Hirdetés
Hirdetés

Egy évbe telt, de mostanra legalább elkezdett működni a lejárt gyógyszerek átvétele

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen már átveszik a lejárt szavatosságú gyógyszereket, Marosvásárhelyen azonban csak most készül erre a sürgősségi kórház. Az egészségügyi minisztérium már tavaly szabályozta a készítmények leadásának módját, de csak idén áprilisban jelentek meg az alkalmazási útmutatók. Az intézkedés célja, hogy ne a kukákba, talajba, folyókba kerüljenek a veszélyes anyagok.

Simon Virág

2024. április 23., 21:002024. április 23., 21:00

A lejárt szavatosságú és/vagy fel nem használt gyógyszereket begyűjtését egy tavaly hozott törvénymódosítás szabályozza, amely kimondja, hogy

a magán- és állami kórházak kötelesek tárolókat létrehozni, ahova a lakosság elhelyezheti ezeket a veszélyes hulladéknak minősülő készítményeket.

Hirdetés

A törvény értelmében ezeket a helyeket a kórházak már idén január elsejétől ki kellett volna alakítsák, de arra hivatkozva, hogy nem jelent meg az alkalmazási módszertan, sok helyen még nem tették meg. A módszertan április tizedikén jelent meg, és

előírja, hogy milyen tárolókat kell kihelyezni, illetve azt is, hogy mi lesz az ezekben elhelyezett hulladékokkal.

A tárolókat olyan helyekre kell kitenni, amelyet a lakosság jól meg tud közelíteni és felügyelet alatt van. Ugyanis fontos megelőzni, hogy a lejárt és kidobott gyógyszerekhez bárki hozzájuthasson.

Csíkszeredában már megoldották

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban január végétől működik a lejárt és fel nem használt gyógyszerek átvétele – tudtuk meg Kiss Edittől, az egészségügyi intézmény sajtószóvivőjétől. Az illetékes jelezte, hogy

a kórház főépületének (Dénes László utca 2. szám) bejáratánál, a kapusszobánál található az erre a célra kijelölt tároló, ahová napközben bármikor be lehet tenni a gyógyszereket.

A lakosságot arra kérik, hogy zacskóban tegyék be a gyógyszercsomagot, nem szükséges szétválogatni azt.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Megtudtuk, hogy a lakosság által behozott lejárt szavatosságú gyógyszereket külön gyűjtik a kórházi hulladéktól.

A tárolók kiürítése után pedig a lakossági gyógyszerek is bekerülnek a kórházi tevékenység nyomán keletkező hulladék elszállítási és megsemmisítési folyamatába, az erre engedéllyel rendelkező cég szállítja el és végzi el a megsemmisítésüket, ennek a költségeit a kórház állja.

A kórházi szóvivő ugyanakkor jelezte, hogy az eddigi tapasztalatok szerint a lakosság folyamatosan hozza a gyógyszereket, de még nem jelentős mennyiségben.

Mostanig egyszer ürítették ki a tárolót, március közepén, akkor 38 kilogrammnyi gyógyszer volt benne, azóta pedig további 7,5 kilogrammnyi mennyiség gyűlt össze.

Eddig tíz helyen, ezután?

Székelyudvarhelyen a városháza fizeti az elszállítási és megsemmisítési költségeket, és a gyógyszertáraknál lehet leadni a lejárt szavatosságú vagy el nem használt gyógyszereket. Mint Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője elmondta, évek óta működik náluk ez a rendszer, amit azért hoztak létre, hogy segítsenek a lakosságon, aki úgyis a patikában veszi meg a készítményeket, ezért az a legegyszerűbb, ha ott is adja le.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A székelyudvarhelyi városházának április végéig van szerződése a veszélyes hulladékokat elszállító szakcéggel, de már elő van készítve a szerződéshosszabbítás. Az érvényes jogszabály értelmében

a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban is elkezdték előkészíteni a gyógyszerek átvételét: kijelölték a főbejáratnál azt a helyet, ahol elhelyezik a tárolókat, oda fogják kifüggeszteni az órarendet is.

A kórház környezetvédelmi felelőse kidolgozta az eljárást, hogy mi lesz a gyógyszerek további sorsa; megrendelték a konténereket is.

„A jogászoknak meg kell vizsgálniuk, hogy a két program összefér-e vagy sem, továbbá két közintézmény köthet-e szerződést ugyanarra a szolgáltatásra. Ha igen, akkor a városháza megköti az új szerződést és a patikákban továbbra is le lehet adni a gyógyszereket. Ha nem, akkor ezután a kórházhoz kell majd vinni, előre láthatóan május folyamán indul ott be ez a szolgáltatás” – sorolta a sajtószóvivő, akitől megtudtuk, hogy

a városnak a gyógyszerek elszállítása és megsemmisítése évente hatezer lejbe került.

Készülnek az átvételre Marosvásárhelyen

A Maros megyei megyeszékhelyen a gyógyszertárak nem veszik át a lejárt vagy el nem használt gyógyszereket, arra hivatkozva, hogy

senki nem törleszti az elszállításukkal és megsemmisítésükkel járó költségeket.

A patikáknak van ugyan szerződésük a veszélyes hulladékokat elszállító cégekkel, de elég teher számukra, hogy a saját lejárt gyógyszereiket megsemmisítését törlesszék. Egy-egy nagyobb gyógyszertár esetében, mint a gyógyszerészkamara által kiadott adatokból kiderül, ez a költség évente több tízezer lejbe kerül.

