Hirdetés
Hirdetés

Csíkszeredában, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön nem mindenki mehetett hétfő reggel iskolába

Sokan várták a pillanatot. A székelyföldi tanintézetek nagyobbik részében visszatérhettek az osztálytermekbe a diákok •  Fotó: Veres Nándor

Sokan várták a pillanatot. A székelyföldi tanintézetek nagyobbik részében visszatérhettek az osztálytermekbe a diákok

Fotó: Veres Nándor

Nem okozott gondot a tanintézetek megnyitásának az előkészítésében az, hogy az osztálytermekben zajló oktatás újraindítására vonatkozó minisztériumi előírások csak az utolsó pillanatban, pénteken váltak véglegessé – vélik a székelyföldi megyék főtanfelügyelői. A három megye legtöbb településén a zöld járványügyi forgatókönyv szerint kezdődik a második félév, azaz minden diák visszatér az iskolába. Csíkszereda, Marosvásárhely és Sepsiszentgyörgy azonban kivétel.

Széchely István

2021. február 08., 10:442021. február 08., 10:44

Az ország 903 településén jelenleg egy és három ezrelék közötti az utóbbi kéthetes fertőzési ráta. Ezekben a sárgával jelölt térségekben csak az alsó tagozat (1–4. osztály), illetve a záróvizsgákra készülő 8. és 12. osztályok tanulói vehetnek részt személyesen az órákon, a többiek maradnak az online oktatásnál.

Székelyföldön mindhárom besorolásból – zöld, sárga, vörös – találni településeket.

Noha a tanfelügyelőségeknél azt szerették volna, végül mégsem a közigazgatási egységekre vonatkozó fertőzési rátát alkalmazták az oktatásban a zöld forgatókönyv szerinti besorolás megállapításánál, így

gyakran előfordulhat, hogy egy település zöld besorolást kap, az ott működő oktatási intézmények viszont a sárga kategóriába kerülnek.

Ugyanis a közigazgatási egységek zöld besorolást kapnak, ha az ott mért fertőzési ráta nem haladja meg az 1,5 ezrelékes értéket, az oktatási egységek esetében azonban az 1-es a felső határérték. Ennek megfelelően – amint arról Demeter Levente, Hargita megyei főtanfelügyelő tájékoztatott – a csütörtöki adatok szerint a megyében hat közigazgatási egységben – városokban, illetve községekben –, köztük a megyeközpontban is sárga forgatókönyv szerint kezdődik el a második félév, tehát az ötödikes, hatodikos, hetedikes, kilencedikes, tizedikes és tizenegyedik osztályos diákok továbbra is távoktatásban tanulnak, az óvodások, elemi osztályos tanulók, valamint a cikluszáró vizsgák előtt álló nyolcadikos és tizenkettedikes diákok viszont visszatérhetnek az iskolába.

Az oktatási minisztérium pénteken kiadott lajstromában nyolc olyan Hargita megyei települést sorol fel, ahol sárga forgatókönyv szerint kezdődik az oktatás: Csíkszeredában, Szépvízen, Csíkrákoson, Balánbányán, Felsőboldogfalván, Gyergyóalfaluban, Salamáson és Galócáson.

A megye többi településén a tanintézetek összes évfolyamán újrakezdődhet a jelenléti oktatás.

Demeter Levente ugyanakkor arról is beszámolt, hogy két tanintézetben saját kérésükre a vörös besorolásnak megfelelően, azaz online oktatásban kezdik a második félévet, az egyik egy csíkszeredai iskola (a Venczel József Szakközépiskola), ahol még építkezések zajlanak, a másik a Maroshévízhez tartozó Moglánon működő iskola, ahol nemrég tűzeset volt, és még zajlanak a helyreállítási munkálatok.

Megszűnt a hibrid oktatási módszer, a teremméretektől és osztálylétszámtól függetlenül visszatérhetnek a gyerekek az iskolába, az osztályok nem lesznek megosztva az említett tényezőktől függően, az egyméteres távolság betartása javasolt, de ha ez nem tartható, akkor a lehető legnagyobb távolságot kell tartani – sorolta az iskolák megnyitására vonatkozó szabályozás fontosabb újdonságait a főtanfelügyelő. A többi előírás nagyjából ugyanaz, ami már szeptember óta érvényben van, ezért nem is okozott gondot a tanintézetek nyitásra való felkészítését illetően az, hogy a vonatkozó szabályozás az utolsó pillanatban jelent meg – válaszolta kérdésünkre Demeter Levente. Igazgatói értekezletet is tartottak a témában, és az említett két esetet leszámítva egy oktatási egységből sem jelezték, hogy gondjaik lennének az újranyitást illetően.

