Fotó: Pinti Attila
Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen már átveszik a lejárt szavatosságú gyógyszereket, Marosvásárhelyen azonban csak most készül erre a sürgősségi kórház. Az egészségügyi minisztérium már tavaly szabályozta a készítmények leadásának módját, de csak idén áprilisban jelentek meg az alkalmazási útmutatók. Az intézkedés célja, hogy ne a kukákba, talajba, folyókba kerüljenek a veszélyes anyagok.
2024. április 23., 21:002024. április 23., 21:00
A lejárt szavatosságú és/vagy fel nem használt gyógyszereket begyűjtését egy tavaly hozott törvénymódosítás szabályozza, amely kimondja, hogy
A törvény értelmében ezeket a helyeket a kórházak már idén január elsejétől ki kellett volna alakítsák, de arra hivatkozva, hogy nem jelent meg az alkalmazási módszertan, sok helyen még nem tették meg. A módszertan április tizedikén jelent meg, és
A tárolókat olyan helyekre kell kitenni, amelyet a lakosság jól meg tud közelíteni és felügyelet alatt van. Ugyanis fontos megelőzni, hogy a lejárt és kidobott gyógyszerekhez bárki hozzájuthasson.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban január végétől működik a lejárt és fel nem használt gyógyszerek átvétele – tudtuk meg Kiss Edittől, az egészségügyi intézmény sajtószóvivőjétől. Az illetékes jelezte, hogy
A lakosságot arra kérik, hogy zacskóban tegyék be a gyógyszercsomagot, nem szükséges szétválogatni azt.
Fotó: Pinti Attila
Megtudtuk, hogy a lakosság által behozott lejárt szavatosságú gyógyszereket külön gyűjtik a kórházi hulladéktól.
A kórházi szóvivő ugyanakkor jelezte, hogy az eddigi tapasztalatok szerint a lakosság folyamatosan hozza a gyógyszereket, de még nem jelentős mennyiségben.
Székelyudvarhelyen a városháza fizeti az elszállítási és megsemmisítési költségeket, és a gyógyszertáraknál lehet leadni a lejárt szavatosságú vagy el nem használt gyógyszereket. Mint Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője elmondta, évek óta működik náluk ez a rendszer, amit azért hoztak létre, hogy segítsenek a lakosságon, aki úgyis a patikában veszi meg a készítményeket, ezért az a legegyszerűbb, ha ott is adja le.
Fotó: Haáz Vince
A székelyudvarhelyi városházának április végéig van szerződése a veszélyes hulladékokat elszállító szakcéggel, de már elő van készítve a szerződéshosszabbítás. Az érvényes jogszabály értelmében
A kórház környezetvédelmi felelőse kidolgozta az eljárást, hogy mi lesz a gyógyszerek további sorsa; megrendelték a konténereket is.
„A jogászoknak meg kell vizsgálniuk, hogy a két program összefér-e vagy sem, továbbá két közintézmény köthet-e szerződést ugyanarra a szolgáltatásra. Ha igen, akkor a városháza megköti az új szerződést és a patikákban továbbra is le lehet adni a gyógyszereket. Ha nem, akkor ezután a kórházhoz kell majd vinni, előre láthatóan május folyamán indul ott be ez a szolgáltatás” – sorolta a sajtószóvivő, akitől megtudtuk, hogy
A Maros megyei megyeszékhelyen a gyógyszertárak nem veszik át a lejárt vagy el nem használt gyógyszereket, arra hivatkozva, hogy
A patikáknak van ugyan szerződésük a veszélyes hulladékokat elszállító cégekkel, de elég teher számukra, hogy a saját lejárt gyógyszereiket megsemmisítését törlesszék. Egy-egy nagyobb gyógyszertár esetében, mint a gyógyszerészkamara által kiadott adatokból kiderül, ez a költség évente több tízezer lejbe kerül.
Florin Crăciun, a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház menedzsere a sajtónak elmondta, hogy
A lejárt gyógyszerek begyűjtési módjáról tájékoztatni fogják a város lakosságát. A gyógyszereket az a szakcég fogja majd elszállítani, akivel a kórháznak szerződése van, a költségeket pedig az egészségbiztosító pénztár törleszti majd.
Fotó: Haáz Vince
Amennyiben országszerte a kisebb-nagyobb kórházakban le lehet adni majd a lejárt és el nem használt gyógyszereket, mérséklődhet a gyógyszeripari szennyeződés. Becslések szerint ugyanis
Összehasonlításként: Magyarországon már 2005 óta működik a lejárt szavatosságú gyógyszerek kezelése, így ezeket a készítményeket le lehet adni a patikákban, illetve minden olyan helyen, ahol gyógyszereket forgalmaznak. Ugyanakkor jó tudni, hogy a lejárt gyógyszereket azért tilos szedni, mert bizonyos termékek összetevői a szavatosságuk után átalakulhatnak és akár mérgezők is lehetnek.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata frissítette a 35 év alatti fiatalokat célzó lakbértámogatási programját.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Rekordszámú jelölt vett részt az idei címzetes tanári vizsga írásbelijén, köztük több mint 7400 friss végzős. Székelyföldön mintegy 2500-an vizsgáztak, és legtöbben az óvodapedagógusi és tanítói állásokért szálltak versenybe.
A Szent Anna-tó szomszédságában létezett egy másik krátertó, ami vulkáni tevékenység következtében fokozatosan átalakult. A Mohos-tőzegláp területén ma is visszaköszön a jégkorszak: különleges növényeket, tószemeket csodálhatunk meg itt.
A hétfő késő esti FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo élvonalbeli labdarúgó-mérkőzés előtt a rendőrségnek petárdákat kellett elkoboznia, de vandalizmusról egyelőre nem érkezett panasz a Hargita megyei rendőrséghez.
Csak kerülőutakon lehet eljutni Oroszhegybe, hiszen hétfőn elbontották a veszélyessé vált fahidat Székelyszentkirályon a 134C jelzésű megyei úton. Remélhetőleg a tél beköszönte előtt megépül az új betonátkelő.
A Step Dance Sportklub idei nagyszabású gálaműsorában a The Greatest Showman című film varázslatos világát idézte meg: musical, revü, látvány, és több mint 400 táncos tette felejthetetlenné a hét telt házas előadást.
Kilenc évig szolgálta a Hargita megyei csendőrséget Siz, a németjuhászkutya, a mentőkutyának most örökbefogadót, szerető gazdát keresnek.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 17 megye folyóira.
szóljon hozzá!