Lényeges, hogy zöldségekkel együtt előpirítsuk a masszív húsokat
Fotó: Beliczay László
Több kilogrammos sertéshúsokat helyezett az asztalra legutóbbi találkozásunkkor Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, aki egy igazán finom sült elkészítését mutatta be. Kétnapos munkáról volt szó, amelynek során először előpirítani, majd kemencében sütni is kellett az alapanyagokat. Az erőfeszítésekért a munka eredménye kárpótolt.
2022. november 17., 10:502022. november 17., 10:50
2022. november 17., 10:522022. november 17., 10:52
„Nem mindig kell felszeletelni a több kilogrammos húsdarabokat az elkészítésük előtt, hiszen azok egyben sütve is igazán ínycsiklandók lehetnek.
– fogalmazott Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa, aki az alábbi receptet elsősorban azoknak javasolja, akik több vendéget várnak.
Két-három kilogrammos, combból származó, csont nélküli sertéshúsokat vásárolt hentesétől a séf, majd azokat feldolgozásuk előtt hideg vízzel jól átmosta. „A frissen vágott disznó húsát nem kell feltétlenül lemosni, hiszen veszíthet minőségéből. Azonban ha üzletben vásárolunk, ezt mindenképp tegyük meg, hiszen nem tudhatjuk, mikor volt levágva az állat, ráadásul így az esetleges szennyeződésektől is megszabadulhatunk” – magyarázta.
A masszív húsokat jó vastagon bekente a szakember paprikából, sóból, borsból, fokhagymaporból és őrölt köményből álló fűszerkeverékkel. Ezután egy méretes serpenyőt hozott elő a raktárból, amelynek belső részét jól kikente étolajjal – utóbbiból az edény aljára is csorgatott egy keveset. Ebbe helyezte bele a húsokat, miután a hevítéstől füstölni kezdett az olaj.
Egyébként egyben hagyott paprikát, paradicsomot, lila hagymát és hámozatlan fokhagymát is helyezett a jókora serpenyőbe. Ízesítésként pedig még babérlevelet is használt. Amint kellő mértékű kéreg alakult ki a húsokon, felkarikázott petrezselyemgyökeret és sárgarépát is szórt rájuk. Némi pirítást követően vizet és fehérbort is adagolt a serpenyőbe, majd kisvártatva elzárta a gáztűzhelyt.
Kétszer kell sütőbe tenni a húst, mielőtt tálalnánk
Fotó: Beliczay László
A kérgesítés után egy tepsibe helyezte a húsokat a séf, majd leöntötte a serpenyőben megmaradt szafttal, illetve némi bort és vizet is adagolt még. Az edényt lefödve helyezte a 180 Celsius-fokosra hevített kemencébe, ahol három órán át pirultak a hozzávalók.
– tanácsolta Karácsony József. Amint kikapcsoltuk a sütőt, vegyük ki a szaftból a húsokat, és hagyjuk kihűlni. A mártásban maradt hozzávalók közül távolítsuk el a babérlevelet és a fokhagymák héját, majd a zöldségeket turmixoljuk össze némi sóval és borssal, továbbá citromlével ízesítve.
Külön is tálalhatjuk a zöldségekből készült szaftot
Fotó: Beliczay László
Ha van rá lehetőségünk, némi sertéscsontra főzött alaplével is felhígíthatjuk. Ezt ha összefőzzük, egy kiváló mártást kapunk, amelyet ráönthetünk az időközben kihűlt és felszeletelt húsra.
A munkafolyamat következő része másnap kezdődik, amikor háromnegyed órára vissza kell helyezni az ételt a 160–180 Celsius-fokosra hevített sütőbe, hogy teljesen elkészüljön. „Hiába próbáljuk serpenyőben pirítani az ételt, hiszen a szaft rögtön oda fog égni. Én egyébként ez esetben külön tálaltam a szaftot, de a másnapi sütés nem maradt el” – így a szakember.
A tálalás előtt lecsós rizst vagy egyszerű natúr krumplit is készíthetünk az étel mellé köretnek. Savanyúságra nincs is feltétlenül szükség.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
szóljon hozzá!