Hirdetés

Maros megyében leginkább az okozott gondot az iskolák hétfői megnyitásának előkészítésében, hogy a tanfelügyelőségnél pénteken megszűnt az internetkapcsolat, így csak nehézségek árán, telefonokról tudták elküldeni a tanintézeteknek a vonatkozó rendeleteket – tudtuk meg Illés Ildikó helyettes főtanfelügyelőtől. Az iskolákban már szeptember óta tudják, hogy mi a teendő, lényeges változások nem történtek, így nem voltak nehézségek a nyitásra történő felkészülést illetően. Tematikus ellenőrzéseket is tartottak, a tanfelügyelők felvették a kapcsolatot a tanintézetek igazgatóival, de nem értesültek problémákról a jelenléti oktatás újraindítását illetően – tájékoztatott a helyettes főtanfelügyelő. Az oktatási minisztérium által kiadott jegyzék szerint

Maros megyében két településen – Bala, valamint Mezőbodon községekben – vörös forgatókönyv szerint folytatódik az oktatás, azaz marad minden a régiben.

Harminchárom közigazgatási egységben, köztük a megyeközpontban a sárga besorolásnak megfelelően kezdődik el a második félév a tanintézetekben, a többi, azaz a legtöbb településen pedig a zöld forgatókönyvnek megfelelően.

Kovászna megyében is sárga besorolásba került a megyeközpont. Kiss Imre főtanfelügyelő lapunknak elmondta, szerették volna, hogy a zöld besorolás intervallumát 0 és 1,5 közötti értékben határozzák meg a döntéshozók, ám nem ez történt. Noha péntekenen még sok volt a kérdés a hétfői nyitást illetően, ugyanis akkor még a vonatkozó szabályozás sem volt végleges, ez az iskolák felkészítését nem befolyásolta.

Idézet
Számítottunk rá, hogy kezdődik az iskola, az iskolanyitási előkészületekre figyeltek az igazgatók, és erre fel voltak készülve, annál is inkább, mert ez nem egy újdonság, az őszi tapasztalatok már mindenkinek a rendelkezésére álltak. Azok az intézkedések, amiket akkor alkalmaztunk, az új rendeletekben is benne vannak

– fogalmazott a főtanfelügyelő. Kiss Imre ugyanakkor azt is elmondta, noha az előírások lehetővé teszik azt, hogy egy padba két gyerek üljön, az ősszel felszerelt plexiből készült elválasztólapokat egyelőre nem távolítják el a padokról. A főtanfelügyelő lényeges újdonságnak nevezte, hogy a gyakorlati oktatást az adott iskola besorolásától függetlenül jelenléti oktatásban taníthatják a második félévben. Kovászna megyében tíz közigazgatási egységben sárga, harmincöt városban és községben pedig zöld forgatókönyv szerint kezdődik el a második félév.

Helyzetkép országszerte

Romániában tavaly november 9-én a koronavírus-járvány második hullámának megfékezése érdekében költöztették országszerte az internetre az oktatást. A hatóságok a fertőződések számának csökkenése nyomán most úgy döntöttek: megnyitják az iskolákat azokon a településeken, amelyeken nem rendeltek el vesztegzárat a koronavírus-járvány miatt. Az országban 149 olyan település van, amelyben a fertőzési ráta jelenleg meghaladja a három ezreléket. Itt a vörössel jelölt forgatókönyvet alkalmazzák: csak a kisdiákok térhetnek vissza az iskolapadokba. A települések járványügyi besorolását hetente frissítik, így a fertőzési ráta függvényében változik majd, hogy hol mehetnek iskolába, és hol folytatják távoktatási rendszerben a tanévet a diákok.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Hargita megye: egyre csak „fogynak” a burgonyaföldek

Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.

Hargita megye: egyre csak „fogynak” a burgonyaföldek
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Ritka csillagászati jelenség lesz látható néhány nap múlva, aki lemarad, csak tíz év múlva láthat hasonlót

A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.

Ritka csillagászati jelenség lesz látható néhány nap múlva, aki lemarad, csak tíz év múlva láthat hasonlót
2026. június 25., csütörtök

Nicușor Dan: nem lehet a rendszer ellen harcolni úgy, hogy közben te vagy a rendszer vezetője

Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.

Nicușor Dan: nem lehet a rendszer ellen harcolni úgy, hogy közben te vagy a rendszer vezetője
2026. június 25., csütörtök

Városünnep Bikinivel – kezdődik a Sokadalom

Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.

Városünnep Bikinivel – kezdődik a Sokadalom
Városünnep Bikinivel – kezdődik a Sokadalom
2026. június 25., csütörtök

Városünnep Bikinivel – kezdődik a Sokadalom

Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Videón, ahogy a szolgálaton kívüli csendőr betöri az autó ablakát, miután egy csecsemő a járműben ragadt

Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.

Videón, ahogy a szolgálaton kívüli csendőr betöri az autó ablakát, miután egy csecsemő a járműben ragadt
2026. június 25., csütörtök

Könnyű vagy nehéz munkát találni Romániában? A Jooble szakértői véleménye

Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!

Könnyű vagy nehéz munkát találni Romániában? A Jooble szakértői véleménye
2026. június 25., csütörtök

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban

A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat

Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat
2026. június 25., csütörtök

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők
2026. június 25., csütörtök

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére
Hirdetés