Fotó: Pinti Attila
Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen már átveszik a lejárt szavatosságú gyógyszereket, Marosvásárhelyen azonban csak most készül erre a sürgősségi kórház. Az egészségügyi minisztérium már tavaly szabályozta a készítmények leadásának módját, de csak idén áprilisban jelentek meg az alkalmazási útmutatók. Az intézkedés célja, hogy ne a kukákba, talajba, folyókba kerüljenek a veszélyes anyagok.
2024. április 23., 21:002024. április 23., 21:00
A lejárt szavatosságú és/vagy fel nem használt gyógyszereket begyűjtését egy tavaly hozott törvénymódosítás szabályozza, amely kimondja, hogy
A törvény értelmében ezeket a helyeket a kórházak már idén január elsejétől ki kellett volna alakítsák, de arra hivatkozva, hogy nem jelent meg az alkalmazási módszertan, sok helyen még nem tették meg. A módszertan április tizedikén jelent meg, és
A tárolókat olyan helyekre kell kitenni, amelyet a lakosság jól meg tud közelíteni és felügyelet alatt van. Ugyanis fontos megelőzni, hogy a lejárt és kidobott gyógyszerekhez bárki hozzájuthasson.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban január végétől működik a lejárt és fel nem használt gyógyszerek átvétele – tudtuk meg Kiss Edittől, az egészségügyi intézmény sajtószóvivőjétől. Az illetékes jelezte, hogy
A lakosságot arra kérik, hogy zacskóban tegyék be a gyógyszercsomagot, nem szükséges szétválogatni azt.
Fotó: Pinti Attila
Megtudtuk, hogy a lakosság által behozott lejárt szavatosságú gyógyszereket külön gyűjtik a kórházi hulladéktól.
A kórházi szóvivő ugyanakkor jelezte, hogy az eddigi tapasztalatok szerint a lakosság folyamatosan hozza a gyógyszereket, de még nem jelentős mennyiségben.
Székelyudvarhelyen a városháza fizeti az elszállítási és megsemmisítési költségeket, és a gyógyszertáraknál lehet leadni a lejárt szavatosságú vagy el nem használt gyógyszereket. Mint Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője elmondta, évek óta működik náluk ez a rendszer, amit azért hoztak létre, hogy segítsenek a lakosságon, aki úgyis a patikában veszi meg a készítményeket, ezért az a legegyszerűbb, ha ott is adja le.
Fotó: Haáz Vince
A székelyudvarhelyi városházának április végéig van szerződése a veszélyes hulladékokat elszállító szakcéggel, de már elő van készítve a szerződéshosszabbítás. Az érvényes jogszabály értelmében
A kórház környezetvédelmi felelőse kidolgozta az eljárást, hogy mi lesz a gyógyszerek további sorsa; megrendelték a konténereket is.
„A jogászoknak meg kell vizsgálniuk, hogy a két program összefér-e vagy sem, továbbá két közintézmény köthet-e szerződést ugyanarra a szolgáltatásra. Ha igen, akkor a városháza megköti az új szerződést és a patikákban továbbra is le lehet adni a gyógyszereket. Ha nem, akkor ezután a kórházhoz kell majd vinni, előre láthatóan május folyamán indul ott be ez a szolgáltatás” – sorolta a sajtószóvivő, akitől megtudtuk, hogy
A Maros megyei megyeszékhelyen a gyógyszertárak nem veszik át a lejárt vagy el nem használt gyógyszereket, arra hivatkozva, hogy
A patikáknak van ugyan szerződésük a veszélyes hulladékokat elszállító cégekkel, de elég teher számukra, hogy a saját lejárt gyógyszereiket megsemmisítését törlesszék. Egy-egy nagyobb gyógyszertár esetében, mint a gyógyszerészkamara által kiadott adatokból kiderül, ez a költség évente több tízezer lejbe kerül.
Florin Crăciun, a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház menedzsere a sajtónak elmondta, hogy
A lejárt gyógyszerek begyűjtési módjáról tájékoztatni fogják a város lakosságát. A gyógyszereket az a szakcég fogja majd elszállítani, akivel a kórháznak szerződése van, a költségeket pedig az egészségbiztosító pénztár törleszti majd.
Fotó: Haáz Vince
Amennyiben országszerte a kisebb-nagyobb kórházakban le lehet adni majd a lejárt és el nem használt gyógyszereket, mérséklődhet a gyógyszeripari szennyeződés. Becslések szerint ugyanis
Összehasonlításként: Magyarországon már 2005 óta működik a lejárt szavatosságú gyógyszerek kezelése, így ezeket a készítményeket le lehet adni a patikákban, illetve minden olyan helyen, ahol gyógyszereket forgalmaznak. Ugyanakkor jó tudni, hogy a lejárt gyógyszereket azért tilos szedni, mert bizonyos termékek összetevői a szavatosságuk után átalakulhatnak és akár mérgezők is lehetnek.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
szóljon hozzá!