Egy autóbalesethez nem lehet kimenni szállítókocsival – elöregedett a Hargita megyei mentőautók nagy része

Elöregedtek, elhasználtak, rengetegszer elromlanak – a sürgősségi gépkocsiparkot majdnem teljes egészében cserélni kellene Hargita megyében •  Fotó: Pinti Attila

Elöregedtek, elhasználtak, rengetegszer elromlanak – a sürgősségi gépkocsiparkot majdnem teljes egészében cserélni kellene Hargita megyében

Fotó: Pinti Attila

A mentőautóknak minimum a 70–80 százaléka cserére szorul Hargita megyében, közülük sok túl van már a cserét előíró törvényben meghatározott futásteljesítmény felső határán is. Gyakran még az új mentőautókkal is problémák vannak, ugyanis azok nem dedikáltan mentőautónak készülnek, ezért gyengébb minőségűek, mint a régi gépjárművek.

Széchely István

2024. február 19., 10:272024. február 19., 10:27

2024. február 19., 10:332024. február 19., 10:33

Elöregedett és elhasznált a Hargita megyei mentőautók jelentős része, nagyszámú cserére azonban nem sok remény van a közeljövőben. A helyzet az ország más részein is hasonló: a napokban Alexandru Rafila egészségügyi miniszter egy sloboziai kórházlátogatáson tett nyilatkozata szerint

országszerte 2000 új mentőautóra van szükség.

„Reméljük, hogy kiegészíthetjük az elavult, elöregedő gépkocsiparkot, bár az egészségügyi minisztériumnak egyelőre nem áll módjában új mentőautókat vásárolni” – fogalmazott a tárcavezető.

Hargita megyében a mentőautóknak minimum a 70–80 százaléka megérett a cserére, sok közülük már jócskán többet futott félmillió kilométernél, amennyinél a vonatkozó törvény cserét ír elő

– tudtuk meg Péter Szilárdtól, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatójától.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Alig van olyan mentőautó, amit nem kellene lecserélni

„Ha azt nézzük, hogy 2008-ban jöttek az újabb fajta mentőautók, akkor már azok is 16 évesek. Már 400–600 ezer kilométert futottak, rengetegszer elromlanak, tehát rengetegszer kell javítani az autókat és ez rengeteg pénzbe kerül, ezért megérett már a felfrissítésre az autópark, és arra, hogy támogatást kapjunk rá.

Idézet
Ha százalékos arányban kellene kifejezni, biztos, hogy a mentőautóknak a 70–80 százalékát ki lehetne már cserélni, de a sürgősségi gépkocsiparkot majdnem teljes egészében.

A betegszállító autók fiatalabbak, tavaly is kaptunk ilyeneket, de egy mentőszolgálat tevékenységének a nagy részét a sürgősségi betegellátás teszi ki, tehát elsősorban nem betegszállítókat kellene kapjunk, hanem sürgősségi kocsikat, hiszen egy betegszállítást egy óra múlva is el lehet végezni, de egy sürgősségi esethez azonnal ki kell menni.

Idézet
Egy autóbalesethez nem lehet kimenni szállítókocsival, mert annak nincs ehhez megfelelő felszereltsége – elsősegélynyújtásra jó, de sürgősségi betegellátásra nem”

– részletezte a helyzetet Péter Szilárd.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Mentők, amelyek eredetileg teherfurgonnak készülnek

A mentőszolgálat vezetője ugyanakkor azt is elmondta, hogy

még az új állapotban kapott gépkocsikkal is vannak problémák, és azok biztonsági és minőségi szempontból is rosszabbak, mint amilyen régen voltak a mentőautók.

Ennek az az oka, hogy Romániában nem követik a külföldi példákat, azaz nem dedikáltan mentőautókat gyártanak, hanem

teherfurgonként jönnek le a gyártósorokról a gépkocsik és azokat alakítják át mentőkké.

„Ezért már van olyan – éppen jövő héten fogunk visszaküldeni egy ilyet –, hogy tavaly érkezett, de már meg van hasadva benne a bútorzat, valószínűleg karosszériaproblémák miatt.

