Sokan várták a pillanatot. A székelyföldi tanintézetek nagyobbik részében visszatérhettek az osztálytermekbe a diákok
Fotó: Veres Nándor
Nem okozott gondot a tanintézetek megnyitásának az előkészítésében az, hogy az osztálytermekben zajló oktatás újraindítására vonatkozó minisztériumi előírások csak az utolsó pillanatban, pénteken váltak véglegessé – vélik a székelyföldi megyék főtanfelügyelői. A három megye legtöbb településén a zöld járványügyi forgatókönyv szerint kezdődik a második félév, azaz minden diák visszatér az iskolába. Csíkszereda, Marosvásárhely és Sepsiszentgyörgy azonban kivétel.
2021. február 08., 10:442021. február 08., 10:44
Az ország 903 településén jelenleg egy és három ezrelék közötti az utóbbi kéthetes fertőzési ráta. Ezekben a sárgával jelölt térségekben csak az alsó tagozat (1–4. osztály), illetve a záróvizsgákra készülő 8. és 12. osztályok tanulói vehetnek részt személyesen az órákon, a többiek maradnak az online oktatásnál.
Noha a tanfelügyelőségeknél azt szerették volna, végül mégsem a közigazgatási egységekre vonatkozó fertőzési rátát alkalmazták az oktatásban a zöld forgatókönyv szerinti besorolás megállapításánál, így
Ugyanis a közigazgatási egységek zöld besorolást kapnak, ha az ott mért fertőzési ráta nem haladja meg az 1,5 ezrelékes értéket, az oktatási egységek esetében azonban az 1-es a felső határérték. Ennek megfelelően – amint arról Demeter Levente, Hargita megyei főtanfelügyelő tájékoztatott – a csütörtöki adatok szerint a megyében hat közigazgatási egységben – városokban, illetve községekben –, köztük a megyeközpontban is sárga forgatókönyv szerint kezdődik el a második félév, tehát az ötödikes, hatodikos, hetedikes, kilencedikes, tizedikes és tizenegyedik osztályos diákok továbbra is távoktatásban tanulnak, az óvodások, elemi osztályos tanulók, valamint a cikluszáró vizsgák előtt álló nyolcadikos és tizenkettedikes diákok viszont visszatérhetnek az iskolába.
A megye többi településén a tanintézetek összes évfolyamán újrakezdődhet a jelenléti oktatás.
Demeter Levente ugyanakkor arról is beszámolt, hogy két tanintézetben saját kérésükre a vörös besorolásnak megfelelően, azaz online oktatásban kezdik a második félévet, az egyik egy csíkszeredai iskola (a Venczel József Szakközépiskola), ahol még építkezések zajlanak, a másik a Maroshévízhez tartozó Moglánon működő iskola, ahol nemrég tűzeset volt, és még zajlanak a helyreállítási munkálatok.
Megszűnt a hibrid oktatási módszer, a teremméretektől és osztálylétszámtól függetlenül visszatérhetnek a gyerekek az iskolába, az osztályok nem lesznek megosztva az említett tényezőktől függően, az egyméteres távolság betartása javasolt, de ha ez nem tartható, akkor a lehető legnagyobb távolságot kell tartani – sorolta az iskolák megnyitására vonatkozó szabályozás fontosabb újdonságait a főtanfelügyelő. A többi előírás nagyjából ugyanaz, ami már szeptember óta érvényben van, ezért nem is okozott gondot a tanintézetek nyitásra való felkészítését illetően az, hogy a vonatkozó szabályozás az utolsó pillanatban jelent meg – válaszolta kérdésünkre Demeter Levente. Igazgatói értekezletet is tartottak a témában, és az említett két esetet leszámítva egy oktatási egységből sem jelezték, hogy gondjaik lennének az újranyitást illetően.
Maros megyében leginkább az okozott gondot az iskolák hétfői megnyitásának előkészítésében, hogy a tanfelügyelőségnél pénteken megszűnt az internetkapcsolat, így csak nehézségek árán, telefonokról tudták elküldeni a tanintézeteknek a vonatkozó rendeleteket – tudtuk meg Illés Ildikó helyettes főtanfelügyelőtől. Az iskolákban már szeptember óta tudják, hogy mi a teendő, lényeges változások nem történtek, így nem voltak nehézségek a nyitásra történő felkészülést illetően. Tematikus ellenőrzéseket is tartottak, a tanfelügyelők felvették a kapcsolatot a tanintézetek igazgatóival, de nem értesültek problémákról a jelenléti oktatás újraindítását illetően – tájékoztatott a helyettes főtanfelügyelő. Az oktatási minisztérium által kiadott jegyzék szerint
Harminchárom közigazgatási egységben, köztük a megyeközpontban a sárga besorolásnak megfelelően kezdődik el a második félév a tanintézetekben, a többi, azaz a legtöbb településen pedig a zöld forgatókönyvnek megfelelően.
Kovászna megyében is sárga besorolásba került a megyeközpont. Kiss Imre főtanfelügyelő lapunknak elmondta, szerették volna, hogy a zöld besorolás intervallumát 0 és 1,5 közötti értékben határozzák meg a döntéshozók, ám nem ez történt. Noha péntekenen még sok volt a kérdés a hétfői nyitást illetően, ugyanis akkor még a vonatkozó szabályozás sem volt végleges, ez az iskolák felkészítését nem befolyásolta.
– fogalmazott a főtanfelügyelő. Kiss Imre ugyanakkor azt is elmondta, noha az előírások lehetővé teszik azt, hogy egy padba két gyerek üljön, az ősszel felszerelt plexiből készült elválasztólapokat egyelőre nem távolítják el a padokról. A főtanfelügyelő lényeges újdonságnak nevezte, hogy a gyakorlati oktatást az adott iskola besorolásától függetlenül jelenléti oktatásban taníthatják a második félévben. Kovászna megyében tíz közigazgatási egységben sárga, harmincöt városban és községben pedig zöld forgatókönyv szerint kezdődik el a második félév.
Helyzetkép országszerte
Romániában tavaly november 9-én a koronavírus-járvány második hullámának megfékezése érdekében költöztették országszerte az internetre az oktatást. A hatóságok a fertőződések számának csökkenése nyomán most úgy döntöttek: megnyitják az iskolákat azokon a településeken, amelyeken nem rendeltek el vesztegzárat a koronavírus-járvány miatt. Az országban 149 olyan település van, amelyben a fertőzési ráta jelenleg meghaladja a három ezreléket. Itt a vörössel jelölt forgatókönyvet alkalmazzák: csak a kisdiákok térhetnek vissza az iskolapadokba. A települések járványügyi besorolását hetente frissítik, így a fertőzési ráta függvényében változik majd, hogy hol mehetnek iskolába, és hol folytatják távoktatási rendszerben a tanévet a diákok.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!