Műfecskefészek, alatta fecskepelenkával
Fotó: Komka Péter/MTI
Nélkülözhetetlen szerepe van a lakosságnak a városiasodott, sárfészket építő fecskék védelmében – állítja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amely szerint a klímaváltozás miatt megjelenő új kártevő és betegségterjesztő rovar-, illetve szúnyogfajok elleni védekezésben kiemelkedő szerepük van a fecskéknek. Ezért is tartják fontosnak megállítani az állománycsökkenést.
2021. február 15., 11:502021. február 15., 11:50
2021. február 15., 12:582021. február 15., 12:58
A fecskefészkek védelmére hívja fel a lakosság figyelmét a tavasz közeledtével a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, ugyanis mint írják, 2010 óta a nyár második felében csak Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat. Figyelembe véve ugyanakkor, hogy minden fecske – mérési adatokon alapuló becslések alapján – körülbelül egy kilogramm repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt,
A természetvédők felhívják a figyelmet arra, hogy a fecskeállomány drasztikus csökkenésének hátterében az élőhelyek átalakítása, a táplálékbázis csökkenése, a klímaváltozás és a fecskefészkek leverése, a madarak elzavarása áll.
Állománycsökkenésük megállítását, megfordítását a meglévő természetes fészkek és telepek fokozott védelmével, valamint az ezek mellé még március-áprilisban kihelyezett műfészkekkel, sárgyűjtőhelyek létesítésével, valamint
a parti fecskék esetében pedig költőfalaik felújításával, ásóval, lapáttal függőlegesre faragásával segítheti a lakosság. A madártani és természetvédelmi egyesület honlapján ugyanakkor megmutatják, hogyan készíthetünk műfészket a fecskék számára.
A fecskepelenkáról
Az ember–fecske konfliktusok hátterében szinte mindig a fészekkel együtt járó, lepotyogó ürülék áll – írják a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján, hozzátéve, hogy a probléma megoldható egy egyszerűen nagyszerű eszközzel – a fecskepelenkával. Ez a madárvédelmi higiéniai kiegészítő eszköz egy fészkenként legalább 30x20 cm körüli fa, fém vagy műanyag lap, amit közvetlenül a fészek alá szerelünk fel. A fecskepelenka felfogja az etető madarak és a fiókák ürülékét, így a fészek alatti terület tiszta marad. A fecskepelenkáról akár a költési időszakban szükség szerint többször is, de ősszel mindenképpen el kell távolítani a száraz, felhalmozódott ürüléket. Ha nagyon muszáj, a fecskepelenka aktív fészkek alá is felfúrható, felszegelhető, a néhány perces zavarás szinte bizonyosan nem zavarja a madarakat. Ilyen esetben figyelni kell arra, hogy ne tojásos állapotában zajongjunk a fészeknél, várjuk meg a fiókák kikelését, mert a fiókás fészkeket már nem hagyják ott a madarak.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
szóljon hozzá!