Fotó: Veres Nándor
Földmunkákat végeznek a Csíkszereda keleti peremvidékén lévő Suta-tónál, ahol tavaly óta tart a helyreállítás, az árvízvédelmi létesítmény kialakítása. A munkálatokat jövőben fejezik be, a tározó szerepe továbbra is az esőzések nyomán keletkező vízmennyiség felfogása lesz.
2022. szeptember 24., 09:122022. szeptember 24., 09:12
Láthatóan megváltozott a Suta-tó gátjának környezete az elmúlt évhez viszonyítva, mivel ennek megerősítése egyúttal a korábbi szint megemelését is jelenti. Korábban a betonozott oldalú földgát felső peremén a vízzárás biztosítása érdekében speciális lemezeket vertek le a szerkezetbe, most a földgát megerősítése lépcsőzetes kialakítással történik, amelyet munkagépek tömörítenek, és szélesebb lesz, mint elődje.
Fotó: Veres Nándor
Ugyanakkor folyamatban van a fenékürítő kialakítása is, alul kivezető csatornával.
Az Olt Vízügyi Igazgatóság Hargita megyei részlegétől megtudtuk, hogy a munkálatok az előírt ütemterv szerint haladnak, ezek költségeit a Környezet-, Víz- és Erdőügyi Minisztérium továbbra is biztosítja.
Mivel a tómeder kialakítása már tavaly befejeződött,
A hátralévő időszakban ugyanakkor be kell fejezni a Suta-tóhoz vezető útszakaszok felújítását – makadámutak lesznek –, a fenékürítő és az árhullám-leürítő kialakítását.
Fotó: Veres Nándor
A helyreállítást 2023 folyamán fejezik be. A szakemberek korábban ismertették, hogy a Suta-tó árvízvédelmi létesítményként vésztározó szerepet tölt majd be, ezért kevés víz marad a mederben, hogy egy árhullám esetén a megnövekedő vízmennyiséget be tudja fogadni.
Fotó: Veres Nándor
A tó vizét 2007-ben engedték le, miután hibákat észleltek a földgát szerkezetében. Az évek során erdővé fejlődött bozót kivágásával kezdődött tavaly a helyreállítás, amelynek során mintegy 40 000 köbméternyi földet, bokrot, gyökérzetet kell eltávolítani a mederkotrás idején. A munkálat tartalmazza a tavat tápláló Fitód patak bevezető szakaszának szabályozását, a gát megerősítését és megemelését, megfelelő átfolyórendszer kialakítását, a bevezető utak felújítását is.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
2 hozzászólás