Négy napon át tart a szintfelmérő
Elkezdődött hétfőn és négy napon át tart a próbaérettségi a tizenkettedik osztályosok számára. Az érettségi szigorú szabályai szerint zajlik a próbából végzett tudásfelmérő is, amelynek az a célja, hogy felmérjék a diákok felkészültségét a júniusi megmérettetés előtt.
2022. március 28., 09:032022. március 28., 09:03
2022. március 28., 12:322022. március 28., 12:32
A román nyelv és irodalom írásbelivel kezdődik hétfőn a próbaérettségi. Országos szinten 9 órakor kezdőik a vizsga és 12 óráig tart, a diákok azonban 8.30-ig léphetnek be az épületbe. Mindenki a saját iskolájában próbavizsgázik majd, de az érettségi szigorú vizsgakörülményeinek megfelelően, vagyis a diákok csak egyesével ülhetnek a padban és névsor szerint foglalják el az ülőhelyeket.
„Minden úgy zajlik most, mint a világjárvány előtt, tehát mindenféle korlátozás nélkül” – mondta a Székelyhon megkeresésére Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője.
A próbaérettségi jegyei nem kerülnek be a naplóba, csak abban az esetben, ha a diák vagy a szülő írásban kéri ezt. „Ennek a vizsgának most nem az a célja, hogy a diák egy jegyet kapjon, ami bekerül a naplóba.
– fogalmazott a főtanfelügyelő. Hozzátette, tudja, sok pedagógus azon a véleményen van, hogy jó lenne, ha a próbavizsgák eredményei is bekerülnének a naplóba, mert akkor motiváltabbak lennének a tanulók, de itt nem az a cél.
A hétfői román nyelv és irodalom vizsga után március 29-én a kötelező tantárgyból, március 30-án a választott tantárgyból, míg március 31-én az anyanyelvből mérik fel a diákok tudását. A próbaérettségi eredményeit április 14-én függesztik ki, az eredményeket nem névvel, hanem a diákoknak és szülőknek megadott kóddal látják el. Az eredményeket egyénileg elemzik a tanulók és a szülők, valamint az osztályfőnökök, pedagógusok.
Rendkívül beszédes adat, hogy a próbaérettségin résztvevő Hargita megyei diákok 22 százaléka román nyelvű iskolában jár; egyébként a legutóbbi népszámlálás (2011) eredményei szerint Hargita megye főbb etnikumai a következők: magyar (85%), román (13%). Ennek tükrében az látszik, hogy egyre több magyar anyanyelvű diák választ román középiskolát – abból a megfontolásból, hogy megtanulják a román nyelvet, a magyar anyanyelvű iskolákban ugyanis továbbra sem tudják elsajátítani. Egy mondat erejéig azt is meg kell említeni, hogy – fájó módon – tudni olyan magyar családokról, akik azért is döntenek román középiskola mellett, mert így eggyel kevesebb tantárgyból kell majd a gyereküknek érettségizniük. A fenti adatok nyilván torzíthatnak, hiszen a próbaérettségi nem kötelező, ezért nem minden magyar, illetve román tanuló dönt úgy, hogy felméri a saját tárgyi tudását. (Kozán István)
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
szóljon hozzá!