
Négy napon át tart a szintfelmérő
Elkezdődött hétfőn és négy napon át tart a próbaérettségi a tizenkettedik osztályosok számára. Az érettségi szigorú szabályai szerint zajlik a próbából végzett tudásfelmérő is, amelynek az a célja, hogy felmérjék a diákok felkészültségét a júniusi megmérettetés előtt.
2022. március 28., 09:032022. március 28., 09:03
2022. március 28., 12:322022. március 28., 12:32
A román nyelv és irodalom írásbelivel kezdődik hétfőn a próbaérettségi. Országos szinten 9 órakor kezdőik a vizsga és 12 óráig tart, a diákok azonban 8.30-ig léphetnek be az épületbe. Mindenki a saját iskolájában próbavizsgázik majd, de az érettségi szigorú vizsgakörülményeinek megfelelően, vagyis a diákok csak egyesével ülhetnek a padban és névsor szerint foglalják el az ülőhelyeket.
„Minden úgy zajlik most, mint a világjárvány előtt, tehát mindenféle korlátozás nélkül” – mondta a Székelyhon megkeresésére Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője.
A próbaérettségi jegyei nem kerülnek be a naplóba, csak abban az esetben, ha a diák vagy a szülő írásban kéri ezt. „Ennek a vizsgának most nem az a célja, hogy a diák egy jegyet kapjon, ami bekerül a naplóba.
– fogalmazott a főtanfelügyelő. Hozzátette, tudja, sok pedagógus azon a véleményen van, hogy jó lenne, ha a próbavizsgák eredményei is bekerülnének a naplóba, mert akkor motiváltabbak lennének a tanulók, de itt nem az a cél.
A hétfői román nyelv és irodalom vizsga után március 29-én a kötelező tantárgyból, március 30-án a választott tantárgyból, míg március 31-én az anyanyelvből mérik fel a diákok tudását. A próbaérettségi eredményeit április 14-én függesztik ki, az eredményeket nem névvel, hanem a diákoknak és szülőknek megadott kóddal látják el. Az eredményeket egyénileg elemzik a tanulók és a szülők, valamint az osztályfőnökök, pedagógusok.
Rendkívül beszédes adat, hogy a próbaérettségin résztvevő Hargita megyei diákok 22 százaléka román nyelvű iskolában jár; egyébként a legutóbbi népszámlálás (2011) eredményei szerint Hargita megye főbb etnikumai a következők: magyar (85%), román (13%). Ennek tükrében az látszik, hogy egyre több magyar anyanyelvű diák választ román középiskolát – abból a megfontolásból, hogy megtanulják a román nyelvet, a magyar anyanyelvű iskolákban ugyanis továbbra sem tudják elsajátítani. Egy mondat erejéig azt is meg kell említeni, hogy – fájó módon – tudni olyan magyar családokról, akik azért is döntenek román középiskola mellett, mert így eggyel kevesebb tantárgyból kell majd a gyereküknek érettségizniük. A fenti adatok nyilván torzíthatnak, hiszen a próbaérettségi nem kötelező, ezért nem minden magyar, illetve román tanuló dönt úgy, hogy felméri a saját tárgyi tudását. (Kozán István)
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
szóljon hozzá!