Idézet
Ahhoz, hogy minőségi legyen a betegellátás, folyamatosan kellene az autóparkot újítani, cserélni, és a kocsikat dedikáltan mentőautónak kellene gyártani”

– fogalmazott a megyei mentőszolgálat vezetője. Amiatt, hogy ez nem így történik, az új mentők – amellett, hogy rosszabb minőségűek – sokkal kényelmetlenebbek is,

nem légpárnásak, és a merev, teherszállításra gyártott felfüggesztés miatt nagyon ráznak az utakon.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Pillanatok alatt a kapacitása határára kerülhet a mentőszolgálat

A Hargita Megyei Mentőszolgálat gépkocsiparkja 65 mentőautóból áll. Ha ezek 5–10 éves autókból állnának, vagy azok 400 ezernél kevesebb kilométert futottak volna mindeddig, akkor a 65 gépkocsi elegendő volna a mentőszolgálat számára, tekintve, hogy naponta 32 aktív mentős csapattal dolgoznak a megyében, tehát még tartalékban is maradnának mentők arra az esetre, ha valamelyik autó balesetezne, összetörne vagy elromolna, továbbá maradna a sportrendezvényekre is – válaszolta kérdésünkre Péter Szilárd.

Idézet
Ha viszont a normatív előírásokat nézzük, akkor nem elegendő a számuk, mert akkor majdnem 80 autónk kellene legyen. Oda viszont csapatok is kellenének”

– mondta az igazgató, hozzáfűzve, a kocsik számát hiába növelnék, ha nem bővíthetnék a személyzetet.
Noha országszerte alulméretezettek a sürgősségi szolgálatok,

Hargita megye viszonylag szerencsés helyzetben van, ugyanis a ’90-es években egy kísérleti megye volt, így több itt a mentőállomás, mint más megyékben.

Itt sem ideális a helyzet, hiszen ritkán ugyan, de itt is kerülnek várólistára betegek, ám

más megyékben sokkal többet kell várni a mentőre, mint Hargita megyében

– tudtuk meg Péter Szilárdtól.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A mentőszolgálat igazgatója ugyanakkor elmondta azt is, hogy készült nemrég egy felmérés – Hargita megyében is, mint ahogyan minden más megyében – arról, hogy hány mentőautó kellene legyen a megyében. Az egészségügyi minisztérium célja az, hogy ez alapján határozzák meg, mekkora mentős személyzetre van szükség az adott megyében. Ezt körültekintően kell meghatározni, hiszen

lehet, hogy ebben a percben egy mentő sincs küldetésben a megyében, de öt perc múlva már 100 mentőre és mentős csapatra lenne szükség, viszont csak 32 van

– magyarázta az igazgató, példaként megjegyezve, ha a székelyudvarhelyi gimnáziumi bentlakás néhány órával később omlik be, olyan katasztrófa történt volna, ahol mindenkit be kellett volna vessenek, illetve átirányítsanak, és lehet, hogy még az sem lett volna elég.

Sose történjen meg, de bármikor súlyos baleset érhet egy 47 személyes autóbuszt is, ahová azonnal 47 mentőt kellene küldjenek

– érvelt egy másik példával.

Hogy a szaktárca által tervezett gépkocsipark- és a személyzetbővítés mikor valósulhat meg, hozzávetőlegesen sem tudja, válaszolta kérdésünkre. „Ismerve a múltat, de bízva a jövőben” azt mondhatja, hogy előbbi alapján évekbe fog telni, utóbbi alapján hónapokba, de sajnos azt látja, hogy Romániában inkább a múlt dominál – zárta a fejtegetést a mentőszolgálat vezetője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is

Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is
2025. július 01., kedd

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében

Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében
2025. július 01., kedd

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság

Az ítélet nem jogerős.

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság
2025. július 01., kedd

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban

A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban
2025. július 01., kedd

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra
2025. július 01., kedd

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák

Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák
2025. július 01., kedd

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról

Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról
2025. július 01., kedd

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön

Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön
2025. július 01., kedd

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program

Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program
2025. július 01., kedd

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok

Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok