben, ha a diák vagy a szülő írásban kéri ezt. „Ennek a vizsgának most nem az a célja, hogy a diák egy jegyet kapjon, ami bekerül a naplóba.
– fogalmazott a főtanfelügyelő. Hozzátette, tudja, sok pedagógus azon a véleményen van, hogy jó lenne, ha a próbavizsgák eredményei is bekerülnének a naplóba, mert akkor motiváltabbak lennének a tanulók, de itt nem az a cél.
A hétfői román nyelv és irodalom vizsga után március 29-én a kötelező tantárgyból, március 30-án a választott tantárgyból, míg március 31-én az anyanyelvből mérik fel a diákok tudását. A próbaérettségi eredményeit április 14-én függesztik ki, az eredményeket nem névvel, hanem a diákoknak és szülőknek megadott kóddal látják el. Az eredményeket egyénileg elemzik a tanulók és a szülők, valamint az osztályfőnökök, pedagógusok.
Rendkívül beszédes adat, hogy a próbaérettségin résztvevő Hargita megyei diákok 22 százaléka román nyelvű iskolában jár; egyébként a legutóbbi népszámlálás (2011) eredményei szerint Hargita megye főbb etnikumai a következők: magyar (85%), román (13%). Ennek tükrében az látszik, hogy egyre több magyar anyanyelvű diák választ román középiskolát – abból a megfontolásból, hogy megtanulják a román nyelvet, a magyar anyanyelvű iskolákban ugyanis továbbra sem tudják elsajátítani. Egy mondat erejéig azt is meg kell említeni, hogy – fájó módon – tudni olyan magyar családokról, akik azért is döntenek román középiskola mellett, mert így eggyel kevesebb tantárgyból kell majd a gyereküknek érettségizniük. A fenti adatok nyilván torzíthatnak, hiszen a próbaérettségi nem kötelező, ezért nem minden magyar, illetve román tanuló dönt úgy, hogy felméri a saját tárgyi tudását. (Kozán István)
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!