Florin Crăciun, a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház menedzsere a sajtónak elmondta, hogy

elindították a törvény által előírt tárolók beszerzését, és amint megérkeznek, fel is szerelik azokat jól megközelíthető és állandóan felügyelt helyre.

A lejárt gyógyszerek begyűjtési módjáról tájékoztatni fogják a város lakosságát. A gyógyszereket az a szakcég fogja majd elszállítani, akivel a kórháznak szerződése van, a költségeket pedig az egészségbiztosító pénztár törleszti majd.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Amennyiben országszerte a kisebb-nagyobb kórházakban le lehet adni majd a lejárt és el nem használt gyógyszereket, mérséklődhet a gyógyszeripari szennyeződés. Becslések szerint ugyanis

Romániában évente 1500 tonna gyógyszer kerül a hulladéklerakókba és onnan egy részük a talajba és a folyóvizekbe.

Összehasonlításként: Magyarországon már 2005 óta működik a lejárt szavatosságú gyógyszerek kezelése, így ezeket a készítményeket le lehet adni a patikákban, illetve minden olyan helyen, ahol gyógyszereket forgalmaznak. Ugyanakkor jó tudni, hogy a lejárt gyógyszereket azért tilos szedni, mert bizonyos termékek összetevői a szavatosságuk után átalakulhatnak és akár mérgezők is lehetnek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 18., csütörtök

Háromnapos konferenciával emlékeznek Apáczai Csere János születésének 400. évfordulójára

Háromnapos tudományos és kulturális konferenciát rendeznek Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából születési helyén, a Brassó megyei Apácán szeptember 26–28. között.

Háromnapos konferenciával emlékeznek Apáczai Csere János születésének 400. évfordulójára
Hirdetés
2025. szeptember 18., csütörtök

Az önkormányzati állások helyzetéről egyeztetett Tánczos Barna és Cseke Attila a hivatalok képviselőivel

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, valamint Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán a Victoria-palotában a polgármesterek és megyei tanácsok képviselőivel együtt elemezték a helyi közigazgatási reformról szóló törvénytervezet több előírását.

Az önkormányzati állások helyzetéről egyeztetett Tánczos Barna és Cseke Attila a hivatalok képviselőivel
2025. szeptember 17., szerda

Segítenek a magyarországi választásokra való regisztrációban

Jövő tavasszal Magyarországon országgyűlési választásokat tartanak, amelyen a romániai magyar állampolgárok is szavazhatnak levélben. Ehhez előzetes regisztráció szükséges, amelyben az Eurotrans Alapítvány nyújt segítséget.

Segítenek a magyarországi választásokra való regisztrációban
2025. szeptember 17., szerda

Kokain hatása alatt okozta a cserbenhagyásos balesetet Ilie Dumitrescu fia

Ilie Dumitrescu volt válogatott labdarúgó fia, Toto Dumitrescu előzetes letartóztatását indítványozta szerdán Bukarest első kerületének ügyészsége.

Kokain hatása alatt okozta a cserbenhagyásos balesetet Ilie Dumitrescu fia
Hirdetés
2025. szeptember 17., szerda

Négy férőhellyel és platóval érkezik az új Duster Pick-Up

Bejelentette a Dacia az új Duster Pick-Up romániai piacra dobását. Az új modell duplakabinnal érkezik, négy férőhelyet kínál, és vegyes felhasználásra szánják – személyszállításra, illetve teherszállításra egyaránt.

Négy férőhellyel és platóval érkezik az új Duster Pick-Up
2025. szeptember 17., szerda

Flamingók százai érkeztek a román tengerpart közelébe – videóval

Több száz flamingó pihent meg a román tengerpart közelében, a Nuntași-tavon. Érkezésüket videóra vették.

Flamingók százai érkeztek a román tengerpart közelébe – videóval
2025. szeptember 17., szerda

Călin Georgescu: ugyanazokat a vádakat hozzák fel ellenem, mint amilyenekkel annak idején Trump szembesült

A Donald Trump amerikai elnök elleni 2016-os vádirat másolatának nevezte szerdán Călin Georgescu az ellene szóló vádiratot.

Călin Georgescu: ugyanazokat a vádakat hozzák fel ellenem, mint amilyenekkel annak idején Trump szembesült
Hirdetés
2025. szeptember 17., szerda

Ezt a kormány nem teszi ki az ablakba: az uniós átlagnál háromszor nagyobb volt a romániai infláció augusztusban

Az Európai Unióban az éves infláció augusztusban 2,4 százalékon, az euróövezetben 2 százalékon stagnált, a romániai 8,5 százalékos infláció pedig a legmagasabb volt az EU-ban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.

Ezt a kormány nem teszi ki az ablakba: az uniós átlagnál háromszor nagyobb volt a romániai infláció augusztusban
2025. szeptember 17., szerda

Három különböző összeg az új tanévben a hallgatói ösztöndíjakra az állami egyetemeken

Az oktatási minisztérium szerdán közvitára bocsátotta a hallgatói ösztöndíjak összegét jóváhagyó miniszteri rendelet tervezetét.

Három különböző összeg az új tanévben a hallgatói ösztöndíjakra az állami egyetemeken
2025. szeptember 17., szerda

Bolojan: 5 százalékos csökkenés helyett 10 százalékkal nőttek az első félévben a közalkalmazotti bérköltségek

Ilie Bolojan szerint Románia nem tudja 8 százalék alatti költségvetési hiánnyal zárni az idei évet, a jelenlegi deficit magasabb az év elején és az év közepén prognosztizáltnál.

Bolojan: 5 százalékos csökkenés helyett 10 százalékkal nőttek az első félévben a közalkalmazotti bérköltségek
Hirdetés