Hirdetés
Hirdetés

Csíkszeredában, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön nem mindenki mehetett hétfő reggel iskolába

Sokan várták a pillanatot. A székelyföldi tanintézetek nagyobbik részében visszatérhettek az osztálytermekbe a diákok •  Fotó: Veres Nándor

Sokan várták a pillanatot. A székelyföldi tanintézetek nagyobbik részében visszatérhettek az osztálytermekbe a diákok

Fotó: Veres Nándor

Nem okozott gondot a tanintézetek megnyitásának az előkészítésében az, hogy az osztálytermekben zajló oktatás újraindítására vonatkozó minisztériumi előírások csak az utolsó pillanatban, pénteken váltak véglegessé – vélik a székelyföldi megyék főtanfelügyelői. A három megye legtöbb településén a zöld járványügyi forgatókönyv szerint kezdődik a második félév, azaz minden diák visszatér az iskolába. Csíkszereda, Marosvásárhely és Sepsiszentgyörgy azonban kivétel.

Széchely István

2021. február 08., 10:442021. február 08., 10:44

Az ország 903 településén jelenleg egy és három ezrelék közötti az utóbbi kéthetes fertőzési ráta. Ezekben a sárgával jelölt térségekben csak az alsó tagozat (1–4. osztály), illetve a záróvizsgákra készülő 8. és 12. osztályok tanulói vehetnek részt személyesen az órákon, a többiek maradnak az online oktatásnál.

Székelyföldön mindhárom besorolásból – zöld, sárga, vörös – találni településeket.

Noha a tanfelügyelőségeknél azt szerették volna, végül mégsem a közigazgatási egységekre vonatkozó fertőzési rátát alkalmazták az oktatásban a zöld forgatókönyv szerinti besorolás megállapításánál, így

gyakran előfordulhat, hogy egy település zöld besorolást kap, az ott működő oktatási intézmények viszont a sárga kategóriába kerülnek.

Ugyanis a közigazgatási egységek zöld besorolást kapnak, ha az ott mért fertőzési ráta nem haladja meg az 1,5 ezrelékes értéket, az oktatási egységek esetében azonban az 1-es a felső határérték. Ennek megfelelően – amint arról Demeter Levente, Hargita megyei főtanfelügyelő tájékoztatott – a csütörtöki adatok szerint a megyében hat közigazgatási egységben – városokban, illetve községekben –, köztük a megyeközpontban is sárga forgatókönyv szerint kezdődik el a második félév, tehát az ötödikes, hatodikos, hetedikes, kilencedikes, tizedikes és tizenegyedik osztályos diákok továbbra is távoktatásban tanulnak, az óvodások, elemi osztályos tanulók, valamint a cikluszáró vizsgák előtt álló nyolcadikos és tizenkettedikes diákok viszont visszatérhetnek az iskolába.

Az oktatási minisztérium pénteken kiadott lajstromában nyolc olyan Hargita megyei települést sorol fel, ahol sárga forgatókönyv szerint kezdődik az oktatás: Csíkszeredában, Szépvízen, Csíkrákoson, Balánbányán, Felsőboldogfalván, Gyergyóalfaluban, Salamáson és Galócáson.

A megye többi településén a tanintézetek összes évfolyamán újrakezdődhet a jelenléti oktatás.

Demeter Levente ugyanakkor arról is beszámolt, hogy két tanintézetben saját kérésükre a vörös besorolásnak megfelelően, azaz online oktatásban kezdik a második félévet, az egyik egy csíkszeredai iskola (a Venczel József Szakközépiskola), ahol még építkezések zajlanak, a másik a Maroshévízhez tartozó Moglánon működő iskola, ahol nemrég tűzeset volt, és még zajlanak a helyreállítási munkálatok.

Megszűnt a hibrid oktatási módszer, a teremméretektől és osztálylétszámtól függetlenül visszatérhetnek a gyerekek az iskolába, az osztályok nem lesznek megosztva az említett tényezőktől függően, az egyméteres távolság betartása javasolt, de ha ez nem tartható, akkor a lehető legnagyobb távolságot kell tartani – sorolta az iskolák megnyitására vonatkozó szabályozás fontosabb újdonságait a főtanfelügyelő. A többi előírás nagyjából ugyanaz, ami már szeptember óta érvényben van, ezért nem is okozott gondot a tanintézetek nyitásra való felkészítését illetően az, hogy a vonatkozó szabályozás az utolsó pillanatban jelent meg – válaszolta kérdésünkre Demeter Levente. Igazgatói értekezletet is tartottak a témában, és az említett két esetet leszámítva egy oktatási egységből sem jelezték, hogy gondjaik lennének az újranyitást illetően.

Hirdetés

Maros megyében leginkább az okozott gondot az iskolák hétfői megnyitásának előkészítésében, hogy a tanfelügyelőségnél pénteken megszűnt az internetkapcsolat, így csak nehézségek árán, telefonokról tudták elküldeni a tanintézeteknek a vonatkozó rendeleteket – tudtuk meg Illés Ildikó helyettes főtanfelügyelőtől. Az iskolákban már szeptember óta tudják, hogy mi a teendő, lényeges változások nem történtek, így nem voltak nehézségek a nyitásra történő felkészülést illetően. Tematikus ellenőrzéseket is tartottak, a tanfelügyelők felvették a kapcsolatot a tanintézetek igazgatóival, de nem értesültek problémákról a jelenléti oktatás újraindítását illetően – tájékoztatott a helyettes főtanfelügyelő. Az oktatási minisztérium által kiadott jegyzék szerint

Maros megyében két településen – Bala, valamint Mezőbodon községekben – vörös forgatókönyv szerint folytatódik az oktatás, azaz marad minden a régiben.

Harminchárom közigazgatási egységben, köztük a megyeközpontban a sárga besorolásnak megfelelően kezdődik el a második félév a tanintézetekben, a többi, azaz a legtöbb településen pedig a zöld forgatókönyvnek megfelelően.

Kovászna megyében is sárga besorolásba került a megyeközpont. Kiss Imre főtanfelügyelő lapunknak elmondta, szerették volna, hogy a zöld besorolás intervallumát 0 és 1,5 közötti értékben határozzák meg a döntéshozók, ám nem ez történt. Noha péntekenen még sok volt a kérdés a hétfői nyitást illetően, ugyanis akkor még a vonatkozó szabályozás sem volt végleges, ez az iskolák felkészítését nem befolyásolta.

Idézet
Számítottunk rá, hogy kezdődik az iskola, az iskolanyitási előkészületekre figyeltek az igazgatók, és erre fel voltak készülve, annál is inkább, mert ez nem egy újdonság, az őszi tapasztalatok már mindenkinek a rendelkezésére álltak. Azok az intézkedések, amiket akkor alkalmaztunk, az új rendeletekben is benne vannak

– fogalmazott a főtanfelügyelő. Kiss Imre ugyanakkor azt is elmondta, noha az előírások lehetővé teszik azt, hogy egy padba két gyerek üljön, az ősszel felszerelt plexiből készült elválasztólapokat egyelőre nem távolítják el a padokról. A főtanfelügyelő lényeges újdonságnak nevezte, hogy a gyakorlati oktatást az adott iskola besorolásától függetlenül jelenléti oktatásban taníthatják a második félévben. Kovászna megyében tíz közigazgatási egységben sárga, harmincöt városban és községben pedig zöld forgatókönyv szerint kezdődik el a második félév.

Helyzetkép országszerte

Romániában tavaly november 9-én a koronavírus-járvány második hullámának megfékezése érdekében költöztették országszerte az internetre az oktatást. A hatóságok a fertőződések számának csökkenése nyomán most úgy döntöttek: megnyitják az iskolákat azokon a településeken, amelyeken nem rendeltek el vesztegzárat a koronavírus-járvány miatt. Az országban 149 olyan település van, amelyben a fertőzési ráta jelenleg meghaladja a három ezreléket. Itt a vörössel jelölt forgatókönyvet alkalmazzák: csak a kisdiákok térhetnek vissza az iskolapadokba. A települések járványügyi besorolását hetente frissítik, így a fertőzési ráta függvényében változik majd, hogy hol mehetnek iskolába, és hol folytatják távoktatási rendszerben a tanévet a diákok